סרטן בשלפוחית השתן – מה חשוב לדעת והאם ניתן להחלים?

כשמדברים על סרטן בקרב גברים, רוב האנשים מעלים לנגד עיניהם את סרטן הערמונית, ובצדק גמור: מדובר בסרטן שצפוי לתקוף בסופו של דבר את הרוב המוחלט של הגברים המגיעים לגיל מסוים. אלא שישנם סוגי סרטן אחרים שצריך לתת עליהם את הדעת. סרטן שלפוחית השתן הוא הרביעי בשכיחותו בקרב גברים ופוגע בעיקר באוכלוסייה המבוגרת. למרות שהמחלה עלולה לתקוף גם נשים, היא שכיחה יותר בערך פי ארבעה בקרב גברים. בשנת 2018 למשל אובחנו בישראל 1,755 חולים חדשים במחלה, 1,447 מתוכם (כ-82%) גברים ו-308 (כ-17.5%) נשים.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

המאפיינים העיקריים של סרטן שלפוחית השתן

שלפוחית השתן ממוקמת בחלקה התחתון של הבטן והתפקיד שלה הוא לאגור ולאסוף את השתן שמועבר לכליות. במאמר הבא נציג בפניכם את הגורמים להופעה של סרטן, הסימפטומים שמסייעים לזהות אותו בזמן, הבדיקות ותהליך האבחון, הטיפול וההחלמה מהמחלה.

ברוב המוחלט של המקרים (כ-95% על פי נתוני משרד הבריאות) מקור סרטן הערמונית הוא בתאי הציפוי המקיפים את שלפוחית השתן. המזל הגדול של המחלה הזו הוא שברוב המקרים מדובר במחלה שטחית מקומית והגידול גדל לתוך חלל כיס השתן. בנוסף, ככל שחולפות השנים גדל מספר האבחונים בשלב מוקדם יחסית וקטן מספרם בשלבים מאוחרים, גרורתיים – בין אם עקב שיפור שיטות האבחון, הגדלת המודעות למחלה או כל סיבה אחרת. לכן ניתן בהחלט לטפל בה באמצעות הסרה כירורגית פשוטה. אם הגידול הסרטני הוא בעל ממדים גדולים או לחלופין מתפשט לאזורים אחרים בגוף, זה כבר סיפור אחר.

ברמה הכללית, סרטן שלפוחית השתן מתחלק לשתי קבוצות עיקריות:

  1. סרטן לא חודרני לשכבת השריר – מופיע אצל בערך 70% מהמטופלים. הטיפול הוא כריתה מקומית של הנגע ולאחר מכן שטיפה של כיס השתן עם חומר מיוחד
  2. סרטן החודר לשכבת השריר – סרטן זה מאפיין כ-20% מהמטופלים. הפתרון בחלק גדול מהמקרים הוא לבצע כריתה רדיקלית של כיס השתן: אצל גברים זוהי כריתה מלאה כולל הערמונית, ואצל נשים הרבה פעמים יש צורך לבצע כריתה של הרחם והשחלות. בנוסף, לכריתה של כיס השתן מנקים את כל הבלוטות האזוריות ומבצעים הטיית שתן. בחלק מהמקומות בישראל ובעולם מבצעים ניתוח בשיטה הרובוטית כאשר ההחלמה היא הרבה יותר מהירה ויש פחות צורך בתוצרי דם. ניתן להשיג תוצאות טובות גם בניתוח פתוח וזה מאוד תלוי מטופל .

סרטן שלפוחית השתן תסמינים

סרטן בשלפוחית השתן שכיח בעיקר בקרב גברים והוא הרבה פעמים מופיע אצל אנשים עם היסטוריית עישון (כמובן שגם נשים).
גורמי סיכון נוספים להופעה של סרטן שלפוחית השתן יכולים להיות קשורים לחשיפה לחומרים כימיים במקום העבודה, היסטוריה של הקרנות ודלקות חוזרות בדרכי השתן. למחלה בסיס גנטי, כאשר אנשים שבמשפחה שלהם יש היסטוריה של המחלה נמצאים בקבוצת סיכון מוגבר לחלות בה.

אבחון סרטן שלפוחית השתן נחשב למשימה מורכבת באופן יחסי , על רקע העובדה שאין בנמצא בדיקת סינון שיכולה לגלות באופן יעיל את המחלה בקרב חולים שאינם נחשב לתסמיניים. בראש ובראשונה, חשוב להגיע אל אורולוג מומחה. אם כל הממצאים חשודים ולא תקינים ואין סימנים של דלקת, ממשיכים ומשלימים את הבדיקות על מנת לשלול דלקת בדרכי השתן

התסמין הבולט ביותר של סרטן זה הוא דם בשתן. אם זיהיתם כי יש לכם דם בעת מתן שתן או אתם חושדים בכך (דם בשתן עלול להיות סמוי), מדובר בנורת אזהרה אדומה שמחייבת לגשת מיד לרופא המטפל או לאורולוג ולבצע מספר בדיקות חשובות. כמובן שהימצאות הדם אינה מעידה בהכרח על סרטן בשלפוחית השתן. חשוב להבין, כי יש כמה דברים שיכולים להוביל להופעה של דם בשתן וחלקן אינם מסוכנים, כמו אבנים בדרכי השתן או דלקת, ובכל זאת זה מחייב בדיקה, במיוחד אצל מעשנים. הסיבה לכך היא משום שאחוז גבוה מהמעשנים גברים ונשים חולים במחלה.

בהמשך לכך, על הסרטן עלולות להעיד בעיות אחרות הקשורות במתן שתן: תחושת צריבה לא נעימה, או לחלופין שינויים בתדירות מתן השתן (בדרך כלל עלייה בדחיפות ובתכיפות מתן השתן). בחלק מהמקרים, כאשר מדובר בשלביה המתקדמים של המחלה, היא נחשבת לאגרסיבית, מתפשטת מהר ויש לה אחוזי תמותה גבוהים. לכן, יש צורך לטפל במחלה בצורה אגרסיבית לפני שהיא תופסת לממדי ענק.

אבחון המחלה

אבחון סרטן שלפוחית השתן נחשב למשימה מורכבת באופן יחסי , על רקע העובדה שאין בנמצא בדיקת סינון שיכולה לגלות באופן יעיל את המחלה בקרב חולים שאינם נחשב לתסמיניים. בראש ובראשונה, חשוב לבקר אצל אורולוג מומחה. אם כל הממצאים חשודים ולא תקינים ואין סימנים של דלקת, ממשיכים ומשלימים את הבדיקות על מנת לשלול דלקת בדרכי השתן.

כאשר הבעיות לא חולפות, יש מקום להמשך בירור. כדי לאתר סרטן שלפוחית השתן משתמשים פעמים רבות בבדיקות הדמיה כמו סי טי או בדיקת אולטרה סאונד, בין השאר במטרה לבדוק האם מדובר באבנים או גוש בכיס השתן. חשוב לבצע בדיקת שתן כדי לזהות את כמות השתן. האבחון היעיל ביותר מתבצע באמצעות בדיקה הנקראת ציסטוסקופיה, המשלבת למעשה בין CT לבין אולטרה סאונד. בבדיקה זו מחדירים צינורית קטנה לתוך שלפוחית השתן ובקצה שלה יש מצלמת וידיאו, סיב אופטי ואור. במהלך הבדיקה מבצעים סריקה של חלל שלפוחית השתן וכך למעשה בודקים האם יש או אין נוכחות של גידול בתוך שלפוחית השתן. הבדיקה נחשבת למהירה וליעילה במיוחד.

סרטן שלפוחית השתן

 

איך מטפלים בסרטן בשלפוחית השתן?

שלב הטיפול הראשון במרבית החולים יכלול כריתה אנדוסקופית של גידול בשלפוחית השתן. במהלך הפעולה, אותה מבצעים בחדר הניתוח תחת הרדמה כללית או הרדמה ספינלית, מוחדרת אל תוך שלפוחית השתן דרך הפתח הטבעי שלה מכשיר. באמצעותו כורתים את הגידול הסרטני בשלפוחית השתן. מטרת הניתוח כפולה:

  1. אם הדבר אפשרי, הניתוח מיועד להסיר את הגידול באופן מלא
  2. שליחת החומר שהוצאנו לביופסיה ולפתולוגיה, זאת בכדי לגבי אבחון היסטולוגיה של הגידול. מטרה זו תסייע לנו לקבוע את המשך הטיפול בחולה.

ביומיים הראשונים לאחר הניתוח, שוהה המנותח בבית החולים כשהוא מחובר לצנתר קתטר למתן שתן. חשוב לציין כי מרבית הגידולים של סרטן שלפוחית השתן הם גידולים שטחיים ובמקרה ואכן מדובר בגידול כזה, אפשר להציע לחולה טיפול שמרני. הטיפול יכלול ציסטוסקופיות חוזרות במרפאה על מנת לאבחן ולבדוק האם הגידולים חוזרים על עצמם.

לפעמים, יש צורך להוסיף טיפול בשטיפות של תרופות לתוך שלפוחית השתן על מנת למנוע חזרה או התקדמות של המחלה. במצבים של סרטן פולשני, יש צורך בפתרון ניתוחי.

שימו לב שכאשר הוסרה השלפוחית באופן מלא, יש למצוא פתרון חלופי להטלת השתן. זאת, ניתן יהיה לעשות בין השאר בעזרת של פתח בדופן הבטן, אליו מחברים שקית או על ידי שחזור של השלפוחית. שלפוחית משוחזרת נוצרת מלולאת המעי של החולה עצמו ואותה ניתן לחבר לשופכה הטבעית של החולה. במצבים אלה יטיל החולה שתן באופן טבעי.

לסיכום, סרטן בשלפוחית בשתן הוא סרטן שכיח שעלול להיות מסוכן. כאשר המחלה חודרנית ועוברת לבלוטות מדובר במחלה מאוד אגרסיבית. יש לבצע את כל המאמצים להקטין את גורמי הסיכון למחלה: אם אתם מעשנים ואתם מחליטים להפסיק לעשן ולהיגמל (מה שכדאי לעשות בלי קשר לשאלת הסרטן בשלפוחית השתן, כמובן), החלטה זו יכולה לסייע לכם ולהוריד את הסיכוי להופעה של הסרטן בעשרות אחוזים. בכל הנוגע לטיפול, הכלל המנחה הוא שככל שמטפלים בה מוקדם ובצורה נכונה יותר, כך סיכויי ההחלמה עולים. עד למצב של הצלת חיים של ממש.שוב לזכור כי התייחסות לסימפטומים, אבחון נכון וטיפול בזמן יסייעו לטפל ברוב המקרים של סרטן בשלפוחית השתן.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.