כל מה שרציתם לדעת על כריתת כליה על כל סוגיה

כיצד ומתי מבצעים כריתת כליה?

במקרים בהם מתגלים אצל חולים גידולים בכליה (לרוב, גידולים סרטניים מסוג RCC – Renal Cell Carcinoma), גישת הטיפול המקובלת דוגלת בהסרת הגידול הקיים. במצבים מסוימים, שבהם מדובר בגידול גדול או בגידול הממוקם במקום שאינו מאפשר כריתה ממוקדת של גידול בכליה, תבוצע כריתה רדיקאלית = כריתת כליה שלמה. לעומתם, במצבים בהם גודל הגידול הוא 4 ס"מ ומטה, יוסר הגידול מהגוף באמצעות ניתוח כריתה חלקית.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

 

כריתת כליה חלקית

כריתה חלקית של כליה או כריתה ממוקדת של גידול, מאפשרות לשמור על חלקים בריאים בכליה, מבלי לפגום בסיכויי ההחלמה והריפוי מסרטן. ניתוח כריתת כליה חלקית מוכר גם בשמו הנוסף "ניתוח שימור כליה", בדיוק מסיבות אלו.

בניגוד לניתוחים לכריתה מלאה, המשאירים את המנותחים כשהם נאלצים לתפקד באמצעות כליה אחת ויחידה, ניתוח כריתה חלקית מותיר את המטופלים עם יותר מכליה אחת, כשהם מסוגלים לשמר חלק נרחב וגדול יותר מתפקודיה המקוריים של הכליה. כמועמדים לניתוחי כריתה חלקית ייחשבו, לרוב, מטופלים בעלי גידול בכליה בודדת, מטופלים המתמודדים, במקביל, עם גידול/ים בשתי הכליות, ואף מטופלים שכריתת הגוש קיים בכליה מתאפשרת בשלמותה, מהאספקט הטכני. כמובן, נדרש ביקור אצל אורולוג אונקולוג מומחה.

 

כריתת כליה לפרוסקופית

בחלק גדול מהמקרים בהם נדרשת כריתה חלקית, ניתן גם לבצע את הניתוח באמצעות הליך כירורגי זעיר-פולשני (לפרוסקופיה) – כריתת כליה לפרוסקופית. במהלכו, במקום לבצע חתך אחד ארוך הממוקם בדופן הבטן, יבצע הרופא המנתח שלושה חתכים כשהאחד מבוצע בקרבת טבור המנותח והשניים האחרים ממוקמים באזורי המותן והבטן התחתונה. דרך חתכים קטנים אלה יוחדרו אל גוף המנותח מכשירי הניתוח הטלסקופיים ומצלמת הווידיאו. בשיטה זו, נגרם צמצום משמעותי של החתכים הנדרשים (והצלקת שלאחריהם), כמו גם הקטנת הכאבים שחש המנותח לאחר הניתוח וקיצורה של תקופת ההחלמה הנדרשת לו.

כריתה חלקית לפרוסקופית

כריתת כליה חלקית לפרוסקופית מקטינה באופן משמעותי את הסיכון לזיהומים, ובגוף המנותחים נותרות, כעדות למעבר ההליך, צלקות זעירות. הוצאתה של הרקמה הכרותה מחלל הבטן מבוצעת באמצעות הנחתה בשקית ייעודית לכך שמוחדרת לחלל בטן המנותח, והוצאתה מחלל הבטן תוך הרחבת אחד מהחתכים במעט (עד לגודל כ-5-6 ס"מ). כריתה זו מוגדרת ונחשבת, בעיני הרפואה המודרנית של ימינו, כהליך יעיל, לפחות ככריתה בגישה הכירורגית הפתוחה (חתך ארוך בודד בדופן הבטן), אבל, לעומתה, היא מקצרת את זמן האשפוז הנדרש, מזרזת את ההחלמה למהירה יותר וגורמת למנותחים לפחות כאבים לאחר ביצועה. בחשבונות הרווח מול התועלת, נראה, כי בכל עת שהמצב מאפשר זאת, כל רופא אורולוג יודה כי רצוי ומומלץ לנקוט בגישת כריתה לפרוסקופית, שכן תוצאותיה טובות לא פחות מהגישה הפתוחה הקלאסית, והתופעות הנלוות לה מצומצמות באופן ניכר.

 

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *