דם בשתן – ממה נובע דם בשתן ומתי לגשת לבדיקת רופא?

צעדתם אל עבר השירותים בנחת, באתם להטיל את מימכם בשקט ובשלווה אך לפתע גיליתם גוון אדום מדאיג בשתן לכם… מלחיץ מאוד, דורש אבחון, אבל גם מצב שהוא בר טיפול!
הנה כל מה שרציתם לדעת על דם בשתן, או במילים אחרות המטוריה, מאיפה הוא בכלל הגיע ועל אילו מחלות הוא יכול להעיד? על כך ועוד בפוסט הבא.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

האם תמיד כשהשתן אדום זה מעיד על דם?

התשובה לשאלה זו היא לא. אכילה של סלק למשל יכולה לגרום להופעה של שתן אדום. ולא רק סלק: צבעי מאכל וגם תרופות מסוימות שאנו נוטלים יכולות לצבוע את השתן בצבע אדום. נקודה מעניינת היא שדם בשתן ממש לא חייב לבוא לידי ביטוי בגוון האדום, כאשר ייתכן מצב בו השתן יהיה בגוון חום או לחלופין צהוב עם קרישי דם בוכו.

חשוב לחלק את הממצא של דימוים בשתן לשתי קבוצות, שכן תמיד מדובר בממצא פתולוגי שלילי.

  1. דם שאנחנו רואים בשתן – המטוריה. מצב כזה נהוג לחלק לשתי תתי קבוצות נוספים, בהתייחס לשאלה האם מופיעים או לא מופיעים כאבים בעת מתן שתן.
  2. דם שלא ניתן להבחין בו, אלא אם בבדיקות מעבדה תחת מיקרוסקופ

דם בשתן

ממה נגרם דימום בשתן?

יש לא מעט סיבות שיכולות לגרום להופעה של דימום בשתן, כאשר ברמה הכללית ניתן לחלק את הגורמים לשתי קבוצות: דימום בשתן שהמקור שלו הוא מחלות של הכליות, ודימום שמקורו מחלות ובעיות של דרכי השתן.

ומה לגבי דם שלא רואים בשתן?

מצב של המטוריה מיקרוסקופית, בה יש כאב בעת הטלת שתן אולם ללא סימנים ויזואליים מוחשיים (למעט באמצעות מיקרוסקופ) דורש התייחסות רצינית גם כן – במיוחד במקרה של מטופל בגיל מבוגר, הדימום עלול להיגרם עקב סיבות דוגמת אבנים בדרכי השתן. במצב הזה, אבן שמתחילה את דרכה בכליה ועוברת לאורך מערכת השתן יכולה לגרום לכאבים ולדמם. גם דלקת בדרכי השתן, ובעיקר דלקת של כיס השתן, יכולה לגרום להופעה של דם. גורם סיכון נוסף הוא גידולים, היוצרים כאבים בעת מתן שתן ודימומים אפשריים.

מתברר שמדובר בעניין של מידה. כשמסתננות להן כדוריות דם אל השתן אבל לא במידה גדולה, ייתכן מצב בו יהיה דימום בשתן אולם לא נוכל להבחין בכך בעין בלתי מזוינת. במצבים אלו נוכל לזהות את הדימום באמצעות מיקרוסקופ, שיאפשר לנו גם לבדוק האם מדובר במחלה זיהומית או דלקתיות של הכליה. לפעמים מדובר בפגיעה בצינוריות המאספות של הכליה. אלה גם כן יכולים לגרום להפרשה של דם בשתן שהיא מיקרוסקופית.

גורמי סיכון נוספים הם טראומות או גידולים בכליות.

כיצד מאבחנים את הסיבה להופעה של דם בשתן?

לאחר ששוללים בעיות מסוימות או דלקת בדרכי השתן, נכנסים פנימה לתוך כיס השתן ובודקים האם יש שם בעיה. זאת עושים כמובן בביקור אצל אורולוג מומחה, בעזרת צנתור דרך השופכה וסוקרים אותה באמצעות אור.

שימו לב שייתכנו בהחלט מצבים בהם יופיע שתן דמי אולם לא נוכל לדעת את המנגנון הספציפי המסביר את ההיווצרות שלו. דוגמה לכך הן הפרשת שתן דמי לאחר מאמץ גופני מאסיבי, כמו גם שתן אדום במידה מועטה המבטא את נוכחות כדוריות הדם האדומות בו במהלך מחלת חום. יכול בהמשך לכך להיות מצב בו הבירור הכללי שמבצעים תקין, כך שאי אפשר לדעת ממה בדיוק נוצר הדימום, אולם גם במצבים אלו ניתן לשאוף לטפל בו בצורה יעילה.

הופעת דם בשתן אצל נשים

קל מאוד לבלבל בין דימום בשתן לבין דימום "סטנדרטי" במסגרת המחזור החודשי. יש לא מעט נשים שבטוחות במצבים מסוימים כי מדובר בפיפי עם דם אבל בסוף מתברר שהדם מקורו בכלל מהמחזור החודשי. ברוב המקרים מדובר בתהליך תקין לחלוטין, אם כי דימום יתר או כזה שאינו חולף במהלך המחזור החודשי יכול בהחלט לעלות כמה סימני שאלה.
לכן, לפני שנותנים שם לבעיה או למחלה, חשוב לעשות בדיקה מקיפה ולבדוק מה הסיבה להופעה של דם ואם בכלל.

קראו עוד על אבחון סרטן הערמונית.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *