קריותרפיה – שיטת הטיפול החדשנית בסרטן הערמונית

מדי שנה מאובחנים גברים רבים עם סרטן הערמונית, זו המחלה הממאירה השכיחה ביותר  בגברים. למרות שמדובר בממאירות מסוכנת, רוב הגברים מצליחים להבריא  או לחיות שנים ארוכות עם המחלה. ניתן ליחס הצלחה זו של הרפואה המודרנית לתהליכי אבחון מדויקים, לטיפולים מתקדמים כולל ניתוחים מתקדמים  של הסרת הבלוטה, קרינה מדויקת, טיפולים מדכאי טסטוסטרון חדשים ותרופות אימונולוגיות. הכירו את טיפול קריותרפיה – הטיפול החדש בסרטן הערמונית.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

ראשית חשוב להבין כי עדיין, למרות שגברים רבים מחלימים מהסרטן, פעמים רבות, מדובר בהליך אשר פוגע באיכות חייו של הגבר במישורים רבים אחרים, דוגמת קשיים במתן שתן ופגיעה בזיקפה. בשל כך החלו לחשוב על שיטה נוספת אשר תמנע את הצורך בטיפול בכל בלוטת הערמונית – טיפול פוקאלי / ממוקד באיזור הנגוע בסרטן התוך הערמונית  באמצעות קריותרפיה  (הקפאה), ומייד תבינו במה בדיוק מדובר.

טיפול קריותרפיה – למה הכוונה?

קריותרפיה הינה שיטה חדשנית שמשתמשת בהליך פיזיקלי (הקפאה) על מנת להרוס תאים סרטניים בתוך הרקמה עצמה (in-situ) של בלוטת הערמונית, כך שניתן למנוע את הצורך בהסרתה. טיפול קריותרפיה נחשב לפעולה זעיר פולשנית, כשהפרוצדורה כוללת החדרת מחטים עדינות דרך העור ולתוך הרקמה הסרטנית. לאחר הפעלת המכשיר, המחטים מפיקות טמפ' של מינוס 40 מעלות צלזיוס  ופחות, באמצעות גז ארגון בלחץ גבוה, ומבצעות הרס של התאים שסביבן במטרה להשמיד את הסרטן בו במקום. לאחר שהרקמה מוקפאת (נוצר סביבה כדור קרח) והתאים הסרטניים הושמדו, התאים הסרטניים המתים ברדיוס ההקפאה מפונים על ידי התאים הלבנים והאיזור הופכך לרקמה צלקתית, אך בריאה. קריותרפיה במובן זה מהווה שיטה משמרת איבר(Organ-Sparing Method)  המבוצעת על ידי אורולוג מומחה, ומפחיתה משמעותית תופעות לוואי בטיפול בסרטן הערמונית.

היתרונות של קריותרפיה לסרטן הערמונית

קריותרפיה לסרטן הערמונית מציעה יתרונות רבים לעומת טיפולים אחרים לסוג זה של סרטן:

 • שימור רקמה בריאה – פעולת ההקפאה של הליך הקריותרפיה משמידה בעיקר את הרקמה הסרטנית ואילו הרקמה הסמוכה אינה נפגעת, כך שתפקוד הערמונית ועצבים מסביב אינו נהרס, לעומת טיפולים רדיקליים של הערמונית דוגמת ניתוח או קרינה..
 • שימור יכולות – קריותרפיה, בביצוע נכון, אינה אמורה לגרום להופעת בעיות זקפה חדשות או לגרום להפרעות במתן שתן.
 • אחוזי הצלחה גבוהים – לפי מחקרים שנעשו בשנים האחרונות ניתן להגיד כי שיעור ההצלחה של השיטה עומד על שמונים אחוז .
 • התאוששות מהירה – לאחר טיפול קריותרפיה המטופל מועבר להשגחה של מספר שעות בלבד ולאחר מכן משוחרר לביתו.
 • טיפול חוזר לפי הצורך – ניתן לחזור על ההקפאה במידה ויש צורך בכך לאחר חודש מביצועה ואף ניתן בהמשך לבצע הסרה של הערמונית, כך שלא מדובר באופציה שסוגרת את האפשרויות האחרות.

קריותרפיה לערמונית או נאנו נייף?

שיטה זעיר פולשנית נוספת לטיפול סרטן הערמונית שגם משמרת את האיבר וחוסכת את ההסרה קרויה נאנו נייף. אך חשוב לדעת כי קריותרפיה ונאנו נייף בכל זאת נבדלות זו מזו במספר היבטים:

 • חשמל לעומת קור – בעוד טיפול קריותרפיה לערמונית הורס את התאים הסרטניים באמצעות הקפאה. טיפול הנאנו נייף עושה זאת באמצעות שימוש בזרם חשמלי.
 • מעקב אולטרסאונד – את "כדור הקרח" שנוצר בעת הקפאת הרקמה ניתן לראות באולטרסאונד, מה שמשפר את יכולתו של הרופא לדייק במהלך הטיפול. בנאנו נייף לא ניתן לראות שינוי רקמתי באמצעות אולטרסאונד באותה חדות.

 

חשוב מאוד להתקשר עם אורולוג מומחה בתחום על מנת להחליט על האופציה הטיפולית המתאימה ביותר, בין אם זה הקפאה של הערמונית או טיפול אחר. ביצוע מדויק חשוב אף הוא לשם שמירה על האיבר ומניעת פגיעה משנית בעצבים.

 

כמה עולה קריותרפיה?

ניתן לעבור את הטיפול בבתי חולים ציבוריים בהשתתפות קופות החולים או באופן פרטי. כיום  טיפולי קריותרפיה פרטית  ממומנים על ידי ביטוח הבריאות הפרטיים השונים, וחשוב לברר זאת מראש אל מול הנציגים. רק בריאות!

 

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

1 תגובה
 1. דוד הלוי
  דוד הלוי says:

  בבקשה
  לאחר ביופסיה פיוזן גליסון 6 3+3 מכיוון שיצאתי מתאים לקריותרפיה -גידול מקומי ממוקד בערמונית,
  לצורך בירור זכאות ודרישת חברת הביטוח הפרטי שלי
  תשלחו לי בבקשה עלות הטיפול אצלכם עם פירוט ,שכר מנתח בנפרד ועלויות נוספות שנדרשות.
  למייל המצורף
  תודה

  הגב

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *