גידול בשלפוחית השתן – שלבי המחלה וטיפולים

גידול בשלפוחית השתן

בין הגידולים השכיחים בקרב האוכלוסיה הוא גידול בשלפוחית השתן. השלפוחית ממוקמת בחלקה התחתון של הבטן. מדובר באיבר שרירי שדומה בצורתו לבלון ותפקידו לאסוף את השתן. השתן נוצר בכליות, משם הוא עובר בצינוריות מה שמכונה שופכנים ישירות אל השלפוחית. כאשר השלפוחית מלאה נשלחים אותות למוח שגורמים לשריר להתכווץ ולהעביר את השתן החוצה אל מחוצה לגוף דרך צינור השופכה. גידול בשלפוחית השתן נפוץ יותר בקרב גברים לעומת נשים והסיכוי להיווצרותו עולה עם ההתקדמות בגיל. עישון הוא הגורם סיכון המשמעותי ביותר להיווצרות סרטן בשלפוחית גם בגברים וגם בנשים.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

 

גידול בשלפוחית השתן – הגורמים

  1. עישון – החומרים הכימיים שמכילות הסיגריות נכנסים ישירות למחזור הדם, מגיעים לשלפוחית ומגרים את השכבה הפנימית
  2. חשיפה לחומרים כימיים
  3. זיהומים חוזרים בדרכי השתן, אבנים בשלפוחית שלא מטופלות בזמן יכולים גם כן להוביל להיווצרות סרטן בשלפוחית השתן
  4. סוכרת
  5. גנטיקה

תסמינים של המחלה

התסמין העיקרי שיכול לרמוז ולהחשיד על הימצאותו של סרטן שלפוחית השתן הוא המטוריה בלעז או הופעת  דם בשתן בעברית. זהו הסימן המשמעותי ביותר והחשוב ביותר, כל אדם הרואה דם בשתן חייב להיבדק בכדי לשלול המצאות סרטן בשלפוחית., השני הוא הפרעות בעת הטלת שתן והשלישי הוא כאב בגב או בבטן התחתונה (נדיר אבל קיים).

שלבי המחלה ושיטות טיפול נפוצות

יש כל מיני שלבים למחלה וברוב המקרים, מגלים את המחלה בזמן וניתן לטפל בה ולהחלים.  כאשר הגידול מתפשט ועובר לאזורים אחרים בגוףהסיכויים להחלמה פוחתים. כיום, הטיפול הכירורגי הוא הטיפול היעיל ביותר לסרטן השלפוחית, אם זה כריתה אנדוסקופית של הגידול (כריתה באמצעות מכשיר אופטי דרך צינור השתן) במקרים של גידול אשר לא חודר לתוך שריר השלפוחית או ,במקרים פחות שכיחים,  כריתה של כל שלפוחית השתן כאשר הגידול אגרסיבי וחודר לשריר השלפוחית..

גידול בשלפוחית השתן

פריצת הדרך בטיפול בגידול בשלפוחית השתן

מ-1989 לא הייתה אף פריצת דרך בטיפול בגידולים בשלפוחית השתן. כן הופיעו כל מיני טיפולים כימותרפיים אבל הם לא האריכו את תוחלת החיים של המטופלים. בשנתיים האחרונות צצה גישה חדשנית ופורצת דרך בטיפול בסרטן בשלפוחית השתן. הרי לא רק שמדובר בסרטן שהוא מאוד אלים, אלא הוא מפתח עמידות מאוד מהירה לטיפולים הכימותרפיים ורוכש מוטציות בקצב מהיר.

 

הגישה הזו מגיעה מהמקום של אימונותרפיה. מערכת החיסון שלנו אמורה לזהות תאים שאינם תקינים שהם תאי גידול. תאי הגידול יודעים להסוות את עצמם מחלבונים מסוימים ואז הם נקשרים לתאי מערכת החיסון וגורמים להם להיעדר של פעילות כנגד תאי הסרטן. מדובר בתרופה שמקבלים בעירוי. בצורה כזו המטפל רותם את המערכת החיסונית של המטופל לזהות את התאים של הגידול שנמצאים בגוף בצורה של גרורות ומעוררים את הגוף להתקיף את הגידול. הטיפול שמתבצע על ידי אונקולוג בעצם עוזר להסיר את ההסוואה הזו ומאפשר למערכת החיסון לראות את הגידול וכך גם לתקוף אותו.

 

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *