ביופסיה ערמונית בהרדמה מלאה מול מקומית

מה עדיף? ביופסיה בערמונית בהרדמה מלאה או חלקית?

ביופסיה ערמונית בהרדמה מלאה היא בדיקה הנעשית כאשר יש חשד לקיום של סרטן הערמונית לאחר שנראו ממצאי PSA חריגים, או בשל תוצאות נוספות של בדיקות אחרות.
בדיקת הביופסיה מסייעת לנו לקבוע אם קיימות רקמות גידול בערמונית והאם הן אגרסיביות או פחות אגרסיביות וכך אפשר לקבוע תכנית טיפול מדויקת בהתאם לתוצאות הבדיקה.
עד לפני מספר שנים, רוב המטופלים עברו את הבדיקה הזו בהרדמה מקומית, ובמרפאות בבתי החולים הבדיקה עדיין נהוגה כך, אולם, מדובר בבדיקה עם פוטנציאל להיות לא נעימה ובמקרים מסוימים אף כואבת, לכן היום, בבתי חולים פרטיים מקובל לבצע את הבדיקה בהרדמה (לא עמוקה) בכדי להקל על המטופל.

 

קצת על הבדיקה עצמה

ביופסיה של הערמונית היא בדיקה שבה לוקחים דגימה מרקמת הערמונית באמצעות מחט. הדגימות מהוות תמונת מצב לגבי מה שמתרחש בתוך הערמונית.
לאחר הבדיקה, פתולוג מומחה בודק את הרקמות במיקרוסקופ.

את הבדיקה בערמונית ניתן לבצע בכל מיני שיטות כמו למשל תחת אולטרהסאונד ודרך החלחולת, תחת אולטרהסאונד ודרך הפרינאום (חיץ הנקבים) או שילוב בין בדיקת אוטרסאונד ל-MRI המאפשרת להגיע לממצאים מדויקים יותר.
את הבדיקה עושים כדי להבין האם מדובר בגידול שפיר או ממאיר. בדיקת הביופסיה עוזרת לנו להבין באחוזים די גבוהים את סוג הגידול.

ב

 

מתי עושים ביופסיה בהרדמה כללית?

התוויה חשובה לביצוע ביופסיה של הערמונית בהרדמה כללית זה הצרות של האנוס או בעיות בפי כואבות בפי הטבעת דוגמת פיסורה.

היום, מרבית הבויפסיות של הערמונית, המבוצעות בבתי חולים פרטיים, מבוצעות תחת הרדמה למען חוויית המטופל.

במרפאות החוץ של בתי החוליים הציבוריים הבדיקה נעשית בהרדמה מקומית ודרך החלחולת, גם אם עושים את הביופסיה בהרדמה מקומית, האזור הנדקר מורדם ולרוב הבדיקה נסבלת ואינה כרוכה בכאבים עזים, ולאחר הבדיקה ניתן להיעזר במשככי כאבים.

 

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

בערך 10-20 דקות.

 

האם יש תופעות לוואי או סיכונים בעקבות הבדיקה?

בין אם הביופסיה נעשית בהרדמה מקומית ובין אם בהרדמה כללית, תופעות הלוואי הנפוצות הן דימום בשתן למשך מספר ימים ובזרע למשך מספר שבועות, בביופסיה דרך החלחולת קיים סיכון לזיהום . הסיכון לזיהום יורד משמעותית כאשר הביופסיה מבוצעת דרך הפרינאום.

ביופסיה ערמונית בהרדמה מלאה

מתי יש תוצאות?

לרוב תוצאות הבדיקה מגיעות תוך 10 ימים.

 

מה ההבדל בין ביופסיה רגילה בערמונית לביופסיה משולבת MRI?

ביופסיה רגילה היא בעצם סוג של בדיקה "עיוורת". באמצעות 12 דגימות הנלקחות מאזורים שונים בערמונית, אזורים הידועים כבעלי רמת שכיחות גבוהה להימצאותם של גידולים מקבלים תוצאות.
הדגימה העיוורת אינה מבטיחה כי אין סרטן המתחבא ליד האיזור הנדגם.

בשונה מהבדיקה הרגילה, על ידי ביופסיית היתוך פיוז‘ן, ניתן לזהות אזורים חשודים לסרטן וכך בעצם להעלות את רמת הדיוק והיעילות של הממצאים.
הבדיקה הזו משלבת טכנולוגיית MRI ואז מה שעושים זה מטמיעים תמונות שמאפשרות לכוון את הביופסיה לאזורים החשודים.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *