ביופסיה ערמונית: הרדמה מלאה או הרדמה מקומית?

מה עדיף? ביופסיה ערמונית בהרדמה מלאה או חלקית?

ביופסיה ערמונית בהרדמה מלאה היא בדיקה הנעשית כאשר יש חשד לקיום של סרטן הערמונית לאחר שנראו ממצאי PSA חריגים, או בשל תוצאות נוספות של בדיקות אחרות. בדיקת הביופסיה מסייעת לנו לקבוע אם קיימות רקמות גידול בערמונית והאם הן אגרסיביות או פחות אגרסיבי, ובכך ניתן לקבוע תכנית טיפול מדויקת בהתאם לתוצאות הבדיקה.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

 

קצת על הבדיקה עצמה

ביופסיה של הערמונית היא בדיקה שבה לוקחים דגימה מרקמת הערמונית באמצעות מחט, דגימה המהווה תמונת מצב לגבי מה שמתרחש בתוך הערמונית. לאחר הבדיקה, פתולוג מומחה בודק את הרקמות במיקרוסקופ. בכך אפשר לקבל תשובות לשאלות העיקריות העולות בשלב הזה, דוגמת מהו סוג הגידול, האם מדובר בגידול שפיר או ממאיר (הדוגמה המובהקת היא סרטן הערמונית) וכן הלאה.

את הבדיקה בערמונית ניתן לבצע בכל מיני שיטות, כמו למשל תחת אולטרה סאונד ודרך החלחולת, תחת אולטרה סאונד ודרך הפרינאום (חיץ הנקבים) או שילוב בין בדיקת אולטרה סאונד ל-MRI המאפשר להגיע לממצאים מדויקים יותר. בדיקה זו, הנקראת ציסטוסקופיה, נחשבת לאחת המילים האחרונות בתחום ומאפשרת לקבל ממצאים באופן יעיל ובטוח יותר מאי פעם.

מתי עושים ביופסיה ערמונית בהרדמה כללית?

התוויות חשובות לביצוע ביופסיה של הערמונית בהרדמה כללית הן היצרות של האנוס או בעיות בפי כואבות בפי הטבעת דוגמת פיסורה. עד לפני מספר שנים, רוב המטופלים עברו את הבדיקה הזו בהרדמה מקומית, ובמרפאות בבתי החולים הבדיקה עדיין נהוגה כך.

בדומה לתהליכים רפואיים אחרים, ניתן לבצע ביופסיה ערמונית באופן פרטי או דרך מערך הרפואה הציבורית בישראל. מכיוון שהבדיקה היא בעלת פוטנציאל להיות בלתי נעימה ובמקרים מסוימים גם כואבת, מרבית הביופסיות של הערמונית המבוצעות בבתי חולים פרטיים נעשות תחת הרדמה (לא עמוקה) למען חוויית המטופל.

במרפאות החוץ של בתי החוליים הציבוריים הבדיקה נעשית בהרדמה מקומית ודרך החלחולת. גם אם עושים את הביופסיה בהרדמה מקומית, האזור הנדקר מורדם ולרוב הבדיקה נסבלת ואינה כרוכה בכאבים עזים, ולאחר הבדיקה ניתן להיעזר במשככי כאבים.

 

כמה זמן נמשכת הבדיקה?

בערך 20-10 דקות.

ביופסיה ערמונית סיכונים ותופעות לוואי

בין אם הביופסיה נעשית בהרדמה מקומית ובין אם בהרדמה כללית, תופעות הלוואי הנפוצות הן דימום בשתן למשך מספר ימים ודימום בזרע למשך מספר שבועות. בביופסיה דרך החלחולת, קיים סיכון לזיהום. הסיכון לזיהום יורד משמעותית כאשר הביופסיה מבוצעת דרך הפרינאום.

ביופסיה ערמונית בהרדמה מלאה

מתי יש תוצאות?

לרוב תוצאות הבדיקה מגיעות תוך 10 ימים.

 

מה ההבדל בין ביופסיה ערמונית רגילה לביופסיה משולבת MRI?

ביופסיה רגילה היא בעצם סוג של בדיקה "עיוורת": באמצעות 12 דגימות הנלקחות מאזורים שונים בערמונית, אזורים הידועים כבעלי רמת שכיחות גבוהה להימצאותם של גידולים מקבלים תוצאות. הדגימה העיוורת אינה מבטיחה כי אין סרטן המתחבא ליד האזור הנדגם, ולכן יעילותה של הבדיקה יורדת פלאים.

החדשות הטובות הן שיש בתחום כמה חידושים המשנים את חוקי המשחק לחלוטין. להבדיל מהבדיקה הרגילה, על ידי ביופסיית פיוז‘ן, ניתן לזהות אזורים חשודים לסרטן וכך בעצם להעלות את רמת הדיוק והיעילות של הממצאים. הבדיקה המשלבת טכנולוגיית MRI, כאשר מה שעושים לאחר מכן הוא להטמיע תמונות שמאפשרות לכוון את הביופסיה לאזורים החשודים.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *