ביופסיה ערמונית: כל מה שחשוב לדעת

ביופסיה ערמונית: מתי מבצעים, מה ניתן לגלות ואילו שיטות קיימות?

לפני שנפרט על השיטה, חשוב קודם כל להבין – מתי נדרשת ביופסיה ערמונית? ובכן, המטרה העיקרית שלה היא לגלות את סרטן הערמונית וכן בעיות נוספות. על רקע העובדה שסרטן זה נחשב לשכיח ביותר בקרב גברים ברחבי העולם, והנתונים שמראים שמעל 2,000 גברים בשנה חולים במחלה בישראל כאשר בארצות הברית מדובר ב-200,000 חולים, אפשר להבין מדוע הבדיקה הזו עשויה להציל חיים. את הבדיקה מבצעים בדרך כלל אנשים החושדים בבעיה המתפתחת אצלם, עקב תסמינים כאלה או אחרים, כמו גם אנשים הנמצאים בקבוצת הסיכון לסרטן ולמחלות חמורות עקב גיל, תחלואה נלווית וכן הלאה.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

הקשר בין ביופסיה של הערמונית ל- PSA

הדרך לגלות את המחלה היא בבדיקה הנקראת ביופסיה של הערמונית. קיים סמן המכונה PSA שנכנס לשימוש, מדובר בסוג של בדיקת דם אשר בזכותה השכיחות למחלה החלה לרדת בשנים האחרונות. זו בעצם סוג של בדיקה מקדימה אליה שולח כל אורולג בישראל את המטופלים שלהם לפני ביופסיה של הערמונית. כשהרמה של ה-PSA גבוהה לרוב יישלח המטופל לביופסיה. חשוב לציין שכן יש צורך לבצע את שתי הבדיקות, מכיוון שנמצאו לא מעט מקרים בהם ה- PSA היה תקין ועדיין התגלה אצל אותו אדם סרטן.

ביופסיה של הערמונית היא הבדיקה היחידה שבאמת יכולה לאשש את המחלה, בעוד יתר הבדיקות הן רק שלבים מקדימים שמסייעים להבין איפה אנחנו נמצאים מבחינת ערכים. ביופסיה של הערמונית מבוססת בפועל על לקיחת דגימה מרקמת הערמונית באמצעות מחט, דגימה המהווה תמונת מצב לגבי מה שמתרחש בתוך הערמונית. לאחר הבדיקה, פתולוג מומחה בודק את הרקמות במיקרוסקופ. בכך אפשר לקבל תשובות לשאלות העיקריות העולות בשלב הזה, דוגמת מהו סוג הגידול, האם מדובר בגידול שפיר או ממאיר וכן הלאה.

מתי עושים ביופסיה של הערמונית בהרדמה כללית?

ביופסיה של הערמונית בהרדמה מלאה היא בדיקה הנעשית כאשר יש חשד לקיום של סרטן הערמונית לאחר שנראו ממצאי PSA חריגים, או בשל תוצאות נוספות של בדיקות אחרות. בדיקת הביופסיה מסייעת לנו לקבוע אם קיימות רקמות גידול בערמונית והאם הן אגרסיביות או פחות אגרסיבי, ובכך ניתן לקבוע תכנית טיפול מדויקת בהתאם לתוצאות הבדיקה. התוויות חשובות לביצוע ביופסיה של הערמונית בהרדמה כללית הן היצרות של האנוס או בעיות בפי כואבות בפי הטבעת דוגמת פיסורה.

עד לפני מספר שנים, רוב המטופלים עברו את הבדיקה הזו בהרדמה מקומית, ובמרפאות בבתי החולים הבדיקה עדיין נהוגה כך. אופן הביצוע משתנה בהתאם למאפייני המקרה והמרכז הרפואי בו מבצעים את הפעולה. בדומה לתהליכים רפואיים אחרים, ניתן לבצע ביופסיה ערמונית באופן פרטי או דרך מערך הרפואה הציבורית בישראל. מכיוון שהבדיקה היא בעלת פוטנציאל להיות בלתי נעימה ובמקרים מסוימים גם כואבת, מרבית הביופסיות של הערמונית המבוצעות בבתי חולים פרטיים נעשות תחת הרדמה (לא עמוקה) למען חוויית המטופל.

במרפאות החוץ של בתי החולים הציבוריים, ביופסיה בערמונית נעשית בהרדמה מקומית ודרך החלחולת. גם אם עושים את הביופסיה בהרדמה מקומית, האזור הנדקר מורדם ולרוב הבדיקה נסבלת ואינה כרוכה בכאבים עזים, ולאחר הבדיקה ניתן להיעזר במשככי כאבים.

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

בערך 20-10 דקות. לרוב תוצאות הבדיקה מגיעות תוך כ-10 ימים.

ביופסיה ערמונית סיכונים ותופעות לוואי

בין אם הביופסיה נעשית בהרדמה מקומית ובין אם בהרדמה כללית, תופעות הלוואי הנפוצות הן דימום בשתן למשך מספר ימים ודימום בזרע למשך מספר שבועות. בביופסיה דרך החלחולת, קיים סיכון לזיהום. הסיכון לזיהום יורד משמעותית כאשר הביופסיה מבוצעת דרך הפרינאום.

 

 

ביופסיה ערמונית בהרדמה מלאה

החידושים האחרונים בביצוע ביופסיה בערמונית

ביופסיה רגילה היא בעצם סוג של בדיקה "עיוורת": באמצעות 12 דגימות הנלקחות מאזורים שונים בערמונית, אזורים הידועים כבעלי רמת שכיחות גבוהה להימצאותם של גידולים מקבלים תוצאות. הדגימה העיוורת אינה מבטיחה כי אין סרטן המתחבא ליד האזור הנדגם, ולכן יעילותה של הבדיקה יורדת פלאים.

את הבדיקה בערמונית ניתן לבצע בשיטות חדישות ויעילות הרבה יותר, כמו למשל תחת אולטרה סאונד ודרך החלחולת, תחת אולטרה סאונד ודרך הפרינאום (חיץ הנקבים) או שילוב בין בדיקת אולטרה סאונד ל-MRI המאפשר להגיע לממצאים מדויקים יותר. מדובר בשימוש המשולב בזמן אמת למודל אחד: כלומר, לוקחים את ה- MRI ביחד עם הערמונית במודל תלת מימדי שמאפשר איחוד של המידע בזמן אמת. בדיקה זו, הנקראת ציסטוסקופיה, נחשבת לאחת המילים האחרונות בתחום ומאפשרת לקבל ממצאים באופן יעיל ובטוח יותר מאי פעם.

החדשות הטובות הן שיש בתחום כמה חידושים המשנים את חוקי המשחק לחלוטין. קיימת שיטה חדשה למיצוי ביופסיה לערמונית אשר התפתחה והוכנסה לישראל בשנים האחרונות. להבדיל מהבדיקה הרגילה, על ידי ביופסיית פיוז‘ן ניתן לזהות אזורים חשודים לסרטן וכך בעצם להעלות את רמת הדיוק והיעילות של הממצאים. הבדיקה המשלבת טכנולוגיית MRI, כאשר מה שעושים לאחר מכן הוא להטמיע תמונות שמאפשרות לכוון את הביופסיה לאזורים החשודים.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.