האם ישנם תסמינים נפוצים לסרטן הפרוסטטה?

תסמינים לסרטן הפרוסטטה – לא בהכרח מה שחשבתם

אחד מהגידולים השכיחים בקרב גברים הוא סרטן הערמונית. תסמינים של סוג גידול זה נחשבים למעט בעיתיים משום שבשלבים המוקדמים של המחלה הגידול לא גורם להופעה של תסמינים וגם אין לכך שום סימן חיצוני. לכן קשה לענות על השאלה אם יש תסמינים לסרטן הפרוסטטה, ולכן גם גברים רבים מדי עדיין לא מגיעים לבדיקות ואבחון מוקדם.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

 

הגידול גדל ומתפתח בצורה איטית כאשר התסמינים עצמם יכולים להופיע גם אחרי 10 שנים שהוא כבר קיים בגוף. לכן, אנשים עם רקע גנטי מובהק חייבים להיבדק בגילאים מוקדמים יחסית במטרה לשלול את המחלה ולהיות במעקב אצל אורולוג מומחה לאורך השנים.

 

סרטן הערמונית – תסמינים בשלבים מתקדמים יותר של המחלה

  1. קושי בעת מתן שתן.
  2. עלייה בתדירות מתן השתן (לרוב בשעות הלילה).
  3. כאבים בזמן מתן שתן.
  4. דם בשתן.
  5. בשלבים מתקדמים של המחלה עלול להיווצר כאב בעצמות, כאבים בשרירי הגב, באגן או בירכיים.

מה גורם להיווצרות של סרטן הפרוסטטה?

לפני שנתאר את הגורמים למחלה, חשוב להבין קצת איך הערמונית בנויה. אז מדובר בעצם באיבר שקיים רק בגוף הזכר. הערמונית היא בלוטה בגודל של אגוז והיא אחראית על ייצור נוזל הזרע. בנוסף, הערמונית מייצרת חלבון הנקרא PSA המכונה גם אנטיגן הערמונית. חלבון זה עוזר לזרימה הנוזלית. הבלוטה עצמה מקיפה את צינורית השופכה שהתפקיד שלה זה בעצם להעביר את השתן מהשלפוחית אל הפין. את הצינורית עוטפים שרירים וסביבים. הורמון המין הגברי מסייע לתהליך גדילה ואחראי על פעולות של התאים המצויים בערמונית עצמה.

ישנם גורמים הידועים וישנם גורמים שאינם ידועים.

  • עם העליה בגיל, עולה השכיחות לחלות בסרטן הערמונית. רוב המקרים מאובחנים אצל גברים בגיל 65 ומעלה.
  • תזונה – מחקרים מראים כי שמירה על אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת, תפריט עשיר בסיבים ודל בשומן וסוכר מפחיתה את הסיכון להיווצרות של סוג גידול זה.
  • גורמים על רקע גנטי – מדובר בגורם מובהק. כלומר ככל שיש יותר גברים במשפחה שחלו במחלה, כל הסיכוי לחלות עולה.

 

תסמינים לסרטן הפרוסטטה – איך בודקים האם הוא קיים?

בראש ובראשונה מגיעים לרופא משפחה שיבצע אבחון לסרטן הערמונית, ויבדוק את מצב הבריאות הכללי, גם אם כלל אין שום רמז או תסמינים לסרטן הפרוסטטה. במידה והרופא יחשוד שמדובר בסרטן הערמונית הוא יבצע שתי בדיקות בסיסיות: בדיקה רקטלית ובדיקת PSA. המיקום של הערמונית בסמוך לרקטום, מאפשר לרופא לבדוק אותה. הגדלה שפירה של הערמונית מעידה על תחושה חלקה, הגידול קשה יותר.

 

בדיקה זו איננה מספיק ולכן הרופא שולח לבדיקה נוספת בה לוקחים דגימת דם המראה את ריכוז ה- PSA בדם, אותו חלבון שדיברנו עליו קודם לכן. ברוב המקרים הריכוז של חלבון ה- PSA אצל מטופלים עם חשד לסרטן הערמונית גבוה. יחד עם זאת, מידע זה אינו מספיק ובמידה ורמת ה- PSA אכן גבוהה, יתבקש המטופל לקבוע תור אצל מומחה אורולוג לבדיקות נוספות ביניהן בדיקת אולטראסאונד טרנס רקטלי, ביופסיה של הערמונית ובדיקות דם נוספות.

 

בכל מקרה של חשד לגבי התסמינים או הגורמים שתוארו לעיל, מומלץ לפנות לרופא המשפחה או לאורולוג מומחה המתמחה בסרטן הערמונית. קיראו על המכשיר המהפכני ננו נייף לערמונית.

 

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *