ערמונית מוגדלת – מהם התסמינים ודרכי הטיפול בערמונית

בלוטת ערמונית מוגדלת – הסיבות והטיפול

אחוז גבוה מהגברים בגילים 50 ומעלה – כרבע עד מחצית מהגברים, על פי ההערכות – סובלים מהגדלה של בלוטת הערמונית, והאחוז הזה עולה ככל שהאדם מתקדם בגילו (גברים המגיעים לגיל 90 יסבלו מהבעיה בסבירות כמעט מוחלטת). לעיתים הגדלת הערמונית עוברת בשלום, אבל במקרים רבים היא כרוכה באי נעימות ובתסמינים מגוונים. ערמונית מוגדלת עלולה במקרים רבים לפגוע באיכות החיים, ולצד זה להצביע על בעיות חמורות ואף מסכנות חיים שחשוב לאבחן ולטפל בהן בהקדם. לכן חשוב שתדעו את כל מה שחיוני לדעת על הבעיה ועל דרכי ההתמודדות איתה.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

מה זה ערמונית מוגדלת?

לפני שנדבר על השיטות לטיפול, חשוב להבין קודם כל מה זה פרוסטטה, או מה שנקרא גם בלוטת הערמונית – הבלוטה היא בגודל של ערמון ומכאן נגזר השם שלה.
היא יושבת תחת שלפוחית השתן ועוטפת אותה ואת צינור השופכה. התפקיד המרכזי שלה הוא להפריש את נוזל הערמונית, המהווה אחד מהרכיבים של נוזל הזרע. נוזל הערמונית מספק לתאי הזרע את ההגנה הדרושה להם לצורך התפקוד התקין. כתוצאה מכך לא צריך להיות אורולוג מומחה כדי להבין מדוע הערמונית חיונית כל כך למערכת הפוריות של הגבר.

שיא ההתפתחות של הערמונית הוא בגיל 30-20 בערך, קוטרה במצב התקין נע סביב כ-4-3 ס"מ ומשקלה עומד על כ-20 גרם בלבד. לקראת העשור הרביעי של החיים היא גדלה, כאשר קצב הגידול תלוי בין היתר במאפייני הגבר, בגורמי סביבה ותורשה. גם כאשר הגידול הוא שפירי לחלוטין, ייתכן מצב בו הערמונית המוגדלת תחסום את המוצא של שלפוחית השתן, מה שעלול לפגוע בבריאות הגבר בכמה וכמה אופנים.

למה זה גורם מבחינה גופנית?

גודל הערמונית משפיע במידה רבה על התפקוד שלה ועל בריאותו של הגבר. כלל האצבע הוא שככל שהבלוטה גדלה, היא לוחצת על צינור השופכה וכך גורמת לאוסף שלם של תסמינים כמו קושי במתן שתן, חסימה בדרכי השתן ועוד. עם העלייה בגיל יש תסמינים פיזיים נוספים כמו היחלשות של השלפוחית. רבים חווים תחושה של חוסר ריקון מלא, תכיפות במתן שתן ועוד. הדבר גורם גם לקשיי שינה, כלומר יש גברים שקמים המון במהלך הלילה על מנת לגשת במהירות לשירותים לצורך מתן שתן. קיימים מקרים בהם נוצר זיהום או דלקת בערמונית עצמה.

שימו לב שהתיאור שהובא כאן רחוק מלהיות מדע מדויק. לא רק הגודל של הערמונית משפיע על התפקוד שלה ועל פוטנציאל הנזק. יש גברים עם ערמונית מוגדלת שבריאים באופן כמעט מלא, ולעומתם גברים בעלי גודל תקין ושלל בעיות אחרות. בין היתר, חשוב לבצע גם בדיקת PSA על מנת למדוד את הערכים של החלבון המיוצר אך ורק על ידי הערמונית. גברים עם ערמונית מוגדלת הם פעמים רבות בעלי ערכי PSA גבוהים, שעשויים להצביע בסבירות גבוהה יותר על התפתחות סרטן אפשרי (שוב, ממש לא בכל המקרים).

למעשה, באופן ישיר, בעיות שינה גורמות לעוד אוסף של תסמינים כמו קושי להתרכז, קושי לנהוג, קושי לתכנן דברים. הדבר וגע במובן מסוים גם בעצמאות ובשליטה הפיזית שלנו, מה שעלול לגרום במקביל לירידה בביטחון ובדימוי העצמי.

בלוטת ערמונית מוגדלת

 

טיפול קונבנציונלי בערמונית מוגדלת

ובכן, הטיפול הקונבנציונלי ניתן על ידי אורולוג מומחה והוא בדרך כלל כולל מתן תרופות. לחלק מהגברים אותן תרופות עוזרות, מקלות ומשפרות באופן ניכר את איכות החיים, אך לחלק מהגברים הן ממש לא עוזרות. במקרים מסוימים, יש צורך בביצוע בדיקות במטרה לשלול או לאשש סרטן ואז ניגשים במידת הצורך לסדרת בדיקות נוספות. חשוב לזכור שתרופות אלו הרבה פעמים יכולות לגרום לכל מיני תופעות לוואי ותסמינים אחרים כמו למשל פגיעה בתפקוד ובחשק המיני.

לאחר הטיפול השמרני, ניתן לשקול במצבים שונים גם ניתוח ערמונית מוגדלת – זאת כאשר הטיפולים שניתנו בשלב הראשון לא הועילו מספיק, או כשמדובר מראש בבעיה מורכבת הדורשת פתרון מיידי ומקיף במיוחד. במסגרת הניתוח מוציאים בצורה כירורגית את הרכיב המקיף את השופכה וגורם לחסימה הבעייתית. ניתן להקל על התהליך באמצעות שיטת האידוי, במסגרתה צורבים את רקמת הערמונית או ממיסים אותה. הדבר מפחית את הדימום ואת חוסר הנוחות מהניתוח, אולם מהעבר השני מאריך אותו ונחשב למורכב יותר לביצוע. לכן חשוב לא להתפשר בבחירת הגורם המקצועי שייקח על עצמו את המשימה.

מאפייני הטיפול הטבעי

לעומת הטיפול הקונבנציונלי, קיימות גם שיטות טיפול טבעיות או אלטרנטיביות שיכולות ללכת יד ביד עם הטיפול המערבי. ערמונית מוגדלת טיפול טבעי נחשב פעמים רבות למומלץ על רקע הפשטות שלו, היעדר תופעות הלוואי ואחוזי ההצלחה שעשויים להיות מרשימים. צמחי מרפא עשויים להיות יעילים מאוד להתמודדות עם הבעיה. קיימים שני צמחים עיקריים בהם נהוג לטפל במצבים של ערמונית מוגדלת: הצמח הראשון נקרא דקל ננסי, והשני סרנואה. הצמחים הללו מסייעים בהרפיה של השלפוחית ומפחיתים את התסמינים המלווים ערמונית מוגדלת. הרעיון הוא לשלב צמחים שעובדים על מנגנונים הורמונליים וגם מעכב של אנזימים מסוימים מבלי לפגוע בחשק המיני. בנוסף, ניתן לעבוד גם על הכליות, על השופכה והשלפוחית וכך למנוע שיתון יתר ואת יתר התסמינים שתיארנו קודם לכן.

כמובן ששיטת הטיפול מותאמת באופן אישי לכל מטופל ודורשת ידע מקצועי נרחב וניסיון בתחום. לא כל אדם יכול להתאים פורמולת צמחים או לטפל בשיטה זו, והגורם המקצועי אליו פונים צריך להיות מנוסה מספיק על מנת לדעת לאבחן את הבעיה ואת העומד מאחוריה, ולהתאים להם טיפולים מיטביים.

המסקנה ברורה: אם אתם סובלים מאחד או יותר מהתסמינים שתיארנו לעיל, או חוששים שיש לכם סרטן הערמונית, ההמלצה שלנו היא ראשית כל לפנות לרופא אורולוג אונקולוג. הוא יסייע לכם באיתור הבעיה, ישלח אתכם במידת הצורך לבצע את הבדיקות הנדרשות. לאחר מכן, יתאים עבורכם תכנית טיפול התואמת באופן ספציפי את מצבכם הרפואי.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.