הקפאה של הערמונית – לטיפול בסרטן הערמונית

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח בגברים. אומנם ניתן לטפל בו בצורה מאוד יעילה באמצעות הסרת הבלוטה, אך אצל רבים מהמחלימים הדבר טומן בחובו פגיעה משמעותית באיכות החיים, מה שמתבטא בקשיי זקיפה ובעיות במתן השתן. אפשרות נוספת היא טיפול קריותרפיה שבו מבוצעת הקפאה של הערמונית במקום הסרתה. במה בדיוק מדובר? להלן כל המידע.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

 

הקפאה של הערמונית – מהו ניתוח בהקפאה?

הרפואה אינה מפסיקה לפתח אמצעים חדשים שיעזרו לבצע ניתוחים זעיר- פולשניים מבלי שיהיה צורך לבצע פתיחה מלאה של הגוף. ניתוח בהקפאה הינו ניתוח שכזה והוא נועד לחסל רקמות נגועות בתוך איברים במטרה למנוע את כריתתם. במקרה של סרטן הערמונית ההליך כולל הקפאה של הערמונית באמצעות מחטים שמוחדרות אליה. המחטים מחוברות למכשיר מיוחד אשר הומצא בישראל (גליל מדיקל) ומייצרות כדור קרח בעל טמפרטורות נמוכות ביותר (בין -40 ל- -100 מעלות צלזיוס) שיקפיא את הרקמה הנגועה, ניתן לשלוט בגודל כדור הקרח ובעומק ההקפאה.

לאחר סיום מחזור הקפאה מבצעים מחזור של הפשרת הרקמה, חלק מההפשרה פאסיבית (נותנים למחזור הדם לחמם מחדש את הרקמה) וחלקו נעשה באופן אקטיבי, תוך שימוש באותם מחטים אשר במקום קור מסוגלות להפיץ גם חום. סה"כ מקובל לבצע שני מחזורי הקפאה והפשרה.

 

בסיום התהליך התאים הסרטניים באיזור ההקפאה מתים, נוצרת רקמת חיבור בריאה במקום ונותרת ערמונית מתפקדת ובריאה. את הטיפול מבצע אורולוג מומחה, בדרך כלל בהרדמה מלאה.

הקפאה של הערמונית

 

טיפול בהקפאה בסרטן הערמונית – למי זה מתאים?

סרטן הערמונית מאובחן, לרוב, בעקבות בדיקת PSA מוגברת (לפירוט נוסף על PSA עיינו  בכתבות מקצועיות) או בדיקה מישושית חשודה מבצעים ביופסיה של הערמונית (על סוגי הביופסיות והסבר מעמיק על ביופסיות היתוך עיינו בפרסומים והרצאות). האפשרות של טיפול בהקפאה בסרטן הערמונית יכולה להיות מוצעת כקו טיפול ראשוני או משני.

טיפול בהקפאה מתאים לאנשים עם גידול אחד או שניים בערמונית אשר מוגבלים לאיזור מסוים. הטיפול בהקפאה יכול להחליף ניתוח רדיקלי או קרינה חיצונית ולהפחית משמעותית את תופעות הלוואי. ניתן גם לבצע טיפול הצלתי לאחר כשלון קרינה חיצונית כאשר יש עדות להישנות של הסרטן בערמונית בהעדר גרורות (טיפול הצלתי או טיפול משני).

 

היתרונות של טיפול בסרטן הערמונית ע"י הקפאה

הקפאה של הערמונית הינה שיטת טיפול ממוקדת וזעיר פולשנית ולה מספר יתרונות בולטים, על פי כל אורולוג מומחה:

  • אחוזי הצלחה גבוהים ואיכות חיים משופרת.
  • ניתוח זעיר פולשני – טיפול בסרטן הערמונית ע"י הקפאה טומן בחובו התאוששות קלה ומהירה , לרוב משתחררים באותו יום של הפרוצדורה מבית החולים ובמירב המקרים אין צורך בקטטר בשחרור (לאחר ניתוח מקובל להשאיר קטטר לשבוע עד עשרה ימים).
  • סיכוי נמוך לפגיעה במנגנון הזקפה – משום שהערמונית אינה מוצאת מהגוף, הסיכוי לפגיעה במנגנון הזקפה קטן. שימור הזקפה הפך לסוגיה חשובה יותר בשנים האחרונות, גברים רבים מחפשים ריפוי מסרטן הערמונית ושימור איכות חיים.
  • טיפול מונחה דימות – מיקום מחטי ההקפאה מבוצע באמצעות היתוך בין MRI ל- US, ההקפאה עצמה מבוקרת על ידי מחטי מדידה ועל ידי אולטרה-סאונד אשר רגיש להבחין כאשר הרקמה קופאת.
  • יתרון משמעותי נוסף של טיפול הקפאה של הערמונית הוא האפשרות לבצע מספר חזרות של הטיפול לפי הצורך. מה גם שבעתיד, עם עולה הצורך, ניתן להחליט על  הסרת הבלוטה באופן כירורגי או הקרנה חיצונית/פנימית.
ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *