דם בשתן אצל גברים – מה עושים?

דם בשתן אצל גברים: משמעויות, סימנים וטיפולים

דם בשתן עלול להופיע אצל גברים ונשים כאחד. המכנה המשותף אצל רבים מהם הוא שכאשר הם שמים לב להופעה של דם מכל סיבה שהיא, נוצרת אצלם תגובה אוטומטית שלילית כמו פחד או לחץ שמא מדובר בתסמין למחלה (מה שנכון לעיתים אבל לא תמיד). במאמר הבא נתייחס למאפיינים של דם בשתן אצל גברים, הידוע גם בתור המטוריה (Hematuria). זוהי תופעה נפוצה הגורמת לפגיעה איכות החיים של הגבר ועלולה להצביע על בעיות קיימות או עתידיות, אולם מצד שני ניתנת לאבחון מדויק ולפתרון יעיל על ידי אורולוג.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

דם בשתן אצל גברים ללא כאבים? יש דבר כזה

ראשית יש להבין שישנם שני סוגים של דם בשתן:

  1. דם מקרוסקופי – מצב בו קיים שינוי של הגוון בשתן, שנצבע באדום, בצהוב או בחום. לעיתים קרובות מבחינים בקרישי דם.
  2. מיקרוסקופי – במקרה זה, רק בבדיקת שתן המתבצעת במיקרוסקופ ניתן לראות שיש כדוריות דם אדומות

לשתי הקבוצות הללו יש תתי קבוצות, אשר היריעה כאן קצרה מלפרט, כאשר כל קבוצה מעידה על תסמינים אחרים. על מנת לרדת לעומקו של עניין, כמובן שיש להגיע לבדיקה ולקבלת ייעוץ אצל אורולוג מומחה. כאשר מדובר בדם מקרוסקופי ללא כאב, הדבר מחייב בירור מעמיק ומלא במטרה לשלול סרטן בשלפוחית השתן.
לעומת זאת, במצבים בהם מדובר בדם מקרוסקופי המלווה בכאב כזה או אחר, לרוב מדובר במחלת אבנים בדרכי השתן או בזיהום בדרכי השתן.
כאשר מופיע דם מיקרוסקופי ללא כאב, מבצעים בדיקת שתן, שוב במטרה לשלול סרטן. כאשר יש כאב במצב של דם מיקרוסקופי, זה סימן מחשיד לדלקת או זיהום.

חשוב לזכור שאסור להזניח את הבעיה או להתעלם ממנה, גם אם כעבור פרק זמן מסוים מבחינים כי אותו דימום בשתן לכאורה חולף או אינו כרוך בכאבים. הוא עלול לגרום למגוון סיבוכים, דוגמת חסימה של דרכי השתן. בנוסף, ייתכן שהוא מצביע על מחלה חמורה – לרבות סרטן. ההמלצה לכן ברורה: בכל מקרה של דם בשתן יש לפנות לאורולוג מומחה ולהיוועץ בהמשך טיפול ובירור.

 

דם בשתן אצל גברים

מגוון רחב של גורמים

יש מגוון רחב של סיבות שיכולות לגרום להופעה של דם בשתן גברים, ביניהן:

  • סרטן בכיס השתן או לאורך מערכת השתן – הדבר החשוב ביותר לשלול בנוכחות דם בשתן זה האם יש גידול סרטני בשלפוחית השתן או לאורך מערכת השתן (בתוך מערכת מאספת של הכליות וצינורות השתן). אם מדובר במצב של זיהום בדרכי השתן, הרי שהבעיה תהיה לרוב נקודתית ותיפתר לאחר היעלמות הזיהום.
  • סרטן הערמונית – לעיתים ההסתמנות הראשונה של סרטן הערמונית זה דם בשתן בין אם גלוי או לרוב דם סמוי בשתן.
  • מחלת אבנים בדרכי השתן – אבנים בכליות, בצינורות השתן (שופכנים) או בשלפוחית עלולים לגרום לדם (המטוריה) בשתן, בין אם גלוי או סמוי. לעיתים התהליך יהיה מלווה בכאב ולעיתים לא.
  • דלקת בכליות, דלקת בשופכה, דלקת בבלוטת הערמונית או דלקת בשלפוחית השתן – קיימים כל מיני חיידקים ונגיפים שיכולים להוביל להופעה דם בשתן. גברים אשר מרגישים כאבים בעת מתן שתן, כאבים בבטן התחתונה או צורך דחוף במתן שתן בנוסף להופעה של הדם, חייבים להיבדק ולרוב תותאם להם תרופה אנטיביוטית מתאימה.
  • חבלה או נפילה – פגיעה טראומתית יכולה לבוא לידי ביטוי בדם בשתן לגבר כתוצאה מדימום פנימי.
  • ערמונית מוגדלת יכולה לגרום לדם בשתן אצל גברים
  • סרטן – סרטן בכליות, וכאמור סרטן שלפוחית השתן או גידול בשלפוחית השתן, עלולים להוביל להופעה של דם.
  • מחלות כליה – מחלת כליה איננה מלווה בתסמינים בולטים ולכן הרבה פעמים הסימן המובהק להופעה של הוא דם בשתן. יש להדגיש כי מחלות מהסוג הזה מאובחנות בדרך כלל אצל נפרולוג.

יש לציין עם זאת ששתן אדום אינו מצביע בוודאות על דימום. שתן עשוי להיצבע באדום גם בתרחישים אחרים, חלקם טבעיים לחלוטין, דוגמת אכילת סלק או נטילת תרופות מסוג מסוים. גם אם מדובר בדם, הוא עשוי שלא להיות מסוכן במיוחד או להעיד על דבר מה יוצא דופן. דוגמה מצוינת היא צעירים אצלם הדם מופיע באופן חד פעמי לאחר ביצוע מאומץ "מדי" של פעילות גופנית. לכן חשוב להיות עם האצבע על הדופק, אבל לא בהכרח להיכנס לפאניקה.

דם בשתן לגבר – מה לעשות?

הדבר החשוב ביותר שיש לעשות כאשר מזהים דם בשתן אצל גברים או שינוי בגוון השתן הוא לגשת לרופא המשפחה ולקבל הפניה לביצוע בדיקת שתן: בבדיקה זו יופיעו במקרים אלו מדדים של כדוריות דם אדומות בשתן. בדרך כלל ההמלצה היא לבצע את הבדיקה פעם או פעמיים נוספים, כולל בדיקת תרבית, כדי לוודא שהממצאים שלה הם אכן מדויקים.

אם הבדיקה איננה תקינה או אינה מספקת תשובה חד משמעית, ממשיכים עם בירור אצל אורולוג מומחה. אורולוג ישלח אותנו לבדיקת הדמיה כמו למשל בדיקת סי טי או בדיקת אולטרה סאונד, הן של הכליות והן של דרכי השתן. בנוסף, נבצע בדיקת ציסטוסקופיה ובדיקה ציטולוגית על מנת להתבונן בשופכה ובשלפוחית השתן לאיתור ממצאים חשודים דוגמת גידולים.

טיפול בדם בשתן אצל גבר מושפע מהמאפיינים האישיים שלו, מסוג הבעיה ומדרגת החומרה שלה. הקו הראשון של הטיפולים בחלק גדול מהמקרים הוא תרופות אנטיביוטיות, אותן יש ליטול כמובן על פי הנחיות האורולוג באופן מדויק. לעיתים, וגם כאשר הטיפול אינו מועיל, מבוצעים הליכים פולשניים יותר במסגרת ציסטוסקופיה, למשל צריבת האזור המדמם או איטום שלו. ישנן פעולות פולשניות שחייבות להיעשות באופן מיידי על מנת למנוע פגיעה ואף סכנת חיים, כשדוגמה מובהקת היא חסימת דרכי השתן עקב כדוריות הדם האדומות שדורשת ביצוע צנתור ושטיפה יסודית של השלפוחית. הפתרון עשוי להיות מותאם לגורם המביא לבעיה, דוגמת ריסוק אבנים בכליות או כריתת גידול סרטני.

 

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.