בדיקת ציסטוסקופיה לאבחון גידולים סרטניים

בדיקת ציסטוסקופיה

עומדים לעבור בדיקת ציסטוסקופיה וחוששים? רוצים לדעת איך מתבצעת הבדיקה על ידי אורולוג מומלץ, האם הבדיקה מלווה בתופעות לוואי או סיכונים, מתי חוזרים לשגרה ואיך מפרשים את תוצאותיה? כל מה שצריך לדעת על  בדיקת ציסטוסקופיה.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

למעשה, בדיקה זו מאפשר לגלות ולאבחן כל מיני בעיות או מצבים רפואיים הקשורים למערכת השתן ולאחר אבחונה ניתן לרוב לבנות תכנית טיפול מתאימה.

 

מי ומתי עובר את הבדיקה?

  1. מטופלים עם סבירות לגידול בשלפוחית השתן.
  2. מעקב אחר מטופלים שכבר התגלה אצלם סרטן שלפוחית השתן.
  3. במצבים בהם יש היצרות של השופכה.
  4. לצורך אבחון אבנים בדרכי השתן.
  5. להוצאת אבנים בשופכנים.
  6. לקרת ניתוח בשלפוחית השתן.
  7. מטופלים שחוו דימום בשתן.
  8. מטופלים החווים תסמינים כמו צריבה בעת מתן שתן, תכיפות בעת מתן שתן ודחיפות במתן שתן.
  9. מטופלים אשר חווים זיהומים חוזרים במערכת השתן.

 

בדיקת ציסטוסקופיה – איך היא נעשית?

במהלך הבדיקה המבוצעת על ידי מומחה אורולוג, מכניסים מכשיר מיוחד שמאוד מזכיר טלסקופ המוכנה ציסטוסקופ אל תוך דרכי השתן התחתונות. בעזר סיב אופטי ניתן להזרים נוזלים אל עבר השלפוחית. תוך כדי הבדיקה, בודק אורולג מומחה את דפנות השלפוחית ואת השופכה ומבין דרך הבדיקה האם הן תקינות או לא. בעזרת אותו מכשיר ניתן גם לשלב כל מיני סוגים של ביופסיות או לצרוב אזורים מדממים.

 

בדיקת ציסטוסקופיה נעשית בהרדמה כללית או בטשטוש ורק אחרי צום של כמה שעות לפי הנחיות האורולוג או המרדים. בהרדמה מקומית אין צורך בצום. לפני הבדיקה יש לעבור בדיקת תרבית ובדיקת שתן במטרה לוודא שאין זיהום בדרכי השתן. במידה ויש זיהום, דוחים את הבדיקה. יש מקרים מסוימים בהם ימליץ האורולוג על לקיחת אנטביוטיקה.

כמה זמן נמשכת בדיקת ציסטוסקופיה?

הבדיקה נמשכת משהו כמו 20 דקות אבל אם היא כוללת פעולות נוספות כמו ביופסיה למשל, היא נמשכת יותר.

 

האם יש כאבים?

הבדיקה היא בדיקה פולשנית הנעשית באחד האזורים הכי רגישים בגוף האדם ולכן היא גורמת לתחושה של לחץ, כאב קל וצריבה. היום יש ציסטוסקופ גמיש שמאפשר להקל על המטופל בזמן ואחרי הבדיקה. לאחר הבדיקה יש קצת גירוי בשלפוחית והתחושה היא של מתן שתן לעתים קרובות ושל לחץ באזור הבטן התחתונה. לאט ובהדרגה התחושות הללו חולפות. לפעמים, כשהבדיקה נעשית בהרדמה תתכן תחושה של חוסר אנרגיה, תשישות, עייפות ורגישות באזור הזריקה בגב. גם כאבי שרירים, כאבים ברגליים ובחילות יכולים להופיע לאחר הבדיקה אבל רוב התסמינים והתופעות חולפים לאחר מספר שעות.

 

האם יש סיבוכים?

הסיבוכים בזמן ואחרי בדיקת ציסטוסקופיה נמוכים מאוד. יחד עם זאת, יש סיכוי קל לדימום או זיהום בדרכי השתן. כדי להקטין את הסיכון לזיהום, מטופלים הנוטלים מדממי דם אמורים להפסיק את לקיחת התרופות לפני ביצוע הבדיקה. לעתים נדירות יש פגיעה בדרכי השתן.

 

הבדיקה מראה את הרירית בכיס השתן והשופכה ומשקפת מצבים של דלקות, זיהומים, אבנים בדרכי השתן או גידול.

 

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *