אבנים בשלפוחית השתן

אבנים בשלפוחית השתן, או בדרכי השתן כמכלול, מופיעות על פי ההערכות אצל כ-15-5% מהאוכלוסייה ומאופיינות באחוז חזרה גבוה במיוחד. קיימת סבירות גוברת להופעת אבנים בשלפוחית השתן אצל גברים עם הפרעות חסימתיות הנגרמת מהגדלה טבה של הערמונית. הימצאות האבנים מושפעת בהמשך לכך ממשתנים דוגמת גיל, משקל, מיקום גיאוגרפי ועוד.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

כך מזהים אבנים בשלפוחית השתן

אבחון מדויק של אבנים בשלפוחית הוא אחת מדרישות החובה בדרך לטיפול יעיל בבעיה. תסמינים, המחשידים לתופעה כוללים קושי במתן שתן או בריקון השלפוחית, הימצאות דם בשתן, כאבי בטן תחתונה ועוד. עם זאת, ייתכן בהחלט מצב בו האבנים תתפתחנה להן בדרכי השתן במשך שנים בלי שהאדם יסבול מסימפטומים הניתנים לייחוס.

כיום מוצעים אמצעים יעילים לאבחון הופעת האבנים, כמו גם גידולים אחרים הנוגעים למערכת השתן. צורת אבחון מקובלת מבוססת על US וכן התבוננות בכיס השתן באמצעות מצלמה זעירה וגמישה (ציסטוסקופיה). במקביל ניתן לבצע בדיקת CT אשר מדויקת מאד באבחון אבנים בשלפוחית ובדרכי .

אבנים בשלפוחית השתן

כיצד מתבצע טיפול אבנים בדרכי השתן?

יש מקרים בהם אבנים בשלפוחית, במיוחד כאשר הן קטנות, תיפלטנה מעצמן, אפילו ללא טיפול. במצבים רבים אחרים, עם זאת, חשוב לטפל בבעיה – ורצוי שעה אחת קודם. טיפול באבנים בשלפוחית השתן יכול להתבצע כיום במגוון דרכים, מה שמשפר משמעותית את מצבם של אלו הסובלים מהבעיה.

בהתאם לגודל האבנים, גודל הערמונית, למספרן ולמאפיינים אחרים של האדם או הבעיה, מוחלט על דרכי הטיפול בבעיה. היות וערומונית מוגדלת היא הסיבה השכיחה להיווצרות אבנים בשלפוחית מקובל לטפ גם בערמונית המוגדלת וגם באבנים באותו ניתוח. טיפול קר באבן עלול לסייע בטווח הקצר אך לעיתים קרובות ללא טיפול במקור היווצרות האבן (הגדלה טבה של הערמונית) האבן עלולה לחזור תוך תקופה קצרה.

ריסוק האבנים בדרכי השתן עשוי להתבצע באמצעות לייזר אצל אורולוג. המדובר הוא בטיפול זעיר פולשני, הנעשה בגישה האנדוסקופית. במסגרתו מכניסים מכשיר זעיר לצינור השתן, עד לזיהוי האבן או האבנים. לאחר מכן משתמשים בסיב לייזר דק על מנת לרסק את האבן ולהסיר את הפירורים. טיפול בלייזר אבנים בשלפוחית השתן עשוי לספק תוצאות מצוינות, כאשר בכוחו להביא לריסוק מוחלט של האבנים ויחד עם "גירוד" המקטע החוסם של הערמונית דרך השופכה עשוי להעלים את הבעיה.

 

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *