הכירו את סרטן הכליה: סוגי הגידולים, התסמינים והטיפולים

סרטן הכליה

סרטן הכליה נוצר כאשר תאים המרכיבים את החילק הפנימי של הכליה מתרבים ללא שליטה ויוצרים גידול סרטני. בגוף האדם ישנן שתל כליות שינן איברים המשתייכים למערכת ההפרשה. הכליות ממוקמות בחלקה האחורי של הבטן ותפקידן לסנן את הדם, לאזן את רמת המלחים בנוזלי הגוף ולייצר הורמונים. ישנם כמה סוגים של סרטן הכליה שחלקם מתפתחים באיטיות ולא דורשים טיפול כלל. לעומת זאת, ישנם סוגי סרטן כליה אגרסיביים היכולים להתפשט במהירות רבה לאיברים נוספים ולייצר בהם גרורות.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

סוגי סרטן הכליה

 • גידול בכליה מסוג אדנוקרציטמה – מדובר בסוג השכיח ביותר של סרטן הכליה, כאשר כ – 90% ממקרי סרטן הכליה משתייכים לסוג זה.
 • גידול בתאי המעבר – גידול בכליה המתפתח על גבי התאים המצפים את הכליות.
 • גידול מסוג נפרובלסטומה – גידול כלייתי ממאיר הנפוץ בקרב ילדים בגילאי 15-19. מקור הגידול הינו במוטציה גנטית.

גורמי המחלה

 • גיל מבוגר
 • עישון
 • לחץ דם גבוה
 • גנטיקה ותורשה משפחתית
 • חשיפה לחומרים כימיים
 • אי ספיקת כליות וטיפולי דיאליזה

תסמינים

 • כאבים בגב התחתון או במותניים
 • דם בשתן
 • ירידה במשקל
 • חום וחולשה
 • ירידה בתיאבון

שלבי המחלה ודרכי הטיפול

הטיפול בסרטן הכליה נועד לשלוט בקצב התקדמות המחלה ולסייע בהפחתת התסמינים. במקרים של סרטן כליות גרורתי בשלב 4, הטיפול נועד להאריך חיים ולשפר את איכות חיי החולה. הטיפול בסרטן הכליה נקבע בהתאם לכמה גורמים: גודל הגידול, מיקום המחלה, שלב המחלה, האם מדובר במחלה חוזרת והמצב הכללי של המחלה. הטיפול כולל מעקב וטיפול שנועד לצמצם את התפשטות הגידול ושליחת גרורות. במקרים בהם הגידול ממשיך להתפתח, הרי שיש צורך בניתוח שנועד להביא לריפוי מלא. ניתוח להסרת הגידול מתבצע לאחר אבחון סוג הסרטן באמצעות בדיקת ביופסיה. טרם ביצוע הליך ניתוחי, ניתן לבצע טיפול באמצעות כימותרפיה והקרנות וזאת על מנת להגדיל את סיכויי הצלחת ההליך הניתוחי. ישנם מקרים, בהם תבוצע כריתה חלקית או רדיקלית וזאת במטרה למנוע חזרה של הגידול והיווצרות גרורות. טיפול נוסף בו נעשה שימוש הינו טיפול ממוקד מטרה לפי חלבון או מוטציה.

תפקודי ותפקידי הכליה

תפקידי הכליות הינם רבים ומגוונים. הכליות ממוקמות משני הצדדים של עמוד השדרה מעל למותן. הכליות הינן אבירים פנימיים הפעילים וחיוניים בתפקוד מערכת השתן, הפרשת תוצרי פירוק ונוזלים, הפרשת הורמונים, ייצור כדוריות דם אדומות ואיזון לחץ הדם. סרטן הכליה נוצר בשל צמיחה לא מבוקרת וללא שליטה של תאי רקמות הכליה. צמיחה זו עלולה להביא להיווצרות סוגי גידולים שונים. שכיחות ושיעור סרטן הכליה עומד על כ – 2% עד 3% מכלל מחלות הסרטן. הצלחת הטיפול במחלה תלויה רבות באבחון מוקדם של המחלה. כאשר המחלה מתגלה בשלב בו נוצרו גרורות, הרי שסיכויי הצלחת הטיפול הינם נמוכים.

הליך ניתוחי

הטיפול בסרטן הכליות נחלק לשניים: טיפול בחולים עם סרטן ממוקם וטיפול בחולים במצב של סרטן כליה מפושט. הטיפול בסרטן ממוקם כולל כריתה של הכליה ושל בלוטת יותרת הכליה. סיכויי הצלחת הניתוח והטיפול הינם טובים וכיום ניתן אף להקפיא גידולי כליה. כאשר מדובר על סרטן כליה מפושט, הרי שהיעילות של הניתוח הינה מוגבלת. גידול בכליה אינו מגיב היטב לטיפול כימותרפי או לטיפולי הקרנות ומשום כך, במצב של סרטן מפושט, הכלים הטיפוליים מוגבלים. הטיפול הניתן במצב של סרטן כליה מפושט הינו באמצעות ציטוקינים וטיפולים ביולוגיים מתקדמים.

כליה מוגדלת

מצב של כליה מורחבת נוצר כשאר הכליה מתנפחת בשל הצטברות שתן. תפקידה של הכליה הינו לסנן ולהפריש את השתן מחוץ לגוף. מצב של כליה מוגדלת נוצר בשל חסימה בכליה או בדרכי השתן. במצב זה, הכליה מתרחבת ומופיעים תסמינים שונים שהמרכזי שבהם הינו כאבים באזור המותן. כליה מוגדלת נוצרת בשל חסימת דרכי השתן הנובעת מאבן בכליה או מלחץ של איברים אחרים. כתוצאה מחסימה זו, השתן לא מופרש מהגוף בצורה תקינה והכליה מתרחבת. גורם נוסף להיווצרות כליה מוגדלת הינו ריפלוקס – התרחבות הכליה חזרת שתן משלפוחית השתן אל השופכנים. מצב זה עלול ליצור עומס על הכליות ולגרום להתפתחות כליה מוגדלת.

שיטות הטיפול להתמודדות עם סרטן הכליה

מספר חולי סרטן הכליה החדשים בכל שנה עומד על כ – 600, כאשר רובם מאובחנים במחלה מקומית ומוגבלת. בזכות ההתקדמות הטכנולוגית והרפואית, רובם של מקרי סרטן הכליה מאובחנים בשלב מוקדם וזאת על ידי אמצעי הדמיה. האבחון המוקדם על ידי אורולוג מומחה הינו חשוב ואף קריטי, שכן זיהוי המחלה בשל טרום גרורתי מגדיל עד מאוד את סיכויי הצלחת הטיפול. במקרים בהם ניתוח מהווה את אמצעי הטיפול היחיד, הרי שיש להתאים את סוגו להיקף הגידול, שלב המחלה ומידת התפשטות הגידול.

ניתוח להסרת כליה מהווה את השיטה הנפוצה ביותר לטיפול בסרטן הכליה. הניתוח כולל הסרת הכליה הנגועה בתאים סרטניים. בנוסף, מוסרות בלוטות הלימפה באזור וזאת על מנת לוודא כי הסרטן לא ימשיך ויתפשט. אבחון של מחלת הסרטן מלווה בתחושות ובהבנה כי החיים כפי שהיינו מורגלים אליהם, משתנים באחת.
מרכיב חשוב בהתמודדות עם המחלה הינו ההיבט הנפשי. כחלק מהטיפול, חשוב לאפשר לחולה לעבד את משמעות השינוי חיוני להיעזר, לצד הטיפול הרפואי, גם בליווי וסיוע נפשי, שכן האפשרות להתמודד עם המחלה מושפעת גם מההיבט הפסיכולוגי והנפשי.

סרטן כליה מפושט

במקרים של סרטן כליה מפושט, יש צורך להסיר את הכליה, אולם מידת האפקטיביות של הטיפול אינה מקסימלית. במקרים בהם אין אפשרות לבצע ניתוח, ניתן לבצע הליך של תסחוף. מדובר על חסימת אספקת הדם לגידול ובכך ניתן למנוע המשך צמיחתו והקלה על סימפטומים מסוימים כגון דימום וכאב. הטיפול התרופתי בסרטן הכליה הינו חדשני ומכוון מטרה הוא עשוי להקל ולסייע לחולי סרטן כליה מקומי מתקדם או גרורתי.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *