דם בשתן – ממה נובע דימום בשתן ומתי לגשת לבדיקת רופא?

צעדתם אל עבר השירותים בנחת, באתם להטיל את מימכם בשקט ובשלווה אך לפתע גיליתם גוון אדום מדאיג בשתן לכם… מלחיץ מאוד, דורש אבחון, אבל גם מצב שהוא בר טיפול! הנה כל מה שרציתם לדעת על דם בשתן, או במילים אחרות המטוריה. אז ממה נגרם שתן עם דם ועל אילו מחלות הוא יכול להעיד? על כך ועוד בפוסט הבא.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

האם תמיד כשהשתן אדום זה מעיד על דם?

התשובה לשאלה זו היא לא. אכילה של סלק למשל יכולה לגרום להופעה של שתן אדום, מה שלא צריך להדאיג אתכם ובטח שלא מהווה סיבה להימנע מאכילת הצמח הבריא הזה. ולא רק סלק: צבעי מאכל המוכנים למזונות שאנחנו אוכלים ותרופות מסוימות שאנו נוטלים יכולים לצבוע את השתן בצבע אדום לפרק זמן מסוים. נקודה מעניינת היא שדימומים בשתן ממש לא חייבים לבוא לידי ביטוי בגוון האדום, כאשר ייתכן מצב בו השתן יהיה בגוון חום או לחלופין צהוב עם קרישי דם בתוכו.

חשוב לחלק את הממצא של דימום בשתן לשתי קבוצות, שכן תמיד מדובר בממצא פתולוגי שלילי.

  1. דם גלוי בשתן – דם מקרוסקופי. מצב כזה נהוג לחלק לשתי תתי קבוצות נוספות, בהתייחס לשאלה האם אנו חווים דם בשתן ללא כאבים או עם כאבים.
  2. דם מיקרוסקופי – שלא ניתן להבחין בו, אלא אם בבדיקות מעבדה תחת מיקרוסקופ –

דם בשתן

דם בשתן סיבות

יש לא מעט גורמים שיכולים לגרום להופעה של דם בשתן אצל גברים וגם נשים, כאשר ברמה הכללית ניתן לחלק את הגורמים לשתי קבוצות: דימום בשתן שהמקור שלו הוא מחלות של הכליות, ודימום שמקורו מחלות ובעיות של דרכי השתן.

מצב של המטוריה מיקרוסקופית, בה יש כאב בעת הטלת שתן אולם ללא סימנים ויזואליים מוחשיים (למעט באמצעות מיקרוסקופ) דורש התייחסות רצינית גם כן – במיוחד במקרה של מטופל בגיל מבוגר, הדימום עלול להיגרם עקב סיבות דוגמת אבנים בדרכי השתן. במצב הזה, אבן שמתחילה את דרכה בכליה ועוברת לאורך מערכת השתן יכולה לגרום לכאבים ולדמם. דוגמאות נוספות הן דלקת בשתן עם דם, ובעיקר דלקת של כיס השתן, וכן גידולים – דוגמת גידול בשלפוחית השתן – היוצרים כאבים בעת מתן שתן ודימומים אפשריים.

מתברר שמדובר בעניין של מידה. כשמסתננות להן כדוריות דם לשתן אבל לא במידה גדולה, ייתכן מצב בו יהיה דימום בשתן אולם לא נוכל להבחין בכך בעין בלתי מזוינת. במצבים אלו נוכל לזהות את הדימום באמצעות מיקרוסקופ, שיאפשר לנו גם לבדוק האם מדובר במחלה זיהומית או דלקתיות של הכליה. לפעמים מדובר בפגיעה בצינוריות המאספות של הכליה. אלה גם כן יכולים לגרום להפרשה מיקרוסקופית של שתן עם דם, שכאמור לא נבחין בו במבט ישיר.

גורמי סיכון נוספים עבור דימום בשתן הם טראומות או גידולים בכליות, שמטופלים בחלק מהמקרים על ידי נפרולוג.

דרכי אבחון הבעיה

לאחר ששוללים בעיות מסוימות או דלקת בדרכי השתן, נכנסים פנימה לתוך כיס השתן ובודקים האם יש שם בעיה. זאת עושים כמובן בביקור אצל אורולוג מומחה, בעזרת צנתור דרך השופכה וסוקרים אותה באמצעות אור. בחלק מהמקרים נדרשות בדיקות נוספות, דוגמת ציסטוסקופיה המשלבת בין בדיקת אולטרה סאונד ל-MRI ובכך מאפשרת התבוננות מוצלחת ויעילה יותר בכל מה שמתרחש (או גדל) בתוככי שלפוחית השתן. שילוב בין מספר אופני בדיקה עשוי לספק תשובה מקיפה וחד משמעית, המגדילה מטבע הדברים את הסיכויים לטיפול מוצלח באמת.

שימו לב שייתכנו בהחלט מצבים בהם יופיע שתן דמי אולם לא נוכל לדעת את המנגנון הספציפי המסביר את ההיווצרות שלו. דוגמה לכך הן הפרשת שתן דמי לאחר מאמץ גופני מאסיבי, למשל דם בשתן אחרי ריצה, שהיא תופעה שכיחה באופן יחסי שיכולה להיות חד פעמית. יש מקרים בהם רואים שתן אדום במידה מועטה, המבטא את נוכחות כדוריות הדם האדומות בו במהלך מחלת חום. יכול בהמשך לכך להיות מצב בו הבירור הכללי שמבצעים תקין, כך שאי אפשר לדעת ממה בדיוק נוצר הדימום, אולם גם במצבים אלו ניתן לשאוף לטפל בו בצורה יעילה.

הופעת דם בשתן אצל נשים

דימום בשתן הוא מנת חלקם של גברים ונשים גם יחד, כאשר יש שיטענו שבמקרה של בנות המין היפה אבחון הבעיה הוא מעט מורכב יותר. הסיבה היא שקל מאוד לבלבל בין דם בשתן אצל נשים לבין דימום "סטנדרטי" במסגרת המחזור החודשי. יש לא מעט נשים שבטוחות במצבים מסוימים כי מדובר בדימום שמקורו בשתן, אבל בסוף מתברר שהדם מקורו בכלל מהמחזור החודשי. ברוב המקרים מדובר בתהליך תקין לחלוטין, אם כי דימום יתר או כזה שאינו חולף במהלך המחזור החודשי יכול בהחלט לעלות כמה סימני שאלה.

דוגמה נוספת היא דם בשתן בזמן הריון, גם היא תופעה אשר גורמת לחששות אצל נשים רבות על רקע העובדה שהמחזור החודשי הרי מספיק במהלך ההריון. דם בשתן בהריון מתרחש בכ-3-2% מההריונות והוא עשוי להיגרם עקב דימומים בשליה, בצוואר הרחם או בנרתיק האישה. ברוב המקרים מדובר בכמות דם קטנה, שאינה מסכנת את האם או את העובר, אם כי מומלץ כמובן להתייעץ עם הרופא המטפל או אורולוג.

המסקנה ברורה, אצל נשים וגברים כאחד: לפני שנותנים שם לבעיה או למחלה, חשוב לעשות בדיקה מקיפה ולבדוק מה הסיבה להופעה של דם ואם בכלל.

 

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.