סרטן בערמונית

סרטן הערמונית – גורמים ואבחון לזיהוי מוקדם

על סרטן הערמונית והאבחון המוקדם

סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח בגברים, כאשר על פי התחזיות, כ- 15-17% מהגברים בחברה המערבית יאובחנו עם סרטן הערמונית. מדי שנה מתגלים כ- 1,500,000 מקרים חדשים בעולם, מה שהופך את סרטן הערמונית לסיבה החמישית לתמותה מסרטן, ומדי שנים מעריכים כי 260,000 גברים נפטרים מהמחלה.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

כיום מאבחנים סרטן ערמונית בגברים יותר צעירים, אך עדיין הגיל הממוצע של אבחנת סרטן ערמונית הוא 67.  השימוש בבדיקת הדם ל- Prsostatic Specific Antigen (PSA) הביא גם לירידה בגיל המאובחנים, וגם לכך שהסרטן מאובחן בשלבים מוקדמים יותר.

הגורמים לסרטן הערמונית

גורמי סיכון לסרטן הערמונית הם משפחתיים, גנטיים וסביבתיים. ל- 15% מכלל חולי סרטן הערמונית יש סיפור משפחתי.  כאשר אבא של אדם סובל מסרטן הערמונית, הסיכון של אותו אדם לסבול מסרטן פי 2.1, כאשר לאח של מטופל היסטוריה של סרטן הערמונית הסיכון שלו ללקות בסרטן 3.3 , וכאשר יש שניים או יותר של קרובי משפחה מדרגה ראשונה עם סרטן הערמונית, הסיכון עולה פי חמש. ההערכת מדויקת של הסיכוי לחלות בסרטן הערמונית ניתן לקבל אצל אורולג פרטי.

סרטן הערמונית – גברים סובלים יותר

מבחינה גנטית, נמצאו כ- 70 אללים הקשורים לסיכון ללקות בסרטן הערמונית אבל יכולת הניבוי שלהם חלשה ולכן לא משתמשים בהם כרגע לניבוי סיכון לסרטן הערמונית.  עם זאת נמצא שגברים שהם נשאים של מוטציה מסוג BRCA2 (מוטציה שמגבירה בנשים נטיה לסרטן שד) – סיכון גבוה יותר ללקות בסרטן ערמונית, וסרטן ערמונית יותר אגרסיבי.

מבחינה סביבתית, נמצא שלאפרו אמריקאים סיכון גבוה יותר ללקות בסרטן ערמונית וסרטן יותר אגרסיבי מאשר לגברים לבנים, לאסייתים סיכון נמוך יותר ללקות בסרטן ערמונית, וכאשר אדם ממוצא אסייתי מהגר לארה"ב, הסיכון שלו ללקות בסרטן עולה. בנוסף, קיים חשש שלגברים עם השמנת יתר סיכון גבוה יותר ללקות בסרטן הערמונית מהסוג האגרסיבי.

סרטן הערמונית

מדד האגרסיביות של סרטן הערמונית

מדד האגרסיביות של הסרטן מדורג באמצעות סולם שנקרא גליסון (ע"ש הרופא ד"ר גליסון שתיאר את זה לראשונה), כאשר הסולם מורכב משני מספרים; המספר הראשון מציין את הסרטן הכי שכיח בדגימה בערך של 1-5, והמספר השני מבטא את הסרטן השני בשכיחותו בדגימה (גם כן מ- 1-5). כיום הסרטן הכי פחות אגרסיבי מדורג 3+3, והכי אגרסיבי 5+5.

כיצד מאבחנים סרטן בערמונית?

בכדי לאבחן סרטן בערמונית יש לבצע ביופסיה, ניתן לבצע ביופסיה טרנסרקטלית או פרינאלית. ההבדל בין שתי השיטות הללו נעוץ בשאלה מהיכן מוחדרת המחט לערמונית. בשיטה הטרנסרקטלית, המחט מוחדרת דרך הרקטום, השיטה הרווחת היום. יתרונות השיטה זה היכולת לבצע את הפרוצדורה במרפאה, ללא סיוע של מרדים. זו שיטה נגישה וזריזה. החיסרון העיקרי זה הסיכון לזיהום לאחר ביופסיה, היות והמחט עוברת דרך הרקטום קיים סיכון להתפתחות זיהום.

בגישה הטרנספרינאלית הגישה לערמונית דרך חיץ הנקבים (איזור מתחת לשק האשכים ומעל לרקטום). היתרון -הסיכון לזיהום יורד משמעותית, החיסרון – שקיימת אי נוחות משמעותית מהבדיקה ולכן מקובל לבצע אותה בהרדמה, בנוסף סיכון מעט גבוה יותר לאצירת שתן לאחר הפרצדורה.

את שתי השיטות ניתן לבצע גם בצורה של ביופסית היתוך (פיוז'ן), אם קיים MRI ונמצא איזור חשוד ניתן לבצע ביופסיה מיוחדת אשר משלבת בין תמונות ה- MRI  לתמונות ה- US. במידת הצורך חשוב לקבוע תור אצל אונקולוג מומחה.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *