אורולוגיה

ניתוח ערמונית לערמונית מוגדלת

ניתוח ערמונית

במצבים של ערמונית מוגדלת, לעתים יש צורך בניתוח בכדי לפתור את הבעיה. במאמר הבא נסביר על אחד מהמצבים הרפואיים היותר נפוצים בשנים האחרונות ונציג את השיטות השונות לטיפול.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

מה המשמעות של ערמונית מוגדלת?

המשמעות נובעת כתוצר ישיר ממיקומה של הערמונית. הערמונית ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן וחובקת את השופכה. כשהיא מוגדלת ומצרה את השופכה, השתן יוצא עם קושי ומכאן המשמעויות הפתולוגיות שלה.

החל מגיל 30 הערמונית מתחילה לגדול ומפריעה קלינית אצל בערך מחצית מהאוכלוסיה שמגיעה לגיל 60-65. אצל חלק מהאנשים, ההפרעות במתן שתן יכולות לפגוע בצורה משמעותית באיכות החיים שלהם. כדאי לציין שיש כאלה שיש להם ערמונית מוגדלת אבל הם לא סובלים משום דבר, אבל אלה שכן סובלים חווים תסמינים כמו למשל תכיפות במתן שתן, מתן שתן לילי, זרם חלש, קושי בהתרוקנות וכדומה.

מתי נדרש לבצע ניתוח?

ובכן, ניתן לחלק את המצבים בהם נדרש ניתוח לשניים:

  1. מבחינה סובייקטיבית – כאשר איכות החיים נפגעת כתוצאה מערמונית מוגדלת. ניתן לכמת את תלונות המטופל דרך שאלון, כאשר השאלה האחרונה נשאלת בדיוק בהקשר של איכות החיים. כלומר נשאלת השאלה: איך היית מגיב אם היית צריך לתת שתן לשארית חייך? במידה והתשובה לשאלה מראה כי קיים הצורך לבצע שינוי, אנו מבינים כי אכן מוטב לבצע את הניתוח.
  2. מבחינה אובייקטיבית – יש מצבים בהן קיימות התוויות חד משמעיות המצודדות בביצוע של ניתוח כמו למשל זיהומים חוזרים, דימומים, אבנית בשלפוחית השמן, עצירות שתן שיכולות להיות כרוניות והפרעה בתפקוד הכלייתי.

ניתוח ערמונית

מה עושים במהלך ניתוח ערמונית?

רק אחרי שטיפלנו בדרך השמרנית ובאמצעות תרופות אצל אורולוג מומחה, בניתוח מוציאים את החלק החוסם אשר מקיף את השופכה. כשמסתכלים על המערכת הזו אפשר לדמות אותה לתפוז. יש את הקליפה ויש את הפולפה. השופכה עוברת ממש באמצע ומה שעושים בניתוח הוא להוציא את החלק הבשרי ומשאירים את הקליפה.

ניתוח ערמונית – פתוח או סגור

את הניתוח הפתוח מבצעים במצבים מורכבים, למשל כאשר הערמונית מאוד גדולה או במצבים פתולוגיים בהם יש לטפל תוך כדי הניתוח כמו אבן גדולה בשלפוחית או סעיף בשלפוחית. אנשים נרתעים מניתוח פתוח אבל מבחינת נשיאת הצנתר, מדובר רק בעוד יממה אחת של החלמה ולכן כאשר רופא מקצועי מציע לעשות ניתוח פתוח, כדאי להקשיב לו.

מהי שיטת אידוי?

שיטת האידוי היא שיטה שבה יש צריבה או המסה של רקמת הערמונית. מכיון ושמתבצעת צריבה של כלי הדם, הדימום פחות וזה היתרון של התהליך. בנוסף, ניתן לבצע אידוי אצל חולים המקבלים מדללי דם וזה היתרון. החיסרון הוא שהפרוצדורה נמשכת זמן רק יותר מאשר הניתוח. בנוסף, לא ניתן לקבל רקמה בכדי לבדוק האם הרקמה היא ממארת או שפירה.

בואו לעשות אבחון מוקדם של סרטן הערמונית, הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים היום!

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *