וידאו – מהו טיפול פוקאלי בסרטן הערמונית

ד"ר אורי לינדנר נותן הסבר קצר וממצה על טיפול פוקאלי בסרטן הערמונית
Dr. Uri Lindner, Urologist, explains in Hebrew about focal therapy for prostate cancer

טיפול מקומי בסרטן הערמונית: מי נחשב למועמד מתאים?

בשנים האחרונות פותחו מגוון של טיפולים מקומיים במחלות ממאירות שונות. מטרתם היא לטפל באזור בו קיימים התאים הסרטניים בלבד וכך להימנע מפגיעה באיבר כולו. טיפולים פוקליים בסרטן הערמונית אמנם מצמצמים את תופעות הלוואי שיכולות להתפתח בשל טיפול לכלל הבלוטה אך הם אינם מתאימים לכולם. אילו טכנולוגיות מאפשרות לבצע טיפול פוקאלי ולמי הם מתאימים? דוקטור, רק שאלה – ד"ר אורי לינדנר מסביר

 

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

התפתחות של תאים ממאירים בבלוטת הערמונית היא מצב שכיח מאוד, בעיקר בקרב גברים בעשור החמישי ומעלה לחייהם. לרוב, הגידול הממאיר יהיה מקומי, כלומר מוגבל לערמונית בלבד ויתפתח באיטיות. לכן בחולים מסוימים אין צורך בטיפול ונדרש מעקב בלבד. אולם לעיתים יש צורך בטיפול במחלה הממאירה.

הטיפול המסורתי בסרטן הערמונית השפיע על הבלוטה כולה וכלל טיפול כירורגי לכריתת הבלוטה, טיפול בקרינה או טיפול הורמונלי.

מהו הטיפול הפוקלי?

טיפול פוקלי או מקומי הוא שיטה חדשנית לריפוי של סרטן הערמונית בה החלו להשתמש בשנים האחרונות. למרות שהטיפול המסורתי יעיל מאוד בחיסול המחלה, המחיר אותו עלול החולה לשלם בגין הטיפול גבוה מאוד והוא יכול לגרום להתפתחות של תופעות שונות, כמו אין אונות או חוסר שליטה על מתן שתן. הטיפול הממוקד ממזער את התופעות הנ"ל ומסייע במקרים רבים גם בריפוי המחלה הממאירה.

הטיפול הפוקלי מתאפשר בראש ובראשונה עקב שיטות מתקדמות לאבחון המחלה, בהן הדמיית MRI וגם ביופסיית פיוז'ן, שבאמצעותן ניתן לאתר את האזורים הספציפיים בערמונית שבהם התפתחו התאים הממאירים.

למרות יעילותו ומיעוט תופעות הלוואי, חשוב לזכור שמדובר בטיפול חדשני ועל כן ההסכמה לגביו בקרב הקהילה הרפואית אינה גורפת. ד"ר לינדנר ממליץ על ביצוע של טיפולים פוקליים בחולים הסובלים ממחלה קלה ופחות אגרסיבית, בהם הסיכון נמוך יותר ויכולת השיטה החדשה להשפיע על המחלה ולסייע בריפוי גבוהה יותר.

צפו ברופא מסביר:

 

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.