הכירו את סרטן הכליה: סוגי הגידולים, התסמינים והטיפולים

סרטן הכליה

בגוף האדם ישנן שתי המסננות את הדם ומפרישות את השתן. הכליות ממוקמות בחלקה האחורי של הבטן ותפקידן לסנן את הדם, לאזן את רמת המלחים בנוזלי הגוף ולייצר הורמונים. ישנם כמה סוגים של גידולי כליה המאפיינים את סרטן הכליה, שחלקם מתפתחים באיטיות ולעיתים ניתן להסתפק במעקב בלבד. לעומת זאת, ישנם סוגי סרטן כליה אגרסיביים היכולים להתפשט במהירות רבה לאיברים נוספים ולשלוח גרורות.

סוגי סרטן הכליה

  • 90% מגידולי סרטן הכליה משתייכים לסוג הנקרא Renal Cell Carcinoma.

  בתוך קבוצה זו נכללים מספרים גידולים שמקורם מתאי האפיתל של הטובולים של הכליה.

  הנפוץ מגידולי ה- RCC הוא ה- Clear Cell Carcinoma שמהווה 70-80% מגידולי RCC, אחריו יש Papillary RCC  ולבסוף Chromophobe RCC

גורמי המחלה

 • גיל מבוגר
 • עישון
 • השמנת יתר
 • לחץ דם גבוה
 • גנטיקה ותורשה משפחתית
 • חשיפה לחומרים כימיים
 • אי ספיקת כליות וטיפולי דיאליזה

תסמינים

לרוב גידולי הכליה הם אתסמיניים ומתגלים באקראי במהלך בדיקת דימות:

 • כאבים בגב התחתון או במותניים
 • דם בשתן
 • ירידה במשקל
 • חום וחולשה
 • ירידה בתיאבון

שלבי המחלה ודרכי הטיפול

כיום הטיפול היעיל ביותר בסרטן הכליה הוא הסרה של הגידול באופן כירורגי, בין אם הסרה חלקית של הכליה או הסרה רדיקלית (מלאה) של הכליה. אם הגידול בכליה שלח גרורות, או מופיעות גרורות לאחר הסרה של הגידול אשר מתגלות במסגרת מעקב שוטף ניתן לתת טיפולים המעקבים את התפתחות הגידול, היום מקובל לשלב בין תרופות ביולוגיות לתרופות אימונולוגיות, השילוב בין שני הסוגים נמצא כיעיל ומסוגל לעקב התקדמות המחלה.

תפקודי ותפקידי הכליה

הכליות ממוקמות משני הצדדים של עמוד השדרה מעל למותן. הכליות הינן אבירים פנימיים הפעילים וחיוניים בתפקוד מערכת השתן, הפרשת תוצרי פירוק ונוזלים, הפרשת הורמונים, ואיזון לחץ הדם. ניתן לנהל חיים תקינים ומלאים עם כליה אחת, אך בהעדר כליות או אי ספיקת כליות יש צורך לעבור דיאלזה בכדי לסנן את הרעלים מהדם.

הליך ניתוחי

הטיפול בסרטן הכליות נחלק לשניים: טיפול בחולים עם סרטן ממוקם וטיפול בחולים במצב של סרטן כליה מפושט. הטיפול  היעיל ביותר בסרטן ממוקם הוא כירורגי, בין אם כריתה חלקית של הגוש ומעט רקמת כליה או כריתה מלאה של הכליה. סיכויי הצלחת הניתוח והטיפול הינם טובים וכיום ניתן אף להקפיא גידולי כליה קטנים מ- 4 ס"מ. כאשר מדובר על סרטן כליה מפושט, הרי שהיעילות של הניתוח הינה מוגבלת. גידול בכליה אינו מגיב היטב לטיפול כימותרפי או לטיפולי הקרנות ומשום כך, במצב של סרטן מפושט, הכלים הטיפוליים מוגבלים. הטיפול הניתן במצב של סרטן כליה מפושט הינו באמצעות טיפולים ביולוגיים מתקדמים וכיום אף הוכנסו לסל טיפולים אימונולוגים.

כליה מורחבת (הידרונפרוזיס)

מצב של כליה מורחבת נוצר כשאר הכליה מתנפחת בשל הצטברות שתן. תפקידה של הכליה הינו לסנן ולהפריש את השתן מחוץ לגוף. מצב של כליה מורחבת נוצר בשל חסימה בכליה או בדרכי השתן ובעיקר בצינור המוביל שתן מהכליה לשלפוחית (השופכן). במצב זה, הכליה מתרחבת ומופיעים תסמינים שונים שהמרכזי שבהם הינו כאבים באזור המותן. כליה מורחבת נוצרת בשל חסימת דרכי השתן הנובעת מאבן בכליה או מלחץ של איברים אחרים. כתוצאה מחסימה זו, השתן לא מופרש מהגוף בצורה תקינה והכליה מתרחבת. גורם נוסף להיווצרות כליה מורחבת הינו  חסימה מולדת באיזור אגן הכליה, תופעה הנקראת חסימה אורטרו פלבית ( UPJ Obstruction). תופעה מולדת נוספת השכיחה יותר בילדים הינה ריפלוקס – התרחבות הכליה עקב חזרת שתן משלפוחית השתן אל השופכנים. מצב זה עלול ליצור עומס על הכליות ולגרום להתפתחות כליה מורחבת.

שיטות הטיפול להתמודדות עם סרטן הכליה

בישראל מאובחנים בכל שנה עומד על כ – 600 מקרי סרטן כליה חדשים, לחלקם הגדול מחלה מקומית ומוגבלת. בזכות ההתקדמות הטכנולוגית והרפואית, רובם של מקרי סרטן הכליה מאובחנים בשלב מוקדם וזאת על ידי אמצעי דימות השונים. האבחון והטיפול המוקדם על ידי אורולוג מומחה הינו חשוב , שכן זיהוי המחלה בעודה מוגבלת לכליה מגדיל עד מאוד את סיכויי הצלחת הטיפול וסיכויי הריפוי. כיום, טיפול כירורגי הינו הסיכוי היחיד לריפוי מלא, את סוג הניתוח יש להתאים להיקף הגידול, שלב המחלה , נוכחות בעיות בכליה הנגדית, ומידת התפשטות הגידול.

ניתוחים להסרת כליה או כריתת כליה חלקית מהווים את השיטה הנפוצה  והיעילה ביותר לטיפול בסרטן הכליה. הניתוח הרדיקלי כולל הסרת הכליה הנגועה בתאים סרטניים.  כריתה רדיקלית מבוצעת בעיקר כאשר מדובר בגידול גדול או בגידול שממוקם ליד כלי הדם של הכליה.

כריתה חלקית של הכליה מבוצעת בגישות ניתוחיות שונות, ניתן לבצעה בניתוח פתוח, ניתוח לפרוסקופי או בניתוח לפרוסקופי בסיוע רובוטי. הניתוח מבוצע כאשר הגידול קטן מ- 4 ס"מ, או כאשר יש חשש שהכליה הנגדית לא בריאה, או כאשר יש חשד לגידולים דו צדדיים.

טיפולים נוספים שנמצאו יעילים בגידולי כליה לא גדולים זה טיפולים זעיר פולשניים דוגמת קריותרפיה. טיפולים אלה יכולים להחליף ניתוח כריתה חלקית של הכליה ולהוריד ולמזער את הסיבוכים הנובעים מניתוח מורכב זה ולסייע לשמר את המקסימום כליה שניתן.

מרכיב חשוב בהתמודדות עם המחלה הינו ההיבט הנפשי. כחלק מהטיפול, חשוב לאפשר לחולה לעבד את משמעות השינוי חיוני להיעזר, לצד הטיפול הרפואי, גם בליווי וסיוע נפשי, שכן האפשרות להתמודד עם המחלה מושפעת גם מההיבט הפסיכולוגי והנפשי.

סרטן כליה מפושט

כאשר בבדיקות הדימות נמצא כי הסרטן אינו מוגבל לכליה ושלח גרורות, בד"כ לריאות, חשוב להעזר באונקולוג המתמחה בדרכי השתן. בשנים האחרונות אנו עדים להתקדמות משמעותית בטיפולים בסרטן כליה גרורתי ומפושט, ישנם מספר טיפולים ביולוגיים וכעת יש גם טיפולים אימונולוגים שיכולים לסייע מאד ולעכב את התקדמות המחלה. במקרים בהם סובלים מתופעות לוואי בשל נוכחות גוש גדול בכליה (כאב, דימום וכו') ניתן אף לשקול לכרות את הכליה במטרה להקל על התסמינים.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *