ביופסיה של הערמונית – מה הכי חשוב לדעת?

על ביופסיה של הערמונית

קיימת שיטה חדשה למיצוי הביופסיה של הערמונית אשר התפתחה והוכנסה לישראל בשנים האחרונות. אך לפני שנפרט על השיטה, חשוב קודם כל להבין – מתי נדרשת ביופסיה של הערמונית? למעשה, סרטן הערמונית הוא הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים ברחבי העולם. מעל 2000 גברים בשנה חולים במחלה בישראל, כאשר בארה“ב מדובר ב-200,000 חולים.

לייעוץ ותיאום תור השאירו פרטים

הקשר בין ביופסיה של הערמונית ל- PSA

הדרך לגלות את המחלה היא בבדיקה הנקראת ביופסיה של הערמונית. קיים סמן המכונה PSA שנכנס לשימוש, מדובר בסוג של בדיקת דם אשר בזכותה השכיחות למחלה החלה לרדת בשנים האחרונות. זו בעצם סוג של בדיקה מקדימה אליה שולח כל אורולג בישראל את המטופלים שלהם לפני ביופסיה של הערמונית. כשהרמה של ה- PSA גבוהה לרוב יישלח המטופל לביופסיה. חשוב לציין שכן יש צורך לבצע את שתי הבדיקות כי נמצאו לא מעט מקרים בהם ה- PSA תקין ועדיין התגלה סרטן.

ביופסיה של הערמונית היא הבדיקה היחידה שבאמת יכולה לאשש את המחלה וכל שאר הבדיקות הן רק שלבים מקדימים שעוזרים להבין איפה אנחנו נמצאים מבחינת ערכים. כאמור, קיימות שלוש גישות שבאמצעותן ניתן לבצע ביופסיה: האחת היא דרך פי הטבעת שם דוגמים בין 12-15 אקראיות או באזור שבין האשכים לפי הטבעת ואז דוגמים בין 30-35 דגימות. הגישה השלישית היא שילוב בין טכנולוגיית האולטרא סאונד לבין בדיקת ה- MRI, עליה נפרט בהמשך.

מהם גורמי הסיכון לסרטן הערמונית?

  1. גנטיקה היא הגורם המכריע והמרכזי בכל מה שקשור לסרטן הערמונית
  2. גיל

ביופסיה חדשנית לגילוי סרטן הערמונית

נכון להיום, במרבית המקומות בעולם וגם בישראל כשעושים ביופסיה של סרטן הערמונית, לא מכוונים לממצא מסוים שנחשב כגידול, זאת בשונה מ-MRI. הבדיקה החדשה אותה הזכרנו קודם לכן, מבוססת על MRI.

מדובר בשימוש המשולב בזמן אמת למודל אחד. כלומר, לוקחים את ה- MRI ביחד עם הערמונית במודל תלת מימדי שמאפשר איחוד של המידע בזמן אמת.

בפועל מתבצע סימון של הערמונית כשהמטופל נמצא במצב שכיבה על מיטה בביקור אצל אורולוג מומלץ, לצדו טלויזיה, מכניסים  מתמר, סורקים את הערמונית, מסמנים אותה ואז בשלב הביופסיה מכוונים לאותו ממצא שה- MRI הראה לנו. קיימת שיטה נוספת שבה ניתן להוריד את הביופסיה על קסטה מיוחדת ששומרת על הכיווניות ואז ניתן לא רק להבין איפה הסרטן ממוקם בתוך הערמונית, אלא איפה ממש בתוך הביופסיה.

ביופסיה ערמונית

ייחודיות הבדיקה

לקיחה של אולטרא סאונד רגיל במערכת מתקדמת מבחינת טכנולוגית המאפשר איחוד של האינפורמציה שמתקבלת מהביופסיה ואז ניתן לכוון בדיוק לאיפה שרוצים. מדובר בשיטה סופר מתקדמת המאפשרת להבין את חומרת הסרטן וכך לבנות תכנית טיפול ספיציפית למטופל.

לסיכום, הקדמה הרפואית באה לידי ביטוי גם בתחום של גילוי סרטן הערמונית וגם בתחום טיפול בסרטן הערמונית. כמובן שאת הבדיקה יש לבצע בהתאם להמלצות רופא אורולוג מומחה.

ד"ר אורי לינדנר
ד"ר אורי לינדנר

מומחה לאורולוגיה אונקולוגית, סגן מנהל מחלקה ומנתח במרכז רפואי קפלן. וכן, אורולוג כירורג פרטי במדיקל סנטר הרצליה. ד"ר לינדנר הינו מן החלוצים והמובילים בישראל את שיטת ביופסיית ההיתוך לאיתור סרטן הערמונית.

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *