ציסטוסקופיה לגברים לאבחון מחלות

ציסטוסקופיה לגברים

המאמר הבא יעסוק בבדיקת ציסטוסקופיה לגברים. נענה על שאלות כמו מתי עושים את הבדיקה, באיזה אופן היא נעשית, האם יש צורך בהרדמה, האם הטיפול כואב והאם יש לה תופעות לוואי כאלה ואחרות.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

 

בדיקת ציסטוסקופיה לגברים מאפשרת לבחון ולהסתכל אל תוך צינורית השופכה ושלפוחית השתן, בכדי שניתן יהיה לאתר תסמינים ומחלות הקשורים באופן ישיר במערכת השתן והמין כמו למשל גידולים ממאירים או שפירים, זיהומים ודלקות חוזרות בדרכי השתן, צריבה או כאב בעת מתן שתן והופעה של דם בעת מתן שתן. בדיקה זו מסייע גם לאבחן ולעקוב אחר מטופלים עם ערמונית מוגדלת, היצרות בשפכה וגידולים בכיס השתן.

 

את בדיקת ציסטוסקופיה לגברים מבצעים תוך כדי שמוחדר סוג של צינור הנקרא ציטוסקופ בתוכו יש טלסקופ אשר סוקר את כיס השתן והשופכה. דרך המכשיר ניתן להעביר אביזרים שונים במטרה לבצע פעולות כירורגיות שונות כמו לקיחה של ביופסיה, כריתה של גידול, הוצאת אבנים ועוד.

 

מה זה ציטוסקופ, ואיך התהליך מתבצע?

מדובר כאמור בצינור עליו מותקנות עדשות וסיסים אופטיים שדומים במבנה שלהם לטלסקופ. בזמן התהליך, ישכב המטופל על גבו תוך שהמכשיר מוחדר לשופכה לכיוון שלפוחית השתן. בזמן שהאורולוג צופה אל תוך צינור השופכה ובשלפוכית השתן, כיס השתן מתמלא בנוזל סריטלי שמטרתו לאפשר ראייה טובה יותר. בדרך כלל ההליך מבוצע בהרדמה מקומית. הבדיקה נמשכת בממוצע 15 דקות.

 

למרות שמדובר בבדיקה פשוטה ולא מסובכת, בכל זאת מדובר בהליך כירורגי המבוצע על ידי אורולוג לכל דבר ולכן באותו יום, יכול המטופל להרגיש אי נוחות או צריבה קלה בעת מתן שתן אשר חולפות תוך יום או יומיים. בנוסף, המטופל עלול לחוש צורך לתת שתן יותר מאשר ברגיל, בשל כיווץ בלתי רצוני של שלפוחית השתן לאחר הבדיקה. במקרים בהם הוצאו אבנים בדרכי השתן או גידולים, יתכן שיופיע דם בעת מתן נתן. לעתים יש צורך בלקיחת טיפול אנטיביוטי במטרה למנוע התפתחות של זיהומים ודלקות.

 

בחלק מהמקרים, ניתן יהיה לבצע התערבות נוספת ולטפל בבעיה כבר תוך כדי הבדיקה, תלוי במצבו הרפואי והפיזי של המטופל.

האם יש צורך בהכנה מוקדמת לצורך הבדיקה?

בשונה מבדיקות אחרות, כאן אין צורך בצום או בהכנות מיוחדות. כל מה שצריך לעשות הוא לשתות כמות מרובה של מים בכדי שניתן יהיה לקחת תרבית שתן במידה ויש צורך לאבחן זיהומים לפני או תוך כדי ביצוע הבדיקה.

 

באילו מקרים יש צורך לפנות לחדר מיון או רופא מומחה באופן מיידי?

אם סובלים מהופעה של חום למעלה מ – 38 מעלות, אם יש עצירה בעת מתן שתן, אם הכאב בעת מתן שתן הוא עז ואם הדימום רב מדרכי השתן, יש לפנות באופן מיידי למרפאה בה ביצעתם את הבדיקה או לראות אורולוג מומחה. במידת הצורך יש להגיע למיון לצורך בדיקה ומעקב נוספים.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *