סרטן ערמונית גרורתי – טיפולים חדשים והאם ניתן לטפל בגרורות?

טיפולים חדשניים בסרטן ערמונית גרורתי

לא מעט גברים שכבר הבינו את החשיבות של אבחון מוקדם של סרטן ערמונית גרורתי, הגיעו להיבדק ונמצא אצלם סרטן, מחפשים טיפול חדשני בסוג הסרטן הכה נפוץ הזה.
עדיין מתלבטים לגבי טיפול חדשני בסרטן הערמונית? טיפול שיהיה הכי פחות פולשני עם מעט תופעות לוואי או ללא תופעות בכלל?
ד"ר אורי לינדנר מסביר על סרטן הערמונית ועל סוגיו השונים, דרכי טיפול חדשניות והאמצעים המתקדמים הקיימים היום.

טיפולים חדשניים – סרטן ערמונית גרורתי? תלוי בגרורות ובאגרסיביות שלו

טיפולים חדשניים לסרטן הערמונית נחלקים לשתי קטגוריות עיקריות; טיפולים חדשניים לסרטן ערמונית מוגבל לערמונית וטיפולים לסרטן ערמונית גרורתי.
לכן, ראשית יש לאבחן האם הסרטן הוא גרורתי במצב הנתון או לא. הסיכון לגרורות תלוי האגרסיביות של הגידול (מדד הנקרא גליסון ונע מ- 3+3 הכי פחות אגרסיבי עד 5+5 הכי אגרסיבי), ערכי PSA, ממצאים מישושיים.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

מקובל בערכי PSA מעל 20 נ"ג/מ"ל, ו/או בסרטן אגרסיבי (4+4 ומעלה, המחמירים נוהגים גם ב 4+3) או כאשר במישוש הערמונית מאד חשודה בשני הצדדים.

בדיקת הבחירה לאבחן גרורות של סרטן הערמונית זו בדיקה הנקראת PET CT PSMA.

PSMA הינו חלבון אשר מצוי בעיקר בסרטן הערמונית אבל גם בבלוטות הרוק ובבכמות מועטה בעוד איזורים. הבדיקה מאד רגישה ויכולה לאבחן גרורות גם בערכי PSA נמוכים.

הטיפול בסרטן ערמונית גרורתי עובר מהפיכה מחשבתית ורפואית, כיום ניתן לטפל בדיכוי הורמונאלי מתקדם אשר נמצא כיעיל בהארכה משמעותית של חיי מטופלים גם במצב של גרורות מתקדמות, כמו כן במצב של מיעוט גרורות ניתן לשקול להקרין את הגרורות יחד עם דיכוי הורמונאלי מתקדם.

בנוסף, נמצא כי ניתן להכווין טיפולים אשר הורגים סרטן כאשר הם קשורים לחלבונים ספציפיים של סרטן הערמונית דוגמת PSMA, השילוב של בדיקה אבחנתית עם טיפולית נקרא Theranostic (Therapeutic + Diagnostic) זהו תחום חדש אשר מתפתח במהירות. ניתן לקשור סטרונציום ל- PSMA ולטפל בגרורות אשר אינן מגיבות לדיכוי הורמונאלי מתקדם.

סרטן ערמונית גרורתי

מהם אמצעים טרמיים ולא טרמיים?

כיום משתמשים במספר אמצעים כאשר מדובר בטיפול של סרטן הערמונית טיפול חדשני – אמצעים שהורסים את הסרטן באופן טרמי (שינוי טמפרטורה של התא סרטני) ואמצעים לא טרמיים.
אין היום שיטה אחת אשר הוכחה כעדיפה על האחרות, אך יחד עם זאת, השיטה הותיקה ביותר עם הכי הרבה מחקרים וחולים הינה קריוטרפיה (הרס הסרטן ע"י הקפאה מהירה).

לגבי סרטן ערמונית גרורתי נמצאו תרופות חדשות אשר מסוגלות להאט את קצב התפשטות הגידול ולהוסיף חודשים רבים לחיים.
תרופות אלו חלקן מבוסס על מניעת טסטוסטרון מתאי הסרטן בצורה מאד יעילה וחלק מהטיפולים החדשים הם אימונוטרפיים.

ביקור אצל אורולוג מומחה מומחה ודאי יספק לכם מידע נוסף, כל מקרה לגופו.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.