בדיקת PSA – מתי לבצע אותה ומה היא מספרת לנו?

כל מה שחשוב לדעת על בדיקת PSA

סרטן הערמונית נחשב לאחד מסוגי הגידולים הנפוצים ביותר אצל גברים, עם שכיחות שהולכת וגדלה החל מגיל 50 ומעלה. הגידולים השפירים והממאירים מצטרפים לשלל בעיות נוספות שעשויות להתפתח במערכת המין והשתן, לרבות הגדלה שפירה של הרמונית. בהתאם לזאת ישנה חשיבות עליונה לאבחון מהיר ויעיל של מצב הערמונית בכל בעיה שצצה, כאשר בדיקת PSA הפכה במרוצת השנים לפעולה הראשונית שיש לבצע בתהליכי הבירור.
כיצד הבדיקה מתבצעת? מה ניתן לגלות בעזרתה? ומהן השלכות תוצאותיה? להלן התשובות.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

 

מהן בדיקות PSA?

בדיקות PSA נועדו לעזור לרופא (אורולוג) להבין האם יש בעיה כלשהי במצב הערמונית והאם יש צורך להמשיך בפעולות אבחון נוספות על מנת לקבל את התמונה המדוייקת של הבעיה ומיקומה. הבדיקה למעשה בודקת את רמת ריכוז חלבון ה- PSA בדם, חלבון אשר נוכח בערמונית כחלק מפעולתה התקינה. כאשר הריכוז בדם עולה מעל סף מסויים, הרי שישנה פגיעה באיבר זה, כשריכוז של מעל 4 ננוגרם למיליליטר של PSA בדם נקבע כערך הסף עבור המשך הבירור.

הבדיקה אינה נחשבת לכואבת (מדובר בבדיקת דם פשוטה), אין צורך להתכונן אליה מראש בצום והיא מבוצעת בכל קופות החולים ובסבסוד מלא בהוראת רופא.

מתי חשוב לבצע בדיקת דם PSA?

עד היום לא קיימת חובה לביצוע בדיקות סקר עבור כלל הגברים לאיתור מוקדם של מחלות קשות בערמונית (לעומת סרטן המעי הגס, למשל). לכן לא נהוג לבצע את הבדיקה כחלק משגרת חייו של כל גבר מעל גיל 40, אלא אם הוא מתלונן על תסמינים שמדליקים נורה אדומה אצל הרופא המטפל. למעשה, עבור מחלות הערמונית (סרטן הערמונית, גידול שפיר והגדלה שפירה) מיוחסים סימפוטמים דומים כגון:

  • כאבים במתן שתן.
  • קושי במתן שתן רק לאחר שתייה מרובה.
  • דם בשתן (תופעה נדירה עבור בעיות בערמונית אך קיימת).

 

תסמינים אלו גורמים לגברים רבים לפנות אל רופא המשפחה או אל האורולוג שלהם. הרופא מבצע את הבירור הראשוני וזאת באמצעות תשאול המטופל, שלילת מחלות אחרות ובדיקה רקטאלית של הערמונית, ובהתאם לזאת ממליץ על בדיקת דם PSA וסדרת בדיקות נוספות.

 

מה עושים כשעוברים בדיקת PSA ערכים גבוהים מתגלים?

במידה ולאחר בדיקת PSA ערכים גבוהים ומחשידים מתגלים, מתחיל תהליך שלם של אבחון הבעיה – אבחון גידול בערמונית, וזאת באמצעות ביצוע דימות (US, MRI) ודגימות של הרקמה (ביופסיה). אך חשוב להדגיש כי ערכים גבוהים של חלבון ה- PSA בדם הינם עניין שחייב להילקח באופן יחסי ע"י האורולוג בהתאם למטופל שלפניו. יש לקחת בחשבון את גיל המטופל, ההיסטוריה הרפואית שלו ומחלות רקע נוספות. כל אלו יחד ובנפרד עשויים להשפיע על רמות ה-  PSAבדם. בנוסף חשוב לדעת כי קיימת בדיקת דם נוספת שמנבאת בצורה טובה יותר את מהות העלייה בערכי ה- PSA והיא בדיקת PSA חופשי.
הבדיקה מבטאת את היחס בין ריכוז ה- PSA החופשי לבין זה הקשור, כאשר נמצא כי ככל שיחס זה גבוה יותר, כך ניתן להניח כי מדובר במצב שפיר ולא ממאיר.

 

הממצאים של כל בדיקת דם PSA, ערכים מסויימים ואבחון תשאול מקיפים של המטופל, הם אלה שבסופו של דבר יכוונו כל אורולוג מומחה באשר לשיטת הטיפול הרצויה, בין אם לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית (באמצעות לייזר, תרופות, ניתוח) ובין אם לטיפול בגידול סרטני (ביופסיית היתוך למיקום הגידול, כריתה, טיפולים פוקאליים, טיפולים מונחי דימות, כמותרפיה ועוד).

 

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *