הכירו מקרוב את בלוטת הערמונית והסיבוכים שלה

בלוטת הערמונית – תפקידים וסיבוכים אפשריים

בלוטת הערמונית ממוקמת בין השלפוחית לשופכה (צינור השתן), זו בלוטה שמצויה רק בגברים . יש לה חלק בפוריות הגבר ובייצור חלק מנוזל הזרע.
היא לא תמיד "שקטה" ובמקרים רבים כדאי לשים לב לשינויים בה.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

המשקל שלה הוא כ-20 גרם והיא בקוטר של כ-3-4 ס"מ, באחוז גדול מאד מהגברים היא גדלה עם השנים ועלולה לגדול משמעותית.

 

תפקיד הבלוטה

בלוטת הערמונית היא בלוטת מין משנית שנמצאת רק אצל זכרים, יש לה תפקיד בפוריות הגבר וספציפית בנוזל הזרע . פגיעה בבלוטת הערמונית בגיל צעיר עלול להוביל לפגיעה בפוריות של הגבר.

בלוטת הערמונית

הגדלה טבה של בלוטת הערמונית

הגדלה טבה של הערמונית מאד שכיחה, בנתיחות לאחר המוות זיהו שלגברים בגילאי השמונים סיכוי של 88% להגדלה טבה של הערמונית . זהו כמעט חלק מתהליך הזדקנות תקין.
אצל חלק מהגברים ההגדלה של בלוטת ערמונית מוגדלת לא תורגש ולא תגרום להפרעות במתן שתן, אבל אחוז לא מבוטל מהגברים עם הגדלה טבה של הערמונית יסבלו גם מהפרעות במתן שתן אשר אנחנו נוטים ליחס להגדלת הערמונית.

הגדלה טבה / שפירה

הגדלה של בלוטת הערמונית תהיה ברוב המקרים הגדלה שפירה. חשוב לציין שלא בכל מקרה של הגדלה שפירה יהיו תסמינים, אבל אם יש כדאי לשים לב אליהם.
אילו תסמינים יכולים להיות לערמונית מוגדלת? למשל צורך עז לתת שתן בתדירות גבוהה, קימה לילית לתת שתן (נוקטוריה), זרם שתן מוחלש, טפטוף סופי ועוד.

פעמים רבות יחד עם הפרעה מתגברת במתן שתן עלולה להופיע הפרעה בזקפה.

 

אבחון בלוטת הערמונית

בלוטת הערמונית נמצאת באגן וקדמית לרקטום, דרך הרקטום ניתן למשש את החלק האחורי של הערמונית.
בדיקת הערמונית נעשית באמצעות מישוש של הערמונית נעשה באמצעות אצבע דרך הרקטום.
זו אומנם בדיקה לא ממש נעימה אבל גם לא כזו נוראית כמו השם שיצא לה.
בבדיקה רקטלית ניתן להעריך את גודל  בלוטת הערמונית ואת המרקם שלה.

בדיקה נוספת שאפשר לעשות היא בדיקת אולטרסאונד שגם היא תיבחן את גודל הבלוטה ואת יכולת השלפוחית להתרוקן באופן מלא לאחר מתן שתן.

טיפול בערמונית מוגדלת

יש מגוון רחב של טיפולים להגדלה טבה / שפירה של הערמונית והנה כמה מהם.

שינוי אורך חיים – המנעות משתיה מרובה לפני השינה, הפחתה באלכוהול וקפאין, ירידה במשקל.

טיפול תרופתי –  יש מגוון רחב של תרופות שמקלות על תסמינים אורינרים הנובעיה מהגדלה טבה של הערמונית, קבוצת התרופות הראשונה אשר ניתנה להגדלה טבה של הערמונית, ואשר נתגלתה על ידי אורולוג ישראלי (ד"ר קיין), הינה משפחת חסמי אלפא. קבוצת תרופות נוספת וחדישה יותר מונעת הפיכת טסטוסטרון לדה הידרו טסטוסטרון בערמונית ונקראת מעכבי חמש אלפא רדוקטאז, קבוצה נוספת שייכת מעכבי חמש פוספו דה אסטרז, תרופות שניתנות באופן תדיר להפרעת אין אונות.

טיפול ניתוחי – קיימים סוגים רבים של ניתוחים להגדלה טבה של הערמונית, ניתוחים פתוחים, וניתוחים סגורים / אנדוסקופיים כולל כריתת ערמונית דרך השופכה TURP, נידוף הערמונית בלייזר ירוק PVP, נידוף הערמונית בסילון מים REZUM ועוד. לכל שיטה יתרונות וחסרונות ובטרם קבלת החלטה על דרך ניתוחית רצוי להיוועץ עם אורולוג מומחה.

סרטן הערמונית

סרטן הערמונית מתגלה בדרך כלל בעקבות בדיקת PSA   (בדיקת דם) מוגברת או בדיקה ידנית  חשודה, לאחר מכן יש לאמת את החשד של האורולוג ויש לבצע ביופסיה של הערמונית. יש סוגים שונים של ביופסיות ערמונית, ניתן לקרוא בהרחבה על ביופסית היתוך באתר.

כאשר הביופסיה חיובית, כלומר יש תאים סרטניים בערמונית, יש לשקול יחד עם אורולוג אונקולוג צורך בטיפול וסוגים שונים של טיפול.
לסרטן הערמונית יש טיפולים שונים החל מניטור פעיל, המשך בטיפולים פוקאליים יעילים דוגמת קריותרפיה או נאנונייף, המשך בכריתה של הערמונית (רובוטית או פתוחה), טיפולי קרינה (חיצונית או פנימית).
עוד טיפול מקובל על ידי אורולוג פרטי הוא טיפול אשר מוריד את רמת הטסטוסטרון ובכך "מרעיב" את הגידול.

בכל מצב בו יש תסמין כמו אחד מאלו שהוזכרו כאן צריך לבדוק את בלוטת הערמונית.
אורולוג אונקולוג צריך לוודא שההגדלה היא שפירה ולא ממאירה וצריך כמובן גם לטפל בבעיה. לא צריך לחיות איתה ולסבול.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *