וידאו – מה ההבדל בין נאנו נייף לקריותרפיה

קריותרפיה או נאנו נייף (Nanoknife)? מה ההבדל בין נאנו נייף לקריותרפיה, ואיך בוחרים את הטיפול הממוקד בסרטן הערמונית?

טיפולים ממוקדים בסרטן הערמונית נחשבים כיום לחוד החנית בטיפול במחלה הממאירה.
מה ההבדלים בין השיטות ואיך בוחרים את החלופה המתאימה? דוקטור, רק שאלה – ד"ר אורי לינדנר מסביר

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

 

סרטן הערמונית הוא המחלה הממאירה השכיחה ביותר בקרב גברים בישראל. למרות שמדובר במחלה המתפתחת באיטיות ובמקרים רבים דורשת מעקב בלבד, לעיתים יהיה צורך בטיפול.
בעבר, טיפולים בסרטן הערמונית השפיעו על הבלוטה כולה והובילו להשלכות משמעותיות. אולם כיום ישנם טיפולים מקומיים בסרטן הערמונית המביאים להרס ממוקד של התאים הממאירים וכך ממזערים את הפגיעה באזורים הבריאים בבלוטה. אז מה ההבדל בין נאנו נייף לקריותרפיה?

קריותרפיה ו- Nano Knife הן שתי שיטות חדשניות המסייעות לחיסול התאים הסרטניים בגישה זעיר פולשנית.

צפו ברופא מסביר:

מה ההבדלים בין נאנו נייף לקריותרפיה?

טיפול קריותרפיה משתמש בשינויי טמפרטורה וקור קיצוני כדי לחסל את התאים הממאירים. במהלך הפעולה, מחדיר הרופא המטפל תחת הכוונת אולטרסאונד מחטים זעירות אל האזורים בהם קיימים תאים ממאירים בבלוטה, דרכן מועבר גז ארגון בלחץ גבוה אשר גורם להקפאה עמוקה של הרקמה ולחיסול התאים הממאירים.

נאנו נייף היא שיטה חדשנית אשר מחסלת את התאים באמצעות אנרגיית חשמל. במהלך הפעולה מחדיר הרופא מחטים אשר מחשמלות את האזור הסרטני עד ליצירת חורים במעטפת התאים. דרך החורים חודרים מים אל התא הממאיר המובילים לחיסולו.

איך בוחרים את הטיפול המתאים?

שני הטיפולים החדשניים הם בעלי מאפיינים שונים ועל כן אינם מתאימים לכל מקרה: כך לדוגמה, טיפול בנאנו נייף מצמצם את הפגיעה העצבית ולכן מתאים יותר לגידולים שהתפתחו בסמוך לעצבי הזקפה. מנגד, טיפול הקריותרפיה מתאים יותר לאזורים בקדמת הערמונית. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם רופא אורולוג הבקיא בשתי השיטות כדי לבחור את חלופת הטיפול המתאימה ביותר.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.