סרטן הערמונית טיפול חדשני 

חידושים בטיפול סרטן הערמונית

בימינו, כל גבר רביעי מאובחן כחולה בסרטן הערמונית –  אלא שיש גם מקום לאופטימיות, והוא ששיטות האבחון והטיפול במחלה נעשות יעילות ומתקדמות יותר משנה לשנה. במאמר הבא נדבר על ההתפתחויות האחרונות בתחום ונסביר מה בעצם המשמעות של סרטן הערמונית טיפול חדשני, וכיצד הוא משנה לגמרי את חייהם של מטופלים החולים בו.

כיצד מאבחנים?

למעשה, בדיקת דם פשוטה יכולה לסייע לנו בגילוי מוקדם של הסרטן הערמונית שהוא בעצם המפתח לעצירת המחלה והתאמת תכנית טיפול מתאימה. בבדיקת דם הנקראת PSA, ניתן לקבל מושג ראשוני לגבי המחלה. מדובר בעצם בחלבון שנמצא באופן ספציפי בתאי הערמונית. הבעיה עם בדיקה זו היא היותה ספציפית לערמונית ולא לסרטן. כלומר, PSA מוגבר יהיה גם למי שיש לו ערמונית מוגדלת ולאו דווקא מי שיש לו סרטן.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

יחד עם זאת, המומחים יודעים לזהות מתי מדובר באנשים עם סיכוי לסרטן ומתי מדובר אך ורק בפרוסטטה. יש גם מצבים נוספים שיכולים להעלות PSA כמו למשל פעילות מינית, רכיבה על אופניים, עצירות ועוד, פעולות המגרות את האזור ויכולות לגרום לעליה של ה -PSA. זו גם הסיבה שבדיקה זו אינה מהווה אינדיקציה לשום בירור נוסף והיא גוררת בדיקה נוספת שנעשית משהו כמו חודשיים או שלושה אחרי הבדיקה הראשונה.

במקרים בהם הבדיקה הנוספת חריגה, אז עוברים לשלב הבא של ביצוע בדיקת ביופסיה של הערמונית, שבשיטה המתקדמת נקראת ביופסיה פיוז'ן . העיקרון הוא שלפני שניתן לקבוע האם תוכנית טיפול זו אכן מתאימה למטופל, צריך קודם כל לזהות את מיקומו של הסרטן ולהבין באיזה שלב הוא נמצא בתהליך ההתפתחות שלו בבדיקת MRI בשילוב ביופסיית היתוך.

סרטן הערמונית טיפול חדשני

סרטן הערמונית טיפולים חדשניים – סוגי הטיפול הקיימים

החידושים הטכנולוגיים באים לידי ביטוי הן בתהליך הגילוי של סרטן הערמונית והן בתהליך הטיפול שלה. קיימות גישות שונות לטיפולים אשר מומלצות הן במצבים בהם מדובר בגידול התחלתי (מצב הנקרא בשפה הרפואית גידול הממוקם בהתמיינות טובה), הן במצבים בהם הגידול אגרסיבי והן כאשר מדובר בהתפשטות הסרטן על ידי שליחת גרורות, כך שהגידול נמצא כבר מחוץ לערמונית.

בשנים האחרונות, תודות להתקדמות הטכנולוגית בתחום הרפואה לצד ביצוע מחקרים בהיקפים גדולים, הצליחו לפתח טיפולים חדשניים בסרטן הערמונית. המטרה היא קודם כל להפחית בצורה משמעותית את תופעות הלוואי מהן סובלים המטופלים כתוצאה מחשיפה לטיפולים כמו קרינה, ובמקביל לטפל בסרטן ולמנוע ממנו להתקדם ולשלוח גרורות.

את תוכנית הטיפול מתאימים בהתאם למצב הרפואי של המטופל ולדרגת החומרה של המחלה. חלק מהחולים יצטרכו לעבור ניתוח רובוטי לצורך כריתת ערמונית. שיטה זו נעשית בצורה מדויקת ומאפשרת למנוע כאבים וזיהומים, אולם עדיין מדובר בניתוח הדורש היערכות והתאוששות.

למה כדאי לשקול טיפול חדשני בסרטן הערמונית?

החיסרון של הטיפולים השכיחים ביותר לסרטן הערמונית הוא תופעות הלוואי הדי שכיחות, דוגמת קושי בתפקוד מיני, פגיעה במעי ועוד. חיפשו אחר טיפול מקומי שיהיה יעיל מצד אחד ובעל אחוז מינימלי של תופעות לוואי מהצד האחר, ונראה שבהחלט מצאו אותו. קיים טיפול חדשני לסרטן הערמונית הנקרא טיפול פוקאלי הנעשה תוך השארת יתר הבלוטה ללא נזק והפחתה של מרבית תופעות הלוואי. טיפול זה מתבצע בהרדמה מלאה עם רגליים מורמות, ובמהלכו מחדירים מחטים דרך הפרינאום לאזור הסרטני אשר מחסלות את הגידול. מדובר למעשה בטיפול מקומי, כאשר המכשיר בעצם יכול לבצע טיפול ממוקד ולא לגעת בכל הערמונית, – מה שמאפשר לשמור על מבנים חשובים מסביב לאיבר. זאת ועוד, בשונה מטיפולים אחרים, כאן לא מבצעים חתכים וההתאוששות היא מהירה.

חשוב להדגיש שהטיפול יכול להתאים גם במקרה בהם הסרטן כבר החל להתפשט, למרות היותו ממוקד באופן יחסי. מחקרים מצאו שגם במקרים בהם יש כמה מוקדים שהסרטן נמצא בו, עדיין יש מוקד מרכזי אחד של הסרטן המהווה כ-80% מנפח כלל הגידול. רוב התקדמות הסרטן נובעת מאותו מוקד שהוא כנראה מה שמסכן את המטופל, ולכן אם נטפל בו ניתן יהיה לטפל בשאר הגידולים.

לסיכום, מומלץ לכל מי שנמצא בקבוצת סיכון – כלומר גברים מעל גיל חמישים (ובמיוחד אם יש להם רקע גנטי למחלה) -להיות במעקב אצל אורולוג מומחה. ההנחה היא שאם אכן קיים סיכוי להיווצרות גידול סרטני, ניתן יהיה לאתרו בזמן ולהתאים את תכנית הטיפול המתאימה ביותר, כולל כמובן טיפול חדשני סרטן הערמונית במידת הצורך.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.