בדיקת ערמונית לגילוי סרטן הערמונית וערמונית מוגדלת

בדיקת ערמונית להגדלה וגידולים

אם אתם בסביבות גיל ה-40 ואף לפני, אתם לא מודעים לכך אבל בלוטת הערמונית שלכם מתחילה לגדול. בלוטת הערמונית היא בלוטת מין שיש רק לגברים, והיא מסייעת בייצור של נוזל הזרע ונמצאת באגן בסמוך לשלפוחית השתן, כך שאם היא גדלה היא קודם כל מפריעה במתן שתן. ואין ספק שכאשר מדברים על סרטן הערמונית טיפול חדשני הקיים היום במסגרת טיפולים ממוקדים של סרטן הערמונית, וחשוב לדעת זאת ולהכיר אותו, וכמובן לבצע בדיקת ערמונית בהקדם.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

הגדלה של הערמונית היא לא מצב סרטני והיא נפוצה מאוד בקרב גברים מתבגרים. בדיקת ערמונית מגלה את ההגדלה ואז אפשר לסייע למי שסובל ממנה, אבל הדבר החשוב ביותר הוא לא להתבייש וללכת ולהיבדק. הנה כמה מצבים בהם יש חשד לגדילה של בלוטת הערמונית, כמה סימנים שיכולים להעיד על כך וצריכים להוביל ישירות לבדיקה אצל רופא בשביל לקבל את הטיפול המתאים.

התסמינים לגדילת הערמונית

אז מתי צריך לבצע בדיקת ערמונית באמצעות בדיקת אורולוג, ומתי יש לחשוד לגדילה של הבלוטה? הנה כמה תסמינים שאם אתם גברים בוגרים אתם צריכים לשים אליהם לב. הראשון הוא מתן שתן בתכיפות גבוהה. זה אומר שצריך המון פעמים להשתין, וזה קורה גם במרבית הלילות. זה פוגע באיכות השינה וזה מטריד במיוחד. בנוסף, זרם חלש של השתן כמו גם קושי בהוצאה שלו יכולים גם הם להעיד על הגדלה של בלוטת הערמונית. כך גם תחושה של התרוקנות לא מלאה לאחר הטלת שתן. חשוב לציין שמתן שתן בתכיפות גבוהה יכול להעיד גם על התפתחות סוכרת וצריך לבצע אבחנה מדויקת.

איך מתבצעת הבדיקה?

בדיקת ערמונית מתבצעת לאחר שמטופל מגיע לרופא ומתלונן בפניו על התסמינים שהוזכרו כאן. הרופא שואל אותו כמה שאלות והבדיקה הראשונה שמתבצעת בשביל לבחון ולהעריך את גודלה של הערמונית היא בדיקה רקטלית. בנוסף לבדיקה הזו יישלח המטופל גם לבדיקת PSA כמו גם לבדיקת שתן, והוא יצטרך למלא שאלון שמעריך את חומרתם של התסמינים.

במקרים רבים הרופא ימליץ למטופל למלא "יומן שתן" מה שאומר שהוא יצטרך כמה ימים לתעד כמה פעמים בלילה הוא הלך להשתין ובאיזו תדירות, מה היה הנפח של השתן אותו הוא נתן, האם הוא הרגיש חסימה או שלא וכו'. יש גם בדיקות נוספות שמודדות את שארית השתן ואת עוצמת השתן, ויש גם בדיקת אולטרסאונד של דרכי השתן.

טיפול תרופתי או ניתוחי

לאחר שמבצעים את הבדיקות הרלוונטיות, ביופסיה ערמונית, ומוודאים שאכן מדובר על הגדלה שפירה של הערמונית ולא על גידול סרטני, אפשר וצריך לטפל בבעיה. איך מטפלים בה? בשלב הראשון הטיפול הינו טיפול תרופתי מה שאומר תרופות שונות שעוצרות את קצב הגדילה או מקטינות את גודל הבלוטה. אם זה לא עוזר או שמדובר על הגדלה משמעותית, אפשר לעבור ניתוח להסרה של החלק שלוחץ על שלפוחית השתן.

אין שום סיבה שגברים יסבלו מהבעיה, אם אתם מרגישים את התסמינים שהוזכרו כאן, אל תהססו ולכו להיבדק כמה שיותר מוקדם על ידי אורולוג מומחה.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *