תסמינים וטיפול סרטן שלפוחית השתן

סרטן שלפוחית השתן

סרטן שלפוחית השתן הוא הרביעי בשכיחותו בקרב גברים ופוגע בעיקר באוכלוסיה המבוגרת. בחלק מהמקרים, כאשר מדובר בשלביה המתקדמים של המחלה, היא נחשבת לאגרסיבית, מתפשטת מהר ויש לה אחוזי תמותה גבוהים. לכן, יש צורך לטפל במחלה בצורה אגרסיבית.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

סרטן שלפוחית השתן – רקע, תסמינים ובדיקות לביצוע

סרטן זה נקרא גם סרטן יתום מכיון שמעטים יודעים כי מדובר בסרטן הרביעי בשכיחות שלו בקרב גברים והשמיני בשכיחות שלו בקרב נשים. התסמין הבולט ביותר של סרטן זה הוא דם בשתן.

 

במידה וזיהיתם כי יש לכם דם בעת מתן שתן, מדובר בנורת אזהרה אדומה שמחייבת לגשת מיד לרופא המטפל או לאורולוג ולבצע מספר בדיקות חשובות. חשוב להבין, כי יש כמה דברים שיכולים להוביל להופעה של דם בשתן וחלקן אינם מסוכנים כמו אבנים בשתן או דלקת בשתן, ובכל זאת זה מחייב בדיקה, במיוחד אצל מעשנים. הסיבה לכך היא משום שאחוז גבוה מהמעשנים גברים ונשים חולים במחלה.

 

בראש ובראשונה, חשוב כי אורולוג מומחה לשלול דלקת בדרכי השתן. במידה והבעיות לא חולפות יש מקום להמשך בירור. המטרה היא לבצע אולטרא סאונד בדרכי השתן במטרה לבדוק האם מדובר באבנים או גוש בכיס השתן. חשוב לבצע בדיקת שתן כדי לזהות את כמות השתן. בנוסף, מחפשים תאים סרטניים בשתן והרגישות של בדיקה זו היא 50%. במידה וכל הממצאים חשודים ולא תקינים ואין סימנים של דלקת, ממשיכים ומשלימים CT מיוחד לדרכי השתן והסתכלות ישירה לתוך כיס השתן דרך השופכה עם סיב אופטימי גמיש.

 

המזל הגדול של המחלה הזו הוא שברוב המקרים מדובר במחלה שטחית מקומית והגידול גדל לתוך חלל כיס השתן ולכן ניתן בהחלט לטפל בה באמצעות הסרה כירורגית פשוטה.

 

סוגי המחלה ואיך מטפלים

סרטן שלפוחית השתן מתחלק לשתי קבוצות עיקריות:

  1. סרטן לא חודרני לשכבת השריר – בערך 70% מהמטופלים. הטיפול הוא כריתה מקומית של הנגע ולאחר מכן שטיפה של כיס השתן עם חומר מיוחד.
  2. סרטן החודר לשכבת השריר – בערך 20% מהמטופלים. כריתה רדיקלית של כיס השתן, אצל גברים כולל הערמונית ואצל נשים הרבה פעמים יש צורך לבצע כריתה של הרחם והשחלות. בנוסף, לכריתה של כיס השתן מנקים את כל הבלוטות האזוריות ומבצעים הטיית שתן. בחלק מהמקומות בישראל ובעולם מבצעים ניתוח בשיטה הרובוטית כאשר ההחלמה היא הרבה יותר מהירה ויש פחות צורך בתוצרי דם. ניתן להשיג תוצאות טובות גם בניתוח פתוח וזה מאוד תלוי מטופל.

 

לסיכום, סרטן בשלפוחית בשתן הוא סרטן שכיח. אם אתם מעשנים ואתם מחליקים להפסיק לעשן ולהיגמל, החלטה זו יכולה לסייע לכם ולהוריד את הסיכוי להופעה של הסרטן בעשרות אחוזים. כאשר המחלה חודרנית ועוברת לבלוטות מדובר במחלה מאוד אגריסיבית, ולכן ככל שמטפלים בה מוקדם, כך סיכויי ההחלמה עולים.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *