ניתוח ערמונית – איך מטפלים ומתי צריך ניתוח ערמונית מוגדלת

ניתוח ערמונית מוגדלת

במצבים של ערמונית מוגדלת, לעתים יש צורך לבצע ניתוח ערמונית (ניתוח פרוסטטה) בכדי לפתור את הבעיה. במאמר הבא נסביר על אחד מהמצבים הרפואיים היותר נפוצים בשנים האחרונות ונציג את השיטות השונות לטיפול.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

מה המשמעות של ערמונית מוגדלת?

המשמעות נובעת כתוצר ישיר ממיקומה של הערמונית. הערמונית ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן וחובקת את השופכה.
כשהיא מוגדלת ומצרה את השופכה, השתן יוצא עם קושי ומכאן המשמעויות הפתולוגיות שלה.

למה בדיוק זה קורה? מכמה סיבות אפשריות. החל מגיל שלושים לערך הערמונית מתחילה לגדול, ומפריעה קלינית אצל בערך מחצית מהאוכלוסייה שמגיעה לגיל 65-60. אצל חלק מהאנשים, ההפרעות במתן שתן יכולות לפגוע בצורה משמעותית באיכות החיים שלהם.
כדאי לציין שיש כאלה שיש להם ערמונית מוגדלת אבל הם לא סובלים משום בעיה, אבל אלה שכן סובלים חווים תסמינים כמו למשל תכיפות במתן שתן, מתן שתן לילי, זרם חלש, קושי בהתרוקנות וכדומה.

מתי נדרש לבצע ניתוח ערמונית מוגדלת?

ובכן, ניתן לחלק את המצבים בהם נדרש ניתוח פרוסטטה מוגדלת לשניים:

  1. מבחינה סובייקטיבית – כאשר איכות החיים נפגעת כתוצאה מערמונית מוגדלת. ניתן לכמת את תלונות המטופל דרך שאלון, כאשר השאלה האחרונה נשאלת בדיוק בהקשר של איכות החיים.
    כלומר נשאלת השאלה: איך היית מגיב אם היית צריך לתת שתן לשארית חייך? במידה והתשובה לשאלה מראה כי קיים הצורך לבצע שינוי, אנו מבינים כי אכן מוטב לבצע ניתוח ערמונית מוגדלת.
  2. מבחינה אובייקטיבית – יש מצבים בהן קיימות התוויות חד משמעיות המצודדות בביצוע של ערמונית מוגדלת ניתוח, כמו למשל אצירת שתן עם פגיעה בתפקוד הכלייתי, זיהומים חוזרים, דימומים, אבנית בשלפוחית השתן, אצירות שתן שיכולות להיות כרוניות והפרעה בתפקוד הכלייתי.

ניתוח ערמונית מוגדלת - ניתוח פרוסטטה

מה עושים במהלך ניתוח ערמונית?

ניתוח פרוסטטה ייכנס לתמונה לרוב רק אחרי שטיפלנו בבעיה בדרך השמרנית ובאמצעות תרופות אצל אורולוג מומחה, בניתוח מוציאים את החלק החוסם אשר מקיף את השופכה, ובכך מבטלים את החסימה ואת השפעותיה.

כשמסתכלים על המערכת הזו אפשר לדמות אותה לתפוז. יש את הקליפה ויש את הפולפה. השופכה עוברת ממש באמצע ומה שעושים בניתוח הוא להוציא את החלק הבשרי ומשאירים את הקליפה.

ניתוח רדיקלי של הערמונית – פתוח או סגור?

קיימות דרכים שונות לביצוע ניתוח בערמונית, כאשר אופי הבעיה, דרגת המורכבות שלה ופרמטרים נוספים יגדירו מה ניתן ומומלץ לעשות. אבחנה מרכזית היא בין ניתוחי ערמונית פתוחים לניתוחים בשיטה הסגורה. את הניתוח הפתוח מבצעים במצבים מורכבים, למשל כאשר הערמונית מאוד גדולה או במצבים פתולוגיים בהם יש לטפל תוך כדי הניתוח במצבים כמו אבן גדולה בשלפוחית או סעיף בשלפוחית.

אנשים נרתעים מניתוח פתוח, בין השאר עקב החשש שלהם מסיבוכים או מתופעות לוואי מרובים בהשוואה לניתוחים סגורים. יש לציין עם זאת שמחקרים רבים לא מצאו הבדל בתוצאות בין ניתוח פתוח לניתוח רובוטי, למעט הבדל זניח באיבוד דם. לכן כאשר רופא מקצועי מציע לעשות ניתוח פתוח, כדאי להקשיב לו.

מהי שיטת אידוי?

שיטת האידוי היא שיטה שבה יש צריבה או המסה של רקמת הערמונית. מכיוון ושמתבצעת צריבה של כלי הדם, הדימום פחות וזה היתרון של התהליך.

החיסרון הוא שהפרוצדורה נמשכת זמן רק יותר מאשר הניתוח. כמו כן, לא ניתן לקבל רקמה בכדי לבדוק האם הרקמה היא ממארת או שפירה.

ניתוחי ערמונית – לא רק במקרה של ערמונית מוגדלת

יש לציין כי ערמונית מגודלת היא לא הסיבה היחידה לביצוע ניתוחי ערמונית. גם במקרה של אבחון סרטן הערמונית לעיתים יהיה צורך בניתוח לטובת טיפול בגידול הסרטני. אך יחד עם זאת חשוב לדעת כי לא כל אחד נמצא כמועמד ראוי לניתוח, או לטיפול כזה או אחר. בחירת הטיפול הנכון תלויה במידת מה גם בגילו של המטופל,  ב"התנהגות" של הגידול ובעיקר בדירוג הגליסון שלו, בגודלו של הגידול, בשלב בה המחלה נמצאת (האם סרטן מקומי? גרורתי?), ובין היתר גם ברצונותיו האישיים של המטופל, במסוגלות של גופו לעמוד בניתוח ובמחלות רקע שייתכן שהוא סובל מהן: גם חוסר היכולת של המטופל להיות תחת הרדמה מלאה נחשבת לבעיה, למשל.

לעיתים רבות, כשהמחילה מתגלה בשלבים מוקדמים יחסית, ניתן לבצע כריתת ערמונית מוחלטת באמצעות ניתוח. כך מוודאים שהסרטן מושמד לחלוטין. הליך הסרת הערמונית הוא הליך נפוץ ומוכר בעולם והאורולוגים הוותיקים המובילים יודעים לבצע אותו בלי בעיה. יתרון נוסף של ניתוח הסרת הערמונית טמון בכך שגם במקרה ויש צורך לבצע קרינה אם וכאשר המחלה חוזרת, ניתן לעשות זאת. זאת בניגוד למקרה ההפוך, בו ראשית מבצעים קרינה – אזי לא ניתן כבר לעבור ניתוח לכריתת הערמונית.

כדי להסיר את הערמונית מגופו של המטופל באמצעות ניתוח, יבוצע חתך בחלק התחתון של הבטן. חתך זה יאפשר לאורולוג המנתח להוציא את הערמונית כשהיא שלמה מגופו של המטופל, יחד עם הקופסית. יהיו מקרים בהם גם בלוטות לימפה מן האגן יוסרו יחד עם הערמונית.

מה קורה לאחר ניתוח להסרת הערמונית, ומהן ההשלכות?

בעקבות הניתוח, יהיה צורך לחבר את המטופל לקטטר למשך תקופה קצרה (כשבוע עד שבועיים), ולהיות במנוחה בדומה לניתוחים אחרים. ההשלכות העיקריות שיש לניתוח כריתת ערמונית הן קשיים בזקפה, ולעיתים בריחת שתן בעת מאמץ.

מהו ניתוח רובוטי?

ניתוח ערמונית עם רובוט הוא ניתוח אשר נחשב למתקדם יחסית בעולם. לרובוט העניקו את השם "דה וינצ'י", כאשר מדובר ברובוט משוכלל למדי אותו לומד להפעיל האורולוג המומחה המנתח. אמנם הניתוח הרובוטי קיים בישראל רק מספר שנים, אך הארצות הברית הוא מבוצע על בסיס קבוע מזה כעשור. באמצעות הרובוט הניתוח מתבצע ביתר דיוק, והיתרון הגדול שלו הוא ביכולת לראות את הפרטים הקטנים ולא להותיר שוליים סרטניים בגוף המטופל.

בואו לבצע אבחון סרטן הערמונית, הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים היום, ולטפל בבעיה בשיטות מתקדמות ויעילות במיוחד!

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.