וידאו – ההבדל בין ביופסית היתוך (פיוז'ן) וביופסיה שגרתית

Dr. Uri Lindner explains in Hebrew the differences between MR fusion prostate biopsy and routine transrectal prostate biopsy

ביופסיית פיוז'ן: מהם היתרונות בשיטה החדשה לאבחון סרטן הערמונית?
ומה ההבדל בין ביופסית היתוך (פיוז'ן) וביופסיה שגרתית?


ביופסיית פיוז'ן אמנם דומה בחלקה לביופסיה המסורתית לאבחון של סרטן הערמונית, אך היא כוללת חידושים שונים שנועדו כדי להתגבר על קשיים הכרוכים בשיטה הנהוגה: מהם היתרונות בשיטה הדגימה המתקדמת ומה ההבדל בין ביופסית פיוז'ן וביופסיה שגרתית? דוקטור, רק שאלה – ד"ר אורי לינדנר מסביר

ביופסיית פיוז'ן היא שיטה חדשנית לאבחון של סרטן הערמונית שפותחה כדי לתקן את הכשלים שעלולים להתעורר בביצוע הביופסיה השגרתית. הבדיקה כוללת שני שלבים: בשלב הראשון, מתבצעת בדיקת MRI כדי לאתר את האזורים החשודים כממאירים בבלוטה. השלב השני מתבצע בחדר הניתוח וכולל לקיחת דגימה מדויקת של האזורים החשודים תחת הכוונת אולטרסאונד.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

צפו ברופא מסביר:


מדויקת יותר ומסוכנת פחות: מהם היתרונות בביופסיית פיוז'ן?

בהשוואה לשיטה המסורתית, ישנם מספר יתרונות מרכזיים בביופסיית פיוז'ן:

 1. דיוק בביצוע הבדיקה
  בעוד שבביופסיה השגרתית דגימת התאים מתבצעת תחת הכוונת אולטרסאונד שאינה מאפשרת איתור של האזורים החשודים, ביופסיית פיוז'ן מתבססת על הדמיית MRI
  ככלי לאיתור של חלקים שעלולים להיות ממאירים בבלוטה. בהתבסס על תוצאות הבדיקה, האזורים החשודים נדגמים במדויק תחת הכוונת אולטרסאונד.
 2. צמצום אי הנוחות במהלך הבדיקה
  בהשוואה לביופסיה המסורתית המתבצעת לרוב תחת הרדמה מקומית, ביופסיית פיוז'ן מתבצעת בחדר הניתוח תחת הרדמה כללית ולכן מפחיתה את אי הנוחות עבור המטופל.
 3. סיכון נמוך יותר לזיהום
  המחט המשמשת ללקיחת הדגימה מוחדרת דרך הפירנאום (האיזור בגוף בין האשכים לבין הרקטום), זאת בניגוד לביופסיה המסורתית בה המחט מוחדרת דרך הרקטום. כך, ניתן להפחית משמעותית את הסיכוי להתפתחות זיהום לאחר ביצוע הבדיקה.
 4. ביצוע מעקב וטיפול ממוקד לאחר האבחון
  בשונה מהביופסיה המסורתית בה נדגמים אזורים אקראיים בבלוטה, בביופסיית פיוז'ן האזורים שנדגמו נשמרים ובמערכת ממוחשבת כך ניתן לדעת במדויק היכן קיימים תאים ממאירים. מידע זה מאפשר לעיתים מתן טיפול ממוקד יותר במקום טיפול לכל הערמונית.

לאחר תהליך האבחון, המשיכו לקרוא על טיפול קריותרפיה לסרטן הערמונית.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.