ניתוח ערמונית – איך מטפלים ומתי צריך ניתוח ערמונית מוגדלת

ניתוח ערמונית מוגדלת

במצבים של ערמונית מוגדלת, לעתים יש צורך לבצע ניתוח ערמונית בכדי לפתור את הבעיה.
במאמר הבא נסביר על אחד מהמצבים הרפואיים היותר נפוצים בשנים האחרונות ונציג את השיטות השונות לטיפול.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

מה המשמעות של ערמונית מוגדלת?

המשמעות נובעת כתוצר ישיר ממיקומה של הערמונית. הערמונית ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן וחובקת את השופכה.
כשהיא מוגדלת ומצרה את השופכה, השתן יוצא עם קושי ומכאן המשמעויות הפתולוגיות שלה.

החל מגיל 30 הערמונית מתחילה לגדול ומפריעה קלינית אצל בערך מחצית מהאוכלוסייה שמגיעה לגיל 60-65.
אצל חלק מהאנשים, ההפרעות במתן שתן יכולות לפגוע בצורה משמעותית באיכות החיים שלהם.
כדאי לציין שיש כאלה שיש להם ערמונית מוגדלת אבל הם לא סובלים משום בעיה, אבל אלה שכן סובלים חווים תסמינים כמו למשל תכיפות במתן שתן, מתן שתן לילי, זרם חלש, קושי בהתרוקנות וכדומה.

מתי נדרש לבצע ניתוח ערמונית מוגדלת?

ובכן, ניתן לחלק את המצבים בהם נדרש ניתוח לשניים:

  1. מבחינה סובייקטיבית – כאשר איכות החיים נפגעת כתוצאה מערמונית מוגדלת. ניתן לכמת את תלונות המטופל דרך שאלון, כאשר השאלה האחרונה נשאלת בדיוק בהקשר של איכות החיים.
    כלומר נשאלת השאלה: איך היית מגיב אם היית צריך לתת שתן לשארית חייך? במידה והתשובה לשאלה מראה כי קיים הצורך לבצע שינוי, אנו מבינים כי אכן מוטב לבצע ניתוח ערמונית מוגדלת.
  2. מבחינה אובייקטיבית – יש מצבים בהן קיימות התוויות חד משמעיות המצודדות בביצוע של ניתוח כמו למשל אצירת שתן עם פגיעה בתפקוד הכלייתי, זיהומים חוזרים, דימומים, אבנית בשלפוחית השמן, אצירות שתן שיכולות להיות כרוניות והפרעה בתפקוד הכלייתי.

ניתוח ערמונית

מה עושים במהלך ניתוח ערמונית?

רק אחרי שטיפלנו בדרך השמרנית ובאמצעות תרופות אצל אורולוג מומחה, בניתוח מוציאים את החלק החוסם אשר מקיף את השופכה.
כשמסתכלים על המערכת הזו אפשר לדמות אותה לתפוז. יש את הקליפה ויש את הפולפה.
השופכה עוברת ממש באמצע ומה שעושים בניתוח הוא להוציא את החלק הבשרי ומשאירים את הקליפה.

ניתוח רדיקלי של הערמונית – פתוח או סגור

את הניתוח הפתוח מבצעים במצבים מורכבים, למשל כאשר הערמונית מאוד גדולה או במצבים פתולוגיים בהם יש לטפל תוך כדי הניתוח כמו אבן גדולה בשלפוחית או סעיף בשלפוחית.
אנשים נרתעים מניתוח פתוח אבל במחקרים רבים לא מצאו הבדל בתוצאות בין ניתוח פתוח לניתוח רובוטי למעט הבדל זניח באיבוד דם  ולכן כאשר רופא מקצועי מציע לעשות ניתוח פתוח, כדאי להקשיב לו.

מהי שיטת אידוי?

שיטת האידוי היא שיטה שבה יש צריבה או המסה של רקמת הערמונית. מכיון ושמתבצעת צריבה של כלי הדם, הדימום פחות וזה היתרון של התהליך.
החיסרון הוא שהפרוצדורה נמשכת זמן רק יותר מאשר הניתוח.
כמו כן, לא ניתן לקבל רקמה בכדי לבדוק האם הרקמה היא ממארת או שפירה.

ניתוח ערמונית – לא רק במקרה של ערמונית מוגדלת

יש לציין כי ערמונית מגודלת היא לא הסיבה היחידה לביצוע ניתוח בערמונית. גם במקרה של אבחון סרטן הערמונית לעיתים יהיה צורך בניתוח לטובת טיפול בגידול הסרטני. אך יחד עם זאת חשוב לדעת כי לא כל אחד נמצא כמועמד ראוי לניתוח, או לטיפול כזה או אחר. בחירת הטיפול הנכון תלויה במידת מה גם בגילו של המטופל,  ב"התנהגות" של הגידול ובעיקר בדירוג הגליסון שלו, בגודלו של הגידול, בשלב בה המחלה נמצאת (האם סרטן מקומי? גרורתי?), ובין היתר גם ברצונותיו האישיים של המטופל, במסוגלות של גופו לעמוד בניתוח ובמחלות רקע שייתכן שהוא סובל מהן (גם חוסר היכולת של המטופל להיות תחת הרדמה מלאה נחשבת לבעיה, למשל).

לעיתים רבות, כשהמחילה מתגלה בשלבים מוקדמים יחסית, ניתן לבצע כריתה מוחלטת של הערמונית באמצעות ניתוח. כך מוודאים שהסרטן מושמד לחלוטין. הליך הסרת הערמונית הוא הליך נפוץ ומוכר בעולם והאורולוגים הותיקים המובילים יודעים לבצע אותו בלי בעיה. יתרון נוסף של ניתוח הסרת הערמונית טמון בכך שגם במקרה ויש צורך לבצע קרינה אם וכאשר המחלה חוזרת, ניתן לעשות זאת. זאת בניגוד למקרה ההפוך, בו ראשית מבצעים קרינה – אזי לא ניתן כבר לעבור ניתוח לכריתת הערמונית.

כדי להסיר את הערמונית מגופו של המטופל באמצעות ניתוח, יבוצע חתך בחלק התחתון של הבטן, שיאפשר לאורולוג המנתח להוציא את הערמונית כשהיא שלמה מגופו של המטופל, יחד עם הקופסית. יהיו מקרים בהם גם בלוטות לימפה מן האגן יוסרו יחד עם הערמונית.

מה קורה לאחר ניתוח להסרת הערמונית, ומהן ההשלכות?

בעקבות הניתוח, יהיה צורך לחבר את המטופל לקטטר במשך מספר ימים (כשבוע עד שבועיים), ולהיות במנוחה בדומה לניתוחים אחרים. ההשלכות העיקריות שיש לניתוח כריתת ערמונית הן קשיים בזיקפה, ולעיתים בריחת שתן בעת מאמץ.

מהו ניתוח רובוטי?

ניתוח לכריתת הערמונית הינו ניתוח אשר נחשב למתקדם יחסית בעולם. לרובוט העניקו את השם "דה וינצ'י", כאשר מדובר ברובוט משכולל למדי אותו לומד להפעיל האורולוג המומחה המנתח. אמנם הניתוח הרובוטי קיים בישראל רק מספר שנים, אך הארצות הברית הוא מבוצע על בסיס קבוע מזה כעשור. באמצעות הרובוט הניתוח מתבצע ביתר דיוק, והיתרון הגדול שלו הוא ביכולת לראות את הפרטים הקטנים ולא להותיר שוליים סרטניים בגוף המטופל.

בואו לעשות אבחון סרטן הערמונית, הסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים היום!

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *