ערכי psa – מה זה אומר?

גלו מה המשמעות של ערכי PSA שלכם

גברים רבים שואלים את עצמם מה זה psa ומתי בכלל צריך לבדוק את הערכים האלו. כדי לספק את התשובות לשאלות המהותיות האלה, נתחיל מהבסיס שחשוב כל כך להבנה של ערכי psa – ההבנה של מהי ערמונית, ומהן הבעיות שעלולות להתעורר בהקשר שלה.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

ערמונית, סרטן הערמונית ומה שביניהם

הערמונית היא בעצם בלוטה בגודל של ערמון או אגוז, שתפקידה העיקרי להפריש חלק מנוזל הזרע. לכן היא הכרחית לפיריון הגבר. מעבר לכך, אין לה תפקיד נוסף. יש האומרים שאם היא הייתה ממוקמת במקום נוח יותר לגישה, היו כנראה ממליצים לגברים שלא מתכננים להביא עוד ילדים לעולם, פשוט להסיר אותה. העניין הוא שהיא ממוקמת באזור השלפוחית, בצינור השתן עובר דרכה (שופכה) וסמוך לסוגר שאחראי על שליטה בשתן. כתוצאה מכך לא ממהרים להסיר אותה כל כך מהר, כי כל טיפול או ניתוח עלול לפגוע באיברים הרגישים הללו.

מעל גיל מסוים, הערמונית עלולה לגרום לכל מיני בעיות כמו חסימה של השופכה או הפרעות במתן שתן. היא גם עלולה יכולה להזדהם ולפתח בתוכה סרטן, כלומר סרטן הערמונית. כאן בדיוק נכנסים בעובי הקורה ומגיעים לבדיקה שיכולה ללמד אתכם, בדרגת סבירות גבוהה, האם אתם סובלים או עלולים לסבול מסרטן שכיח זה.

מה זה PSA?

בדיקת PSA, או בשמה המלא Prostate specific antigen, היא בדיקת דם שעשתה סוג של מהפכה בכל מה שקשור לגילוי ואבחון מוקדמים של סרטן הערמונית בשנים האחרונות.
הבדיקה בודקת חלבון המיוצר ומופרש רק על ידי בלוטת הערמונית, כשחשוב לזכור שבעצם החלבון הזה מיוצר גם על ידי תאים של הערמונית שהם בריאים וגם על ידי תאים סרטניים. ככל שיש יותר psa כך הסיכון לגידול סרטני עולה, אבל זה לא חד משמעי.

אם וכאשר מתגלים ערכי psa גבוהים, עדיין זה לא תמיד מעיד על נוכחות של גידול סרטני בערמונית. ערכי psa גבוהים יכולים להעיד גם על ערמונית מוגדלת או להצביע על דלקת בבלוטת הערמונית, שיכולה להיות זיהומית או לא זיהומית. יש גם עוד כמה סיבות שיכולות לגרום לעליה בערכי psa: למשל, קיום של יחסי מין גם כן מעלים את ערכי ה- psa, ולכן מומלץ שלא לקיים יחסי מין 48 שעות לפני ביצוע הבדיקה.

עם זאת, חשוב כן לזכור שערך psa גבוה מהרגיל כן עלולים להעיד על גידול סרטני. זהו היתרון של הבדיקה בהשוואה לבדיקה רקטלית או בדיקת אולטרה-סאונד של בלוטת הערמונית, שמבצע אורולג מומחה.

psa

קצת סטטיסטיקה לגבי ערכים PSA

  • אם ערכי psa עומדים על בין 0.5-0, הסיכון לסרטן הערמונית נמצא על 6.6%
  • כשערכי psa עומדים על בין 1-0.6, הסיכוי לסרטן נמצא על 10.10%
  • כאשר ערכים psa נעים בין 1.1 ל-2, יש סיכוי של 17% לסרטן הערמונית
  • כשהערכים עומדים בין 2 ל-3, הסיכוי לסרטן עומד על כמעט רבע (24%)
  • כשהערכים עומדים על 4-3.1, הסיכוי לסרטן מוערך כ-27%
  • וכן הלאה

 

מכאן אפשר להסיק שהבדיקה יחסית מוגבלת ביכולת שלה לאבחן את המחלה או לשלול סרטן בבלוטת הערמונית. עם זאת, ניתן להבין בצורה חד משמעית שאם מתגלות רמות גבוהות של הערכים במסגרת בדיקת דם psa, הסיכוי לסרטן עולה. לכן נמשיך לבצע את שאר הבדיקות הדרושות כדי לאשש את המחלה ולבחון אם יש צורך לטפל בה: יש כיום בדיקות מתקדמות ויעילות פי כמה ביחס לעבר, כשהדוגמה המובהקת היא ביופסיה פיוז'ן. בדיקות אלה מקבלות חשיבות מכרעת על רקע העובדה שברוב המקרים, סרטן הערמונית מתפתח אצל גברים – אפילו במשך שנים – מבלי שהם חווים תסמינים, או לכל הפחות בלי שהם מייחסים אותם לאפשרות של גידול סרטני בערמונית שלהם.

זכרו שגם אם התשובה העולה בבדיקות חיובית, זה ממש לא סוף העולם. כיום תמצאו טיפולים יעילים מאוד לסרטן הערמונית בקרב גברים, לרבות טיפול חדשני סרטן הערמונית או טיפול פוקאלי בסרטון הערמונית.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

1 תגובה

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.