סרטן הערמונית- תופעות לוואי לאחר טיפולים והימנעות מהן

סרטן הערמונית אולי לא נחשב לאחד מסוגי הסרטן האלימים ביותר, אך הוא הסרטן השכיח בגברים, והסרטן השני, אחרי סרטן הריאה, אשר גורם לתמותה והוא עלול למשפיע רבות על חייו של הגבר גם לאחר הריפוי. הסיבה לכך טמונה בעובדה שבמקרי סרטן הערמונית תופעות לוואי רבות קיימות במסגרת הטיפולים, מה שגורם לפגיעה באיכות החיים של המחלים. כפי שתבינו מייד, כיום כבר לא מדובר בגזירה משמיים וכל שצריך זה למצוא את הטיפול הנכון והמתאים ביותר על מנת להפחית את הפגיעה באיכות החיים..

 

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

 תופעות לוואי שכיחות סרטן הערמונית לאחר טיפול

כאמור, במקרה של טיפול במחלת סרטן הערמונית תופעות לוואי עלולות להופיע. תופעות אלו גורמות לחששות אצל גברים רבים בשל הסיכוי לפגיעה באיכות החיים. בין תופעות הלוואי השכיחות ניתן לציין:

  • בעיות בתפקוד המיני – עצבי הזקפה עוברים בסמוך לערמונית. פגיעה בעצבים אלו עלולה לגרום להופעת בעיות בתפקוד המיני והפרעות בזקפה שייתכן שלא היו קיימות טרם הטיפולים.
  • קשיים בשליטה על השתן – הערמונית נמצאת בסמיכות רבה מאד לסוגרים אשר אחראים על מנגנון השליטה בשתן. כל טיפול רדיקלי בערמונית עלול להוביל לקשיים בשליטה על השתן בין אם זה בריחת שתן קלה ביותר בזמן מאמץ או במקרי קיצון בריחה תמידית ובלתי מבוקרת של השתן.
  • הפרעות במתן שתן – הפרעות במתן שתן, משמע דחיפות למתן שתן, ריצה תכופה לשירותים, תחושה שאם לא הולכים לשירותים מייד עלול לברוח שתן, כל אלה תופעות לוואי שכיחות המופיעות לאחר קרינה לערמונית. מנגנון הופעת התסמינים אינו ברור דיו אך חושבים שקשור לנזקי קרינה לשלפוחית עצמה. כמו כן במקרים מסוימים עלול להופיע דימומים בשתן ובצואה לאחר קרינה ואף הופעות גידולים בשלפוחית השתן..

סרטן ערמונית תופעות לוואי

אפשרויות טיפול בסרטן הערמונית עם פחות תופעות לוואי

על מנת לבחור באפשרות הטיפול המתאימה ביותר לטיפול בסרטן הערמונית לאחר אבחון אצל אורולוג מומלץ, יש לבצע בדיקת גימות (MRI) ולאחריה ביופסיה על מנת לזהות את המיקום במדויק של הגידול בערמונית ולוודא אם מדובר במוקד יחיד או מספר מוקדי סרטן. בהתאם לממצאים תיבחר שיטת הטיפול המתאימה ביותר.

כריתה מלאה ורדילקית של בלוטת הערמונית, מהווה אחת השיטות הטיפול היעילות עם סיכויי ריפוי טובים, הבעיה כאמור  בתופעות הלוואי הנגרמות. בשנים האחרונות במטרה לצמצם משמעותית את אותן תופעות, מושם דגש על ניסיונות לשמר את הערמונית ככל שניתן ולהימנע מכירורגיה פולשנית. מבין השיטות הנפוצות ניתן לציין טיפולים פוקאליים / ממוקמים לאזור הסרטני בתוך בלוטת הערמונית תוך שימור יתר הבלוטה בשלמות.

 

האפשרויות היעילות לטיפול ממוקם הן שיטות זעיר פולשניות חדשניות אשר מבצעות טיפול ממוקד שהורס את הרקמה הסרטנית מבלי שיש צורך לכרות את הבלוטה:

  • נאנונייף – בשיטה זו הרס התאים הסרטניים מבוצע באמצעות העברת זרם חשמלי ישירות לרקמה הסרטנית. שיטה זו הינה ממוקדת, מונעת כריתה והרס של רקמה חיונית עם מיעוט תופעות לוואי.
  • קריותרפיה זוהי השיטה הותיקה ביותר כיום לטיפול ממוקד בסרטן הערמונית. בשיטה זו מוחדרות מחטים דקות ביותר לתוך רקמת הערמונית ועד לרקמה הסרטנית. בשלב הבא מקפיאים את הרקמה הסרטנית בטמפרטורה נמוכה ביותר (מינוס ארבעים מעלות צלזיוס ומטה). משום שמדובר בשינוי פיזיקלי ניתן לעקוב אחר השינויים הרקמתיים בזמן אמת באמצעות אולטרסאונד. בשיטה זו נשמרים התפקודים החיוניים של רקמת הערמונית, וה פגיעה בעצבי הזיקפה מועטה..

 

בשורה התחתונה, אם אתם סובלים ממחלת סרטן הערמונית, תופעות לוואי כבר לא צריכות להטריד אתכם. בעזרת טיפולים חדשניים וטכנולוגיה מתקדמת ניתן למזער את הסיכונים ע"י התאמה אישית של הטיפול בסרטן הערמונית.

 

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.