כל מה שרציתם לדעת על כריתת ערמונית חלקית או מלאה

סיבות נפוצות להליך כריתת ערמונית

אם אתם גברים בגיל בוגר, סביר להניח שאת המושג "בלוטת הערמונית" כבר שמעתם, ואם לא, תשמעו עליו בשנים הקרובות. למה? כי היום היא כבר בכותרות, בעיקר בגלל סרטן הערמונית שהביא אותה לידיעת הציבור, אך גם בשל כריתת ערמונית שיכולה להתקיים בעקבות ערמונית מוגדלת וגם בשל בעיות של דרכי השתן.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

בלוטת הערמונית היא בלוטת מין שיש רק לגברים, בלוטה שבתוכה עוברת השופכה של השתן והיא נמצאת במוצא שלפוחית השתן. היא מתפתחת מגיל קטן והיא מגיעה לשיא התפתחותה בין הגילאים 20 ל-30. היא שוקלת כ-20 גרם והיא בקוטר של כ-3 ס"מ, ויש לה תפקיד חשוב בפוריות הגבר. היא זו שמפרישה את נוזל הערמונית שהוא חלק מנוזל הזרע, נוזל שבלעדיו כידוע לא יכולים להיווצר חיים. יש מצבים מסוימים בהם כריתת ערמונית היא מחויבת המציאות.

הגדלה של בלוטת הערמונית

בלוטת הערמונית אם כן הינה בלוטה קטנה, בלוטה שמשקלה הוא במצב רגיל לא יותר מ-20 גרם. אבל בלוטת הערמונית לא נשארת בגודלה הטבעי בכל חייו של הגבר, אלא גדלה לאט לאט במהלך השנים, ואצל מעל ל-50% מהגברים יש הגדלה שפירה של הערמונית עד למצב של ערמונית מוגדלת. במקרים מסוימים זה גם מגיע לגידול סרטני. כל עוד ההגדלה השפירה לא מפריעה יותר מידי, אפשר בדרך כלל לפתור את העניין או נכון יותר לומר להקל על אלו שסובלים מהתסמינים (שתיכף נפרט) על ידי טיפול תרופתי. במידה וזה לא עוזר או שהגדילה של הבלוטה היא יותר מידי, אז כבר צריך במקרים מסוימים כריתת ערמונית. כמובן שזה גם הטיפול או לפחות חלק מהטיפול, במידה והערמונית הפכה לסרטנית.

התסמינים להגדלה של הערמונית

בלוטת הערמונית ממוקמת אם כן בסמוך לשלפוחית השתן ועל כן יכולה להשפיע גם על דרכי השתן. זה אומר שאם היא גדלה יש הפרעה לתפקוד תקין של השלפוחית, וכרבע מהגברים שסובלים מהגדלה של בלוטת הערמונית מדווחים על תסמינים מאוד לא נעימים מהם הם סובלים. התסמינים הללו הינם השתנה בזרם דק וחלש מה שהופך את הפעולה ללא נעימה, רצון עד להטיל שתן באופן דחוף וללא התראה מוקדמת מה שיכול לפגוע קשות באיכות חייהם מכיוון שהם מתקשים להשתתף בפעילויות ציבוריות, וגם ריצה במהלך הלילה לשירותים בשל הצורך העז בהטלת שתן.

הסרה מלאה או הסרה חלקית – כריתת ערמונית

כריתת ערמונית יכולה להיות או חלקית או מלאה. כשההגדלה של בלוטת הערמונית הינה שפירה, בדרך כלל כריתה חלקית של החלק שחוסם את שלפוחית השתן מספיקה (החלק נקרא בשפה רפואית – אדנומה) אך במידה ומדובר על גידול סרטני כשיש צורך לנסות ולהיפטר מכל התאים הסרטניים, צריך לבצע כריתה מלאה – על ידי אורולוג מומחה כללית, מאוחדת או קופה אחרת.

כריתה מלאה – פרוסטטקטומיה היא בעלת השלכות מרחיקות לכת עבור הגבר. בעבר היא גרמה במקרים רבים לאימפוטנציה קבועה או זמנית, אך היום הרפואה נמצאת כבר במקום אחר מה שאומר שיש היום שיטות לפגוע כמה שפחות בעצבים באזור ולהפחית משמעותית את הסיכויים לסבול מאימפוטנציה. גם למי שכן נפגע, ישנו טיפול משקם לאחר ניתוח ערמונית נגד חוסר תפקוד מיני וגם לשיקום דרכי השתן.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *