קריותרפיה

קריותרפיה – שיטת הטיפול החדשנית בסרטן הערמונית

מדי שנה מאובחנים גברים רבים עם סרטן הערמונית, זו המחלה הממאירה השכיחה ביותר  בגברים. למרות שמדובר בממאירות מסוכנת, רוב הגברים מצליחים להבריא  או לחיות שנים ארוכות עם המחלה. ניתן ליחס הצלחה זו של הרפואה המודרנית לתהליכי אבחון מדויקים, לטיפולים מתקדמים כולל ניתוחים מתקדמים של הסרת הבלוטה, קרינה מדויקת, טיפולים מדכאי טסטוסטרון חדשים ותרופות אימונולוגיות. אומנם ניתן לטפל בבעיה בצורה מאוד יעילה באמצעות הסרת הבלוטה, אך אצל רבים מהמחלימים הדבר טומן בחובו פגיעה משמעותית באיכות החיים, מה שמתבטא בקשיי זקיפה ובעיות במתן השתן. בשל כך החלו לחשוב על שיטה נוספת אשר תמנע את הצורך בטיפול בכל בלוטת הערמונית – טיפול פוקאלי / ממוקד באזור הנגוע בסרטן בתוך הערמונית באמצעות הקפאה של הערמונית, ולא הסרתה, מה שידוע בתור טיפול קריותרפיה. מיד תבינו במה בדיוק מדובר ואילו יתרונות טיפול זה מציע.

טיפול קריותרפיה – למה הכוונה?

הרפואה אינה מפסיקה לפתח אמצעים חדשים שיעזרו לבצע ניתוחים זעיר- פולשניים מבלי שיהיה צורך לבצע פתיחה מלאה של הגוף. טיפול בהקפאה הינו ניתוח שכזה, והוא נועד לחסל רקמות נגועות בתוך איברים במטרה למנוע את כריתתם. המדובר בשיטה חדשנית שמשתמשת בהליך הפיזיקלי של הקפאה על מנת להרוס תאים סרטניים בתוך הרקמה עצמה (in-situ) של בלוטת הערמונית, כך שניתן למנוע את הצורך בהסרתה. הפרוצדורה, הנעשית לרוב בהרדמה מלאה, כוללת החדרת מחטים עדינות דרך העור ולתוך הרקמה הסרטנית. המחטים מחוברות למכשיר מיוחד אשר הומצא בישראל (גליל מדיקל) ומייצרות כדור קרח בעל טמפרטורות נמוכות ביותר (בין 40- ל-100- מעלות) שיקפיא את הרקמה הנגועה ויבצע הרס של התאים מסביב במטרה להשמיד את הסרטן בו במקום ניתן לשלוט בגודל כדור הקרח ובעומק ההקפאה, על פי מאפייני הסרטן ודרגת החומרה שלו.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

לאחר שהרקמה מוקפאת (נוצר סביבה כדור קרח) והתאים הסרטניים הושמדו, מבצעים מחזור של הפשרת הרקמה: חלק מההפשרה פאסיבית (נותנים למחזור הדם לחמם מחדש את הרקמה) וחלקו נעשה באופן אקטיבי, תוך שימוש באותן מחטים אשר במקום קור מסוגלות להפיץ גם חום. לרוב מקובל לבצע שני מחזורי הקפאה והפשרה. בהמשך התאים הסרטניים המתים ברדיוס ההקפאה מפונים על ידי התאים הלבנים והאזור הופכך לרקמה צלקתית, אך בריאה.

היתרונות של קריותרפיה לסרטן הערמונית

קריותרפיה מהווה שיטה משמרת איבר (Organ-Sparing Method) המבוצעת על ידי אורולוג מומחה ומפחיתה משמעותית תופעות לוואי בטיפול בסרטן הערמונית. הטיפול מציע יתרונות רבים לעומת טיפולים אחרים לסוג זה של סרטן:

 • טיפול מונחה דימות – מיקום מחטי ההקפאה מבוצע באמצעות היתוך בין MRI ל- US, ההקפאה עצמה מבוקרת על ידי מחטי מדידה ועל ידי אולטרה-סאונד אשר רגיש להבחין כאשר הרקמה קופאת.
 • שימור רקמה בריאה – פעולת ההקפאה של הליך הקריותרפיה משמידה בעיקר את הרקמה הסרטנית ואילו הרקמה הסמוכה אינה נפגעת, כך שתפקוד הערמונית ועצבים מסביב אינו נהרס, לעומת טיפולים רדיקליים דוגמת ניתוח ערמונית או קרינה
 • שימור יכולות – קריותרפיה, בביצוע נכון, אינה אמורה לגרום להופעת בעיות זקפה חדשות או לגרום להפרעות במתן שתן. זאת מפני שלא מוציאים את הערמונית מהגוף
 • אחוזי הצלחה גבוהים – לפי מחקרים שנעשו בשנים האחרונות ניתן להגיד כי שיעור ההצלחה של השיטה עומד על כ-80%
 • התאוששות מהירה – לאחר טיפול קריותרפיה המטופל מועבר להשגחה של מספר שעות בלבד ולאחר מכן משוחרר לביתו. במירב המקרים אין צורך בקטטר בשחרור, וזאת לעומת ניתוח בשיטות אחרות במסגרתו מקובל להשאיר קטטר למשך שבוע עד עשרה ימים
 • טיפול חוזר לפי הצורך – ניתן לחזור על ההקפאה במידה ויש צורך בכך לאחר חודש מביצועה ואף ניתן בהמשך לבצע הסרה של הערמונית, כך שלא מדובר באופציה שסוגרת את האפשרויות האחרות

טיפול בהקפאה בסרטן הערמונית – למי זה מתאים?

סרטן הערמונית מאובחן, לרוב, בעקבות בדיקת PSA מוגברת או בדיקה מישושית חשודה הדורשים ביופסיה של הערמונית. האפשרות של טיפול בהקפאה בסרטן הערמונית יכולה להיות מוצעת כקו טיפול ראשוני או משני, בהתאם להתפתחות המחלה.

טיפול בהקפאה מתאים לאנשים עם גידול אחד או שניים בערמונית אשר מוגבלים לאזור מסוים. הטיפול בהקפאה יכול להחליף ניתוח רדיקלי או קרינה חיצונית ולהפחית משמעותית את תופעות הלוואי. ניתן גם לבצע טיפול הצלתי לאחר כישלון קרינה חיצונית כאשר יש עדות להישנות של הסרטן בערמונית בהעדר גרורות (טיפול הצלתי או טיפול משני).

קריותרפיה לערמונית או נאנו נייף?

הן שיטת הקריותרפיה והן שיטת Nano Knife, מהוות סוגים של טיפול פוקאלי בסרטן הערמונית. לגבי גישה זו, חשוב לציין שהיא לא פוגעת באפשרות לבצע טכניקות אחרות לטיפול בסרטן. לשם ההמחשה – אם לאחר טיפול קריותרפיה חוזר הסרטן, עדיין ניתן להסיר את הערמונית כולה, אך לא ניתן לעשות ההיפך – הסרת הערמונית "סוגרת אפשרויות" לביצוע טיפולים פוקאליים.

נאנו נייף היא שיטה זעיר פולשנית נוספת להתמודדות עם סרטן הערמונית שגם משמרת את האיבר וחוסכת את ההסרה. אך חשוב לדעת כי טיפול קריותרפיה ונאנו נייף בכל זאת נבדלים זה מזה במספר היבטים:

 • חשמל לעומת קור – בעוד טיפול קריותרפיה לערמונית הורס את התאים הסרטניים באמצעות הקפאה, טיפול הנאנו נייף עושה זאת באמצעות שימוש בזרם חשמלי.
 • מעקב אולטרסאונד – את "כדור הקרח" שנוצר בעת הקפאת הרקמה ניתן לראות באולטרסאונד, מה שמשפר את יכולתו של הרופא לדייק במהלך הטיפול. בנאנו נייף לא ניתן לראות שינוי רקמתי באמצעות אולטרסאונד באותה חדות.

איך מתחילים את התהליך?

כיצד יודעים היכן נמצאים התאים הסרטניים, בכדי להקפיא רק אותם, מבלי לפגוע באופן אקראי ברקמה בריאה? התשובה לכך, היא ביופסיה פיוז'ן (היתוך). שיטת ביופסיה זו, מתחילה מביצוע צילומי MRI לאזור הערמונית, אשר מאפשרים לזהות בצורה טובה למדי, אזורים שחשודים כאזורי סרטן הערמונית. לאחר מכן מבוצעת ביופסיה בסיוע אולטרה סאונד, עם מערכת ממוחשבת אשר משלבת את המידע ממכשיר זה, עם המידע שנאסף קודם לכן מה-MRI. כך ניתן להגיע בצורה מאוד מדויקת, לאזורים החשודים ולקחת מהם דגימה ("ביופסיה").

הדגימה נשלחת לבדיקת מעבדה, אשר מספקת את הקביעה המדויקת ביותר לגבי הימצאות סרטן ולגבי אופיו. כעת, הרופא יכול לדעת במדויק מה המצב בערמונית מבחינת תאי סרטן והיכן בדיוק הם ממוקמים. בעזרת מידע זה, ניתן לבצע ביעילות טיפולים ממוקדים ("פוקאליים") שונים. ביופסיית היתוך היא שיטה אמינה, עם דיוק גבוה וסיכון נמוך לזיהומים.

כמה עולה קריותרפיה?

שאלה שעולה בכל אחד מהמקרים היא מהו בדיוק קריותרפיה מחיר. התשובה היא שבדומה לתהליכים רפואיים אחרים, מחירי קריותרפיה עשויים להשתנות על פי מגוון פרמטרים, לרבות הגורם המקצועי אליו פונים לבצע את התהליך. ניתן לעבור את הטיפול בבתי חולים ציבוריים בהשתתפות קופות החולים או באופן פרטי, שנראים על הנייר יקרים יותר בהיעדר האפשרות להשתתפות עצמית או לסבסוד דרך הביטוחים המשלימים של קופות החולים. אלא שכיום טיפולי קריותרפיה פרטית ממומנים על ידי ביטוח הבריאות הפרטיים השונים, וחשוב לברר זאת מראש אל מול הנציגים.

שיטות אחרות

מדובר בסוג סרטן אשר מתפתח באיטיות רבה לאורך שנים. הצורך בטיפול בו הוא לא תמיד דחוף ועשויים להיות הבדלים לא מעטים, בין מקרה אחד של סרטן כזה למקרה שני. לכן, הטיפולים מותאמים לכל מטופל בפני עצמו. זאת, בין השאר בסיוע ביופסיית היתוך. קריותרפיה לסרטן הערמונית היא רק שיטת טיפול אחת, מתוך קשת אפשרויות רחבה. אלה כמה אפשרויות נוספות:

חימום – טיפול פוקאלי נוסף אשר עושה שימוש בטכניקה של חימום התאים הסרטניים, באמצעות High-intensity focused ultrasound (או HIFU). במקרים שבהם טיפולים פוקאליים אחרים לא עזרו, ניתן לנסות טיפול מסוג זה.

כריתת ערמונית הסרת בלוטת הערמונית תסיר כמובן גם את הגידולים שבתוכה. מצד שני, יש לה לא מעט חסרונות, בהם פגיעה אפשרית בזקפה וביכולת מתן השתן.

טיפול הורמונאלי – רמת הטסטוסטרון בגוף משפיעה על מצב סרטן הערמונית וניתן להשפיע עליה באמצעות טיפול הורמונאלי. גישה זו, עשויה להתאים במצב של סרטן הערמונית עם גרורות.

הקרנות – ניתן להשתמש גם בקרינת פרוטונים או רנטגן, בכדי לפגוע בתאים הסרטניים של סרטן הערמונית. עם זאת, יש בכך סיכון של פגיעה באזור הערמונית ובתפקודו, כולל פגיעה בשלפוחית השתן, במעי ובתפקוד המיני. ישנה ואריאציה מעניינת לשיטת ההקרנות, שבה משתילים בתוך הערמונית גבישי יוד רדיואקטיביים, אשר מבצעים את ההקרנה "מבפנים".

כימותרפיה – למרות שכימותרפיה הוא מונח בולט מאוד בהקשר סרטן בכלל, בכל הנוגע לסרטן הערמונית טיפול כזה נפוץ פחות. למעשה, הוא ניתן בעיקר כאשר טיפולים אחרים לסרטן הערמונית לא הצליחו.

ניטור פעיל – עוד היבט מעניין בהקשר טיפול בסרטן הערמונית, הוא שלא תמיד דרושים טיפולים דוגמת קריותרפיה. לעתים, במקרי סרטן ערמונית קלים יחסית, מתקבלת החלטה להסתפק לעת עתה ב"ניטור פעיל" של המצב.

חשוב מאוד להתקשר עם אורולוג מומחה בתחום על מנת להחליט על האופציה הטיפולית המתאימה ביותר.

 

שאלות נפוצות- וגם תשובות!

מה היא קריותרפיה, בפשטות ובתמצית?  

קריותרפיה היא שיטה, שבה מקפיאים למוות את (תאי) סרטן הערמונית. ההקפאה מבוצעת בתאים בעודם בערמונית עצמה, בעזרת מחטים מיוחדות עם גז ארגון. הגוף יודע לפנות בהמשך את התאים הסרטניים שחוסלו בצורה כזו וכל שנותר מהם, היא צלקת מקומית (פנימית).

האם מדובר בהליך מסוכן? האם ההקפאה עלולה לפגוע בערמונית עצמה?

התשובה לכך היא שלילית. ההרס שההקפאה גורמת הוא נקודתי מאוד. באמצעות הדמיית אולטרה סאונד, הרופא המטפל יכול לכוון היטב את המחטים ואף לראות את תהליך הקירור (באמצעות "כדור קרח" שמתפתח סביב מקום הטיפול).

מהם יתרונות השיטה?

קריותרפיה כטיפול עבור סרטן הערמונית, מצטיין בכך שהוא איננו פוגע בערמונית עצמה ובסביבתה ולא בתפקוד מערכות הגוף שהיא קשורה אליהן, בעל סיכויי הצלחה גבוהים יחסית (80%), לא סוגר אופציות לסוגי טיפול נוספים (בשונה מהסרת הערמונית למשל) ולאחריו ההתאוששות מהירה.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

1 תגובה
 1. דוד הלוי
  דוד הלוי says:

  בבקשה
  לאחר ביופסיה פיוזן גליסון 6 3+3 מכיוון שיצאתי מתאים לקריותרפיה -גידול מקומי ממוקד בערמונית,
  לצורך בירור זכאות ודרישת חברת הביטוח הפרטי שלי
  תשלחו לי בבקשה עלות הטיפול אצלכם עם פירוט ,שכר מנתח בנפרד ועלויות נוספות שנדרשות.
  למייל המצורף
  תודה

תגובות סגורות