ביופסיה פיוז'ן – שאלות ותשובות על השיטה לבדיקת הערמונית

ביופסיה פיוז'ן (Fusion, או בשמה העברי "ביופסיית היתוך") היא מהשיטות המתקדמות הקיימות כיום לאבחון בעיות בערמונית. בשיטה זו אנו משתמשים בטכנולוגיה מתקדמת של MRI ככלי אבחוני בעל רמת דיוק גבוהה, שיביא לשיפור משמעותי בסיכוי לזהות גידול סרטני – הלא הוא הגידול הסרטני השכיח ביותר בקרב גברים.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

מה ההבדל בין ביופסיה פיוז'ן לביופסיה רגילה?

אם הופניתם בעבר לביופסיה, אתם מכירים את המושג "ביופסיה מונחית סונר" (אולטרסאונד). עד היום זו הייתה שיטה מקובלת לביצוע התהליך למרות שבפועל זוהי שיטה "עיוורת" מכיוון שבמסגרתה דוגמים בצורה אקראית ועיוורת את הערמונית. מכשיר האולטרסאונד מזהה את הערמונית אך אינו מסוגל לזהות אזורים חשודים לסרטן בתוכה. וזה החיסרון בתהליך ביופסיה רגיל. לכן ברבע מהמקרים כאשר הביופסיה שלילית, עדיין עלול להיות סרטן ערמונית בדרגת חומרה גבוהה. בנוסף, ביופסיה רגילה נעשית בהרדמה מקומית ולעיתים כרוכה באי נוחות למטופל.

כיום הכלי הטוב ביותר למקם סרטן בתוך הערמונית הוא ה- MRI. ביופסיית היתוך נעשית כאשר יש חשד או עדות היסטולוגית לסרטן הערמונית, ובבדיקת MRI (תהודה מגנטית) יש ממצא חשוד. מטרת הביופסיה לדגום את הממצא החשוד ב- MRI באמצעות היתוך (Fusion), עם בדיקת האולטרסאונד אותה מבצעים במהלך הפרוצדורה. בנוסף מקובל לדגום את יתר הערמונית על מנת לשלול סרטן במקום נוסף.

איך מבצעים ביופסית פיוז'ן?

הביופסיה נעשית באמצעות מכשור ייעודי היודע לחבר בין תמונת ה- MRI ותמונת האולטרסאונד. המכשור יודע היכן נמצאת מחט הביופסיה במרחב וביחס לממצא החשוד בערמונית.

את הערמונית דוגמים דרך הפרינאום (אזור מתחת לשק האשכים), ולא דרך החלחולת כמו בביופסיה רגילה – מה שמפחית משמעותית את הסיכון לזיהומים.

את הבדיקה מפענח רדיולוג מומחה ואורולוג מומחה בתחום סרטן הערמונית ובעל ידע בקריאת MRI. אם מתגלים ממצאים חשודים בבדיקה, מתקבלת החלטה על דגימה של הממצאים. צילומי ה-MRI מעובדים על ידי תוכנת מחשב מיוחדת למודל תלת מימד, בו מסומנים הערמונית והממצאים החשודים. צילומים אלה יאוחדו בהמשך עם צילומי האולטרסאונד, ויכווינו את מחט הביופסיה לדגימה מדויקת של האזורים החשודים כנגועים בסרטן.

 

מהם היתרונות של ביופסיה פיוז'ן?

בעוד בעבר היו נכנסים באופן אקראי ולוקחים דגימות ולא באמת היינו יודעים, כי הסיכוי לפגוע בסרטן קטן לא היה גבוה, היום עם ביופסיית פיוז‘ן לאבחון ולפני טיפול בסרטן הערמונית, ניתן להגיע לתוצאות הרבה יותר מדויקות ולהבין מה גודל הסרטן, איפה הוא ממוקם ואיזה ציון לתת לו.

את היתרונות של הביופסיה ניתן לסכם:

  1. קליעה למטרה קטנה
  2. זיהוי מדויק של הגידול
  3. התאמת תכנית טיפול יעילה ומדויקת
  4. סיכון מופחת לזיהום

 

האם מומלץ לבצע ביופסיית פיוז'ן?

איגוד האורולוגים האירופאי ממליץ לבצע ביופסיית היתוך בכל הגברים אשר עברו ביופסיה קודמת ולא נמצא סרטן הערמונית וקיים ממצא חשוד ב- MRI. כמו כן הבדיקה מומלצת בכל גבר עם חשד לסרטן ובדיקת MRI מחשידה.

מחקרים ראו כי לבדיקה אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד באיתור סרטן הערמונית (דוגמה תמצאו כאן).

 

מה משך זמן ביופסיית פיוז'ן?

בין רבע שעה לחצי שעה

מי יכול לבצע ביופסית פיוזן'?

ביצוע ביופסיית היתוך דורש אמצעים מיוחדים ויכולת מתקדמת של אורולוג מומחה בהבנת ופענוח תמונות הMRI של הערמונית.

האם התהליך נעשה בהרדמה?

הבדיקה מבוצעת בהרדמה כללית המחייבת צום, כאשר הרגליים מורמות (לאפשר גישה טובה יותר לערמונית).

האם ביופסיה פיוז'ן כלולה בסל הבריאות?

הבדיקה הוכנסה לרוב הביטוחים המשלימים כולל לכללית מושלם וגם מבוצע בבתי חולים ציבוריים. מעתה, כללית מושלם מאשרים ביופסיות היתוך בהרצליה מדיקל סנטר.

היכן מבצעים היום ביופסיית פיוז'ן?

ביופסיות היתוך מבוצעות ברוב בתי החולים הציבוריים.

מטופלים עם כללית מושלם אשר מעוניינים לעבור ביופסית היתוך בזמן קצר ולקבל תשובה של הבדיקה בזמן קצר מופנים לבית חולים פרטי בהרצליה. הרצליה מדיקל סנטר.

כמה זה עולה?

השתתפות עצמית לחולי כללית מושלם 1455 ₪ ולמחזיקי כרטיס פלטינום 364 ₪ בלבד.

מהו זמן ההתאוששות לאחר התהליך?

הפרוצדורה מתבצעת בטשטוש עמוק או הרדמה כללית שטחית, לוקח כשעה שעתיים להתאושש ולאחר מכן ניתן לחזור לתפקוד היום יומי.

 

מהן תופעות הלוואי לאחר ביופסית היתוך?

צפוי דם בשתן למשך יום יומיים, מצב זה עלול להיות מלווה בצריבה במתן שתן.

צפוי דם בזרע למשך מספר שבועות, תופעה מבהילה אך לא מסוכנת שאינה מחייבת הימנעות מיחסי מין כלל ועיקר.

 

מהם הסיכונים הכרוכים בביופסיית פיוז'ן?

סיכון נדיר של ביופסית היתוך זה אצירת שתן אשר מחייב קטטר למשך מספר ימים.

האם ביופסיה פיוז'ן מתאימה לכל מטופל?

כל מטופל שזקוק לביופסיה ועבר בדיקת  MRI יכול, ואולי אף צריך, לעבור ביופסיית פיוז'ן.

 

תוך כמה זמן מתקבלות תוצאות ביופסית היתוך?

מטופלים אשר עוברים את הביופסיה בהרצליה מדיקל סנטר מקבלים את התשובה תוך מספר ימים (פחות משבוע).

 

מה ניתן לעשות לאחר קבלת ממצאי הביופסיה?

ביופסית היתוך מאפשרת הערכה מדויקת של הערמונית, לזהות אם יש סרטן, איזה סוג של סרטן (אלים או פחות), מיקום מדויק של הסרטן.

ע"פ התוצאה ניתן לשקול צורך בטיפול והתווית תוכנית טיפול מדויקת.

 

מהם אחוזי ההצלחה של ביופסיה פיוז'ן?

לביופסית היתוך אחוזי הצלחה גבוהים מאד, ופעמים רבות, גם כאשר מספר ביופסיות "רגילות" לא מצאו את הסרטן ניתן לאתרו במדויק ולאפיין אותו במדויק בעזרת ביופסית היתוך.

 

מה הקשר בין קריותרפיה לביופסית היתוך?

ביופסיית היתוך מספקת את הבסיס לטיפול פוקאלי (מקומי) לסרטן הערמונית, דוגמת קריותרפיה. טיפול שמפחית את תופעות הלוואי ומאפשר חזרה לאורך חיים פעיל בזמן קצר.

מה היא קריותרפיה?

קריותרפיה היא הקפאת תאי סרטן באמצעות גישה נקודתית אליהם עם מחטים מיוחדות. גישה זו מתאפשרת, תודות למידע מביופסיית ההיתוך ובדיקות המעבדה (של הדגימות מהביופסיה). גז ארגון משמש לקירור מהיר ועמוק של תאים אלה ושלהם בלבד, מבלי לפגוע בסביבתם.

 

מה הקשר בין נאנונייף לביופסית היתוך?

נאנונייף הינו טיפול חדשני, פוקאלי לסרטן ערמונית. ביופסית היתוך מאתרת במדויק היכן נמצא הגידול ומאפשרת את הפרוצדורה במקרים המתאימים.

בדומה לטכניקת הקפאת התאים הסרטניים (קריותרפיה), טכניקת הנאנונייף מגיעה אליהם באמצעות מחטים מיוחדות ומחשמלת אותם למוות.

מהם יתרונות נוספים של טיפולים פוקאליים?

טיפולים ממוקדים כאלה, אשר ביופסיית היתוך מסייעת לבצע, מתמקדים בתאים הסרטניים עצמם, בעודם בגוף. מאחר שהם לא פוגעים בגוף עצמו (בשונה מהסרת ערמונית למשל), טיפולים כאלה אינם "סוגרים אופציות" להמשך. כמו כן ניתן לחזור עליהם בהתאם לצורך.

 

מה הן ביופסיה טרנסרקטלית וביופסיה פרינאלית?

במונח ביופסיה טרנסרקטלית, הכוונה פשוט לביופסיה אשר מבוצעת דרך הרקטום (ה"חלחולת"). כך מקבלים גישה קלה יחסית לערמונית. ביופסיה פרינאלית היא ביופסיה אשר מבוצעת בגישה דרך הפרינאום ("חיץ הנקביים". האזור שבין פי הטבעת לבין האשכים).

 

האם ביופסיית היתוך היא שיטת האבחון הראשית? הראשונה?

ביופסיית פיוז'ן (היתוך) היא אמנם שיטה יעילה מאוד, אך יש בדיקות פשוטות ממנה, אשר בדרך כלל מבצעים קודם לכן. מדובר על בדיקות דם, בין השאר בכדי לבדוק את רמות חלבון ה-Prostatic Specific Antigen בדם. רמת ה-PSA מאפשרת להעריך סיכוי להימצאות סרטן.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.