אורולוג

כל מה שרציתם לדעת על כריתת ערמונית חלקית או מלאה

סיבות נפוצות להליך כריתת ערמונית

אם אתם גברים בגיל בוגר, סביר להניח שאת המושג "בלוטת הערמונית" או פרוסטטה כבר שמעתם מדוע אנו שומעים רבות על אותה פרוסטטה? כי היום היא בכותרות, בעיקר בגלל סרטן הערמונית שהביא אותה לידיעת הציבור, אך גם בשל בהטלת שתן בגברים אשר נגרם בשל הגדלה טבה של הערמונית ומאד מאד נפוץ בגברים מעל גיל 60. מתי נדרשת כריתת ערמונית?

בלוטת הערמונית היא בלוטת מין משנית בגברים, בלוטה שבתוכה עוברת השופכה (הצינר של השתן) והיא נמצאת במוצא שלפוחית השתן. היא מתפתחת מגיל קטן והיא מגיעה לשיא התפתחותה בין הגילאים 20 ל-30. היא שוקלת כ-20 גרם והיא בקוטר של כ-3 ס"מ, ויש לה תפקיד בפוריות הגבר. היא זו שמפרישה חלק מנוזל הזרע, נוזל שבלעדיו כידוע לא יכולים להיווצר חיים. יש מצבים מסוימים בהם כריתת ערמונית היא מחויבת המציאות.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

הגדלה של בלוטת הערמונית

לאחוז גבוה של הגברים בגדלה טבה של הערמונית, אותה ערמונית / פרוסטטה,  שמשקלה הוא במצב רגיל לא יותר מ-20 גרם עלולה לגדול ולצמוח למימדים מעל 100 גרם. בלוטת הערמונית לא נשארת בגודלה הטבעי בכל חייו של הגבר, אלא גדלה לאט לאט במהלך השניםכל עוד ההגדלה השפירה לא מפריעה יותר מידי, אפשר בדרך כלל לפתור את העניין או נכון יותר לומר להקל על אלו שסובלים מהתסמינים (שתיכף נפרט) על ידי טיפול תרופתי. במידה והטיפול אינו מסייע די והותר, או יש פגיעה באיכות החיים, או יש אצירת שתן או זיהומים חוזרים יש מקום להסיר את הערמונית. כמו כן במקרה של סרטן הערמונית יש להסיר את הערמונית באופן רדיקלי למנוע התקדמות ושליחת גרורות.

ערמונית

התסמינים להגדלה של הערמונית

בלוטת הערמונית ממוקמת אם כן בסמוך לשלפוחית השתן ועל כן יכולה להשפיע גם על דרכי השתן. זה אומר שאם היא גדלה יש הפרעה לתפקוד תקין של השלפוחית, אחוז גבוה מאד נמצא כסובל מהגל הטבה של הערמונית ומבעיות והפרעה במתן שתן. התסמינים הללו הינם השתנה בזרם דק וחלש מה שהופך את הפעולה ללא נעימה, רצון עד להטיל שתן באופן דחוף וללא התראה מוקדמת מה שיכול לפגוע קשות באיכות חייהם מכיוון שהם מתקשים להשתתף בפעילויות ציבוריות, וגם ריצה במהלך הלילה לשירותים בשל הצורך העז בהטלת שתן.

הסרה מלאה או הסרה חלקית – כריתת ערמונית

כריתת ערמונית יכולה להיות או חלקית או מלאה. במצב של ערמונית מוגדלת שפירה, בדרך כלל כריתה חלקית של החלק שחוסם את שלפוחית השתן מספיקה (החלק נקרא בשפה רפואית – אדנומה) אך במידה ומדובר על גידול סרטני כשיש צורך לנסות ולהיפטר מכל התאים הסרטניים, צריך לבצע כריתה מלאה – על ידיאורולוג אונקולוג.

כריתה מלאה – פרוסטטקטומיה היא בעלת השלכות מרחיקות לכת עבור הגבר. בעבר היא גרמה במקרים רבים לאימפוטנציה קבועה או זמנית, אך היום הרפואה נמצאת כבר במקום אחר מה שאומר שיש היום שיטות לפגוע כמה שפחות בעצבים באזור ולהפחית משמעותית את הסיכויים לסבול מאימפוטנציה. גם למי שכן נפגע, ישנו טיפול משקם לאחר ניתוח ערמונית נגד חוסר תפקוד מיני וגם לשיקום דרכי השתן.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.