ביופסית היתוך (Fusion Prostate Biopsy)

ביופסיה של הערמונית נעשית כאשר יש חשד לסרטן הערמונית. חשד לסרטן הערמונית עולה כאשר ערכי PSA גבוהים או כאשר בבדיקת הערמונית בעזרת האצבע נמוש ממצא חשוד. הביופסיה הרגילה נעשית בהכוונת US (אולטרהסאונד) ודוגמים באופן אקראי את הערמונית. מכשיר האולטראסאונד מזהה את הערמונית אך אינו מסוגל לזהות איזורים חשודים לסרטן בתוכה. הביופסיה נעשית בהרדמה מקומית, אך לעיתים כרוכה באי נוחות למטופל.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

ברבע מהמקרים כאשר הביופסיה שלילית עדיין עלול להיות סרטן משמעותי בערמונית.

ביופסית היתוך נעשית כאשר יש חשד או עדות היסטולוגית לסרטן הערמונית ובבדיקת MRI (תהודה מגנטית) יש ממצא חשוד. כיום הכלי הטוב ביותר למקם סרטן בתוך הערמונית הוא ה- MRI. מטרת הביופסיה לדגום את הממצא החשוד ב- MRI  באמצעות היתוך (Fusion) עם בדיקת ה- US  אותה מבצעים במהלך הפרוצדורה. בנוסף מקובל לדגום את יתר הערמונית לשלול סרטן במקום נוסף.

הביופסיה נעשית באמצעות מכשור ייעודי היודע לחבר בין תמונת ה- MRI ותמונת ה- US, כמו כן המכשור יודע היכן נמצאת מחט הביופסיה במרחב וביחס לממצא החשוד בערמונית.

איגוד האורולוגים האירופאי ממליץ לבצע ביופסית היתוך בכל הגברים אשר עברו ביופסיה קודמת ולא נמצא סרטן הערמונית וקיים ממצא חשוד ב- MRI.

הבדיקה מבוצעת בהרדמה כללית, כאשר הרגליים מורמות (לאפשר גישה טובה יותר לערמונית).

את הערמונית דוגמים דרך הפרינאום (איזור מתחת לשק האשכים), העובדה שהדקירות נעשות דרך הפרינאום ולא דרך החלחולת כפי שהביופסיה הרגילה אשר נעשית ללא היתוך מורידה מאד את הסיכון לזיהום.

ביצוע ביופסית היתוך דורש אמצעים מיוחדים ויכולת מתקדמת בהבנת תהודה מגנטית של הערמונית ומבוצעת במספר מרכזים בארץ.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *