גידול בשלפוחית השתן – שלבי המחלה וטיפולים

גידול בשלפוחית השתן

בין הגידולים השכיחים בקרב האוכלוסיה הוא גידול בשלפוחית השתן. השלפוחית ממוקמת בחלקה התחתון של הבטן. מדובר באיבר שרירי שדומה בצורתו לבלון ותפקידו לאסוף את השתן. השתן נוצר בכליות, משם הוא עובר בצינוריות מה שמכונה שופכנים ישירות אל השלפוחית. כאשר השלפוחית מלאה נשלחים אותות למוח שגורמים לשריר להתכווץ ולהעביר את השתן החוצה אל מחוצה לגוף דרך צינור השופכה. גידול בשלפוחית השתן נפוץ יותר בקרב גברים לעומת נשים והסיכוי להיווצרותו עולה עם ההתקדמות בגיל.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

 

גידול בשלפוחית השתן – הגורמים

  1. עישון – החומרים הכימיים שמכילות הסיגריות נכנסים ישירות למחזור הדם, מגיעים לשלפוחית ומגרים את השכבה הפנימית.
  2. חשיפה לחומרים כימיים.
  3. זיהומים חוזרים בדרכי השתן, אבנים בשלפוחית שלא מטופלות בזמן יכולים גם כן להוביל להיווצרות סרטן בשלפוחית השתן.
  4. סוכרת.
  5. גנטיקה.

 

תסמינים של המחלה

קיימים 3 תסמינים עיקריים שיכולים להעיד על הימצאותו של סרטן שלפוחית השתן. הראשון הוא המטוריה מה שנקרא דם בשתן, השני הוא הפרעות בעת הטלת שתן והשלישי הוא כאב בגב או בבטן התחתונה (נדיר אבל קיים).

 

שלבי המחלה ושיטות טיפול נפוצות

יש כל מיני שלבים למחלה וברוב רובם של המקרים, מגלים את המחלה בזמן וניתן לטפל בה בכל מיני דרכים. הבעיה היא כאשר הגידול מתפשט ועובר לאזורים אחרים בגוף. ברגע שהגידול פולש, הסיכויים להחלמה פוחתים. לעומת זאת, כאשר הגידול מוגבל לשלפוחית ורק חודר את הדופן נהוג לטפל בכימותרפיה ולאחר מכן נהוג לעבור כריתה של כיס השתן.

 

בניתוח זה מכינים סוג של שחזור של כיס השתן מהמעי. כמובן שלא כל המטופלים עוברים ניתוח כזה שנחשב למורכב מאוד. חלק מהאנשים נשארים עם כיס שתן חיצוני שמנקז את השתן.

פריצת הדרך בטיפול בגידול בשלפוחית השתן

מ-1989 לא הייתה אף פריצת דרך בטיפול בגידולים בשלפוחית השתן. כן הופיעו כל מיני טיפולים כימותרפיים אבל הם לא האריכו את תוחלת החיים של המטופלים. בשנתיים האחרונות צצה גישה חדשנית ופורצת דרך בטיפול בסרטן בשלפוחית השתן. הרי לא רק שמדובר בסרטן שהוא מאוד אלים, אלא הוא מפתח עמידות מאוד מהירה לטיפולים הכימותרפיים ורוכש מוטציות בקצב מהיר.

 

הגישה הזו מגיעה מהמקום של אימונותרפיה. מערכת החיסון שלנו אמורה לזהות תאים שאינם תקינים שהם תאי גידול. תאי הגידול יודעים להסוות את עצמם מחלבונים מסוימים ואז הם נקשרים לתאי מערכת החיסון וגורמים להם להיעדר של פעילות. מדובר בעצם בעירוי שמקבלים פעם בשבועיים, שלושה או ארבעה שבועות. בצורה כזו המטפל רותם את המערכת החיסונית של המטופל לזהות את התאים של הגידול שנמצאים בגוף בצורה של גרורות ומעוררים את הגוף להתקיף את הגידול. הטיפול שמתבצע על ידי אורולוג מומחה בעצם עוזר להסיר את ההסוואה הזו ומאפשר למערכת החיסון לראות את הגידול וכך גם לתקוף אותו.

 

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *